Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Za podvádění na neschopence vás firma nově bude moci vyhodit

  • 336
Lidé, kteří častěji střídají zaměstnavatele, musí počítat s nižším odstupným. A kdo neschopenku chápe jako šanci zařizovat si místo práce jiné záležitosti, musí počítat s tím, že ho firma bude moci v krajním případě i propustit. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou schválili poslanci.

"Zaměstnavatel musí být chráněn. V prvních třech týdnech nemoci platí neschopenku. Samozřejmě bude muset jít o hrubé porušení pracovní kázně," řekl iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

"Když někdo bude spát a neprobudí ho zvonek, tak to samozřejmě není hrubé porušení pracovní kázně. Ale pokud bude na neschopence a přitom třeba jinde pracovat, pak už to za hrubé porušení pracovní kázně lze považovat," popsal ministr iDNES.cz, za co by nově zaměstnanec mohl dostat "padáka".

Co se mění v zákoníku práce

Důvody výpovědi 
- propuštění bude nově možné i kvůli hrubému porušení režimu na "neschopence"

Odstupné 
- podle odpracované doby - jen 1 průměrný měsíční výdělek dostane ten, kdo bude zaměstnán kratší dobu než rok, 2 průměrné platy, když bude zaměstnán kratší dobu než 2 roky, 3 průměrné platy, když vydrží v práci nad 2 roky

Práce na dobu určitou 
- bude ji možné sjednat maximálně na 3 roky, a to maximálně třikrát za sebou u jednoho zaměstnavatele

Dohoda o provedení práce
- u jednoho zaměstnavatele bude možné v kalendářním roce odpracovat místo 150 hodin celkem 300 hodin, z odměny nižší než 10 000 korun měsíčně se nebude muset odvádět sociální a zdravotní pojištění

Pracovní doba
- může být i nerovnoměrně rozdělená, nutné je ale dodržovat na směnu maximálně 12 hodin, stanovenou týdenní pracovní dobu a odpočinek

Zkušební doba
- u vedoucích pracovníků ji bude možné prodloužit z nynějších tří měsíců na půl roku

Přes protesty levicové opozice i odborů vládní většina ve Sněmovně v pátek i tuto změnu v zákoníku práce potvrdila. Proti byli poslanci sociální demokracie a KSČM.

Základním smyslem schválené úpravy zákoníku práce je podle Drábka to, aby pružněji fungoval trh práce. "Cílem je motivovat zaměstnavatele k vytváření dlouhodobých pracovních míst," řekl v pátek poslancům ministr práce a sociálních věcí. 

Jednou ze zásadních změn je i to, že na tři průměrné platy odstupného bude mít zaměstnanec nově nárok jen v případě, že ve firmě vydrží alespoň dva roky.

Kdo vydrží ve firmě jen rok, bude mít nárok jen na jeden plat odstupného

Pouze na jeden plat při odchodu bude mít nárok, pokud bude u zaměstnavatele méně než jeden rok. A na dva průměrné měsíční příjmy v případě, že bude v zaměstnání kratší dobu než dva roky.

Limity bude mít řetězení smluv na dobu určitou. Firma ji bude moci dát svému zaměstnanci maximálně třikrát za sebou. Pak už mu bude muset dát kontrakt na dobu neurčitou.

Na dohodu o provedení práce bude nově možné u jednoho zaměstnavatele odpracovat 300 hodin ročně (místo dosavadních 150 hodin).

A z odměny nižší než 10 tisíc korun měsíčně se nebude muset odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Odbory už dříve řekly, že pokud bude zákoník práce definitivně přijat v navrženém znění, budou usilovat o to, aby ho posoudil Ústavní soud.

Zákoník práce se stejně jako další vládní reformy téměř jistě ještě jednou do Sněmovny vrátí, protože v Senátu má většinu opoziční ČSSD. Stejně jako v případě dalších vládních návrhů to ale bude znamenat jen "déja vu".

Dokud totiž bude vládní koalice - byť kvůli mnoha věcem rozhádaná - hlasovat jednotně, veto horní komory přehlasuje.