Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za práci budou poukázky

  1:00aktualizováno  1:00
Možnost bez postihu si přivydělat se po téměř roce života mezi nezaměstnanými příliš neujala. Ke konci července využívalo možnosti chodit na maximálně dvacet hodin týdně do práce, a přitom brát dále podporu, jen 13 tisíc lidí z více než půl milionu nezaměstnaných.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nynější úprava přivýdělku má totiž své mouchy. Na více peněz dosáhnou nalezením práce na částečný úvazek jen nezaměstnaní do půl roku až roku.

Když pak přejdou z podpory na sociální dávky, mohou si sice dále přivydělávat, ale o odpovídající část dávek přijdou.

Realita je zatím horší než výsledky průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Když se dotazovali nezaměstnaných, byla ochotna přijmout práci na kratší úvazek třetina lidí.

Kromě toho je nadále poměrně snadné, aby zaměstnavatel dával ještě bokem k legálnímu příjmu nezaměstnaným peníze rovnou na ruku.

S cílem omezit práci načerno úředníci od října zkušebně spustí nový projekt. Nebude však zadarmo a jestli pomůže, není také jisté. Zkoušet se bude na třech úřadech práce - ve Znojmě, Vyškově a Hodoníně.

Celé to má fungovat tak, že na úřadech práce budou sedět pracovníci společnosti SodexhoPass, a ti mají zprostředkovávat kontakt mezi zájemcem o přivýdělek a firmou.

Zaměstnavatel si od SodexhoPass koupí poukázky, které pracovníkům vyplatí místo peněz. Ti si je pak půjdou zpět k SodexhoPass vyměnit za peníze.

Společnost SodexhoPass se bude také starat o sepsání dohody o provedení práce se zaměstnancem a bude za firmu výplatu danit.

"Zaměstnavatelům tento systém ulehčuje administrativu," vysvětluje mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Vše se bude registrovat, takže si úředníci slibují, že poklesne práce načerno.

"To záleží na tom, jak budou nastaveny kontroly, aby to nešlo zneužívat," říká Daniel Münich z ekonomického ústavu Cerge. Úředníci ani SodexhoPass zatím nechtějí více detailů odhalovat. "Počkejte si na říjen," říká za společnost Karel Pelán.

Pokud se zkušební projekt osvědčí, což bude jasné nejdříve za půl roku, a rozšíří se na další úřady práce, bude se muset vyřešit problém, z čeho jej platit.

Na zkušební provoz půjdou peníze z Evropského sociálního fondu a ministerstva práce. Z těch se budou platit služby SodexhoPass a další náklady na to, aby byla tato práce atraktivnější než ta načerno.

"Úřad práce přidá k penězům, které dostane zaměstnanec za kupon, ještě dvacet procent. Takže vlastně dostane tolik, jako kdyby výplatu nezdanil," vysvětluje šéf Úřadu práce ve Znojmě Emil Čopf. Pro stát to znamená, že co z jedné kapsy na dani vybere, z druhé zase vrátí.

Otázka je, nakolik by to bylo finančně výhodné pro zaměstnavatele, kolik by za kupony od SodexhoPass platil.

SodexhoPass se dnes nechce k otázkám provizí a způsobu placení moc vyjadřovat. "Teď jde hlavně o ověření, jestli systém funguje. Jde o to, jak nastavit cenu práce, aby byla konkurenceschopná práci načerno," říká Pelán.

Česko nový systém odkoukalo z Belgie, kde funguje už od roku 1987. Tam se o zprostředkovávání příležitostné práce pro dlouhodobě nezaměstnané starají neziskové organizace zřizované obcemi. Ty spolupracují s firmou, která šeky vydává.

Nezaměstnaní, co odmítnou nabízený částečný úvazek přijmout, čekají sankce.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz