Za prodej zájezdů před krachem dostalo vedení cestovky Travela podmínky

  • 24
Šéfové padlé cestovky Travela Ivan Breznen a Pavel Attl dostali podmínky a pokuty několik desítek milionů korun. Soud je potrestal za to, že v roce 1997 prodávali zájezdy v době, kdy věděli, že firma míří do bankrotu.

Oba muži zkrachovalé cestovní kanceláře musí zaplatit škodu poškozeným ve výši 47 milionů korun. Ukládá jim to nepravomocný rozsudek pražského městského soudu. Trojici obžalovaných doplňuje Eva Měšťanová, kterou soud zprostil obžaloby.

Škoda měla klientům vzniknout, když jim cestovní kancelář prodala zájezdy v době, kdy její šéfové věděli, že zákazníkům nebudou moci poskytnout uhrazené služby.

Po svém krachu v červenci 1997 nechala cestovní kancelář téměř dva tisíce lidí v zahraničí, aniž by jim zajistila návrat do vlasti. Jejich návrat pak musel hradit Garanční fond, který zaplatil více než pět milionů korun.

Travela patřila k největším českým cestovním kancelářím. Její krach vyvolal sérii bankrotů menších cestovních kanceláří. Breznan zastával funkci generálního ředitele a předsedu představenstva CK Travela, Attl a Měšťanová byli členy představenstva.

"Naše Asociace považuje za zcela otřesnou především délku trvání soudního řízení," řekl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur s tím, že se případ táhl dvanáct let. V době, kdy Travela zkrachovala, ještě neexistovalo zákonné pojištění cestovních kanceláří proti úpadku. Po současném krachu CK Tomi Tour je pád CK Travela druhý největší v historii ČR.

Zájezdy před bankrotem mohla prodávat i Tomi Tour

Podezření na prodej zájezdů těsně před bankrotem nyní visí i nad zkrachovalou cestovní kanceláří Tomi Tour, spojenou se jménem Václava Fischera. Někteří prodejci zájezdů totiž nedávno sdělili, že krátce před vyhlášením bankrotu od nich Tomi Tour inkasovala peníze za dovolené, přičemž věděla, že služby neposkytne. V této souvislosti už řeší policie několik trestních oznámení. - více čtěte Tomi Tour zkoumá policie

,