Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za práci budou poukázky

  1:00aktualizováno  1:00
Možnost bez postihu si přivydělat se po téměř roce života mezi nezaměstnanými příliš neujala. Ke konci července využívalo možnosti chodit na maximálně dvacet hodin týdně do práce, a přitom brát dále podporu, jen 13 tisíc lidí z více než půl milionu nezaměstnaných.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nynější úprava přivýdělku má totiž své mouchy. Na více peněz dosáhnou nalezením práce na částečný úvazek jen nezaměstnaní do půl roku až roku.

Když pak přejdou z podpory na sociální dávky, mohou si sice dále přivydělávat, ale o odpovídající část dávek přijdou.

Realita je zatím horší než výsledky průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Když se dotazovali nezaměstnaných, byla ochotna přijmout práci na kratší úvazek třetina lidí.

Kromě toho je nadále poměrně snadné, aby zaměstnavatel dával ještě bokem k legálnímu příjmu nezaměstnaným peníze rovnou na ruku.

S cílem omezit práci načerno úředníci od října zkušebně spustí nový projekt. Nebude však zadarmo a jestli pomůže, není také jisté. Zkoušet se bude na třech úřadech práce - ve Znojmě, Vyškově a Hodoníně.

Celé to má fungovat tak, že na úřadech práce budou sedět pracovníci společnosti SodexhoPass, a ti mají zprostředkovávat kontakt mezi zájemcem o přivýdělek a firmou.

Zaměstnavatel si od SodexhoPass koupí poukázky, které pracovníkům vyplatí místo peněz. Ti si je pak půjdou zpět k SodexhoPass vyměnit za peníze.

Společnost SodexhoPass se bude také starat o sepsání dohody o provedení práce se zaměstnancem a bude za firmu výplatu danit.

"Zaměstnavatelům tento systém ulehčuje administrativu," vysvětluje mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Vše se bude registrovat, takže si úředníci slibují, že poklesne práce načerno.

"To záleží na tom, jak budou nastaveny kontroly, aby to nešlo zneužívat," říká Daniel Münich z ekonomického ústavu Cerge. Úředníci ani SodexhoPass zatím nechtějí více detailů odhalovat. "Počkejte si na říjen," říká za společnost Karel Pelán.

Pokud se zkušební projekt osvědčí, což bude jasné nejdříve za půl roku, a rozšíří se na další úřady práce, bude se muset vyřešit problém, z čeho jej platit.

Na zkušební provoz půjdou peníze z Evropského sociálního fondu a ministerstva práce. Z těch se budou platit služby SodexhoPass a další náklady na to, aby byla tato práce atraktivnější než ta načerno.

"Úřad práce přidá k penězům, které dostane zaměstnanec za kupon, ještě dvacet procent. Takže vlastně dostane tolik, jako kdyby výplatu nezdanil," vysvětluje šéf Úřadu práce ve Znojmě Emil Čopf. Pro stát to znamená, že co z jedné kapsy na dani vybere, z druhé zase vrátí.

Otázka je, nakolik by to bylo finančně výhodné pro zaměstnavatele, kolik by za kupony od SodexhoPass platil.

SodexhoPass se dnes nechce k otázkám provizí a způsobu placení moc vyjadřovat. "Teď jde hlavně o ověření, jestli systém funguje. Jde o to, jak nastavit cenu práce, aby byla konkurenceschopná práci načerno," říká Pelán.

Česko nový systém odkoukalo z Belgie, kde funguje už od roku 1987. Tam se o zprostředkovávání příležitostné práce pro dlouhodobě nezaměstnané starají neziskové organizace zřizované obcemi. Ty spolupracují s firmou, která šeky vydává.

Nezaměstnaní, co odmítnou nabízený částečný úvazek přijmout, čekají sankce.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz