Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za provoz datových schránek získají firmy stovky milionů

  1:17aktualizováno  1:17
Datové schránky, které mají od počátku listopadu obhospodařovat úřední komunikaci, jsou zároveň i lákavým soustem pro řadu domácích IT firem. Řada z nich se totiž podílí na provozu systému nebo pomáhají firmám přecházet na elektronickou komunikaci s úřady.
Na zavádění datových schránek vydělá řada IT firem. Ilustrační foto

Na zavádění datových schránek vydělá řada IT firem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Letos stát utratí za datové schránky jeden a čtvrt miliardy. Další rok bude jen za poslané zprávy vyplácet odhadem kolem dvou set milionů korun a další peníze půjdou na investice do dalšího rozvoje systému. K tomu je třeba připočíst minimálně stovky tisíc až miliony, které na zavedení datových schránek musí vynaložit většina velkých soukromých firem.

Stěžejní roli v celém obchodu kolem datových schránek hraje Česká pošta, jež ze zákona systém provozuje. Šéf její sekce eGovernmentu Petr Stiegler odhaduje, že na rozesílání datových zpráv organizace bude ročně inkasovat kolem dvou set milionů korun. Zaplatí je stát v podobě několikakorunových poplatků za každou datovou zprávu, kterou odešlou úřady. Zprávy poslané firmami nebo lidmi jsou zdarma.

Cena každé zprávy bude klesat s tím, jak poroste jejich objem. Začíná se na necelých osmnácti korunách za každou elektronickou zprávu, i když jde třeba z jedné budovy do vedlejší. Tuto cenu bude stát za zprávy platit až do té s pořadovým číslem 33 000 000. Potom jejich cena klesne o dvě koruny. A až systémem projde 123 milionů zpráv, bude za každou z nich z rozpočtu odcházet necelá desetikoruna.

Firmy platí statisíce za systém

Pošta přesto na zavedení datových schránek prodělá. Počítá totiž s razantním úbytkem doporučených dopisů a psaní "s pruhem". V příštím roce by měly datové schránky po započtení všech pro a proti připravit poštu podle jejich interních odhadů asi o tři čtvrtě miliardy. V této částce už jsou započítány i nové zisky, například za uložení doručených datových zpráv v takzvaném datovém trezoru nebo za bezpečnostní certifikáty umožňující jistější přístup do schránky

Na technické zavedení systému pak získala zakázku společnost Telefónica O2 a klíčovou roli sehrává i společnost Software602. Bez ohledu na finanční zisk se stala takřka nepostradatelným partnerem pro fungování státní správy.

Ti, kdo chtějí přes web spustit datovou schránku, si musí do počítače nainstalovat program výhradně od Software602. Bez něj v prohlížeči schránku "nerozchodí". Jde přitom o vlastní výtvor firmy, ke kterému se nikdo mimo ni nedostane.

Odhadem stamiliony korun přitečou z datových schránek i firmám dodávajícím systém pro správu schránek do velkých společností nebo do úřadů. Jejich úkolem je zajistit, aby se mohla zpráva z univerzální datové schránky instituce dostat k odpovědnému člověku, a naopak aby mohli zaměstnanci nebo úředníci zprávy odesílat.

"Zavedení takové služby se pohybuje od desítek tisíc korun až do jednotek milionů. Záleží na tom, jak je na to úřad připravený nebo jestli je třeba změnit jeho vnitřní organizaci," popisuje Pavel Gráf, šéf vývojového centra jednoho z dodavatelů takových služeb, společnosti ecommerce.cz.

Učení je matka výdělku

Paradoxně se až zavedením schránek teprve rozjede pro tyto firmy ten správný byznys. Řada firem i úřadů s podobnou investicí čekala. Elektronický komunikační systém uvnitř firmy totiž pro ně znamená poměrně velké náklady navíc, které se jim i přes teoretickou úsporu na poštovném budou vracet velmi pomalu.

Podle marketingového ředitele společnosti ICZ Jiřího Boumy stoupal zájem o spisové služby s přibližujícím se datem ostrého startu datových schránek. "Podařilo se nám tak získat spoustu nových zákazníků," pochvaluje si.

Na datových schránkách ovšem dokážou profitovat i další firmy. Například pořadatelé školení a kurzů ovládání schránek. Některé pořádala přímo pošta a ministerstvo vnitra, další Hospodářská komora ČR, přidaly se poradenské firmy.

Ceny půldenních kurzů se pohybují od tisícikoruny za osobu výš a jsou určeny především úředníkům nebo zaměstnancům větších firem. Například jen Hospodářská komora ČR uspořádala od srpna asi šedesát seminářů, kterými prošly dva tisíce lidí.

Kdo vydělá na datových schránkách

Česká pošta je oficiálním provozovatelem datových schránek. Funkce jí připadla ze zákona jako náhrada za ztrátu způsobenou úbytkem klasické korespondence. Ročně za to bude od státu inkasovat odhadem kolem 200 milionů korun.

Telefónica O2 má na starosti "technickou implementaci" datových schránek, připadne jí část výdělku z každé zprávy odeslané uvnitř systému. Firma zvítězila v tendru vypsaném Českou poštou.

Software602 je autorem "ovladače", bez nějž není možné se dostat přes základní rozhraní k obsahu datové zprávy. K zakázce se dostala jako subdodavatel Telefóniky O2.

Další IT firmy vydělávají na přechodu státní správy i firem na komunikaci přes datové schránky. Pro větší instituce připravují vnitřní systémy distribuce datových zpráv – takzvané spisové služby – nebo upravují jejich stávající. Cena zavedení spisové služby se pohybuje v řádu statisíců až milionů korun.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Jedna karta vládne všem. Polská karta MultiSport opanovala česká fitka

Karta MultiSport Benefit

Polská benefit karta MultiSport je dobrý byznys. Její majitel si může za paušál několika stovek zacvičit v jakémkoliv...

Najdete na iDNES.cz