Havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu (duben 2010)

Havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu (duben 2010) | foto: AP

Nejtučnější urovnání v USA: BP zaplatí za ropnou havárii 460 miliard

  • 45
Rekordní částku 18,7 miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba 460 miliard korun, zaplatí britský ropný koncern BP americkým úřadům za únik ropy do vod Mexického zálivu v roce 2010. Urovnání je nejvyšší, jaké kdy americké úřady s jednou firmou uzavřely, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Dohoda podle agentury Reuters urovnává požadavky na odškodné ze strany americké federální vlády a států Louisiana, Mississippi, Alabama, Texas a Florida. BP by měla dohodnutou částku uhradit během 18 let. Většina peněz má být využita na projekty pro ekologickou a hospodářskou obnovu v oblasti Mexického zálivu.

Při explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu 20. dubna 2010 zahynulo jedenáct lidí. Plošina se po dvou dnech potopila a do moře začala vytékat ropa. I přes okamžité nasazení norných stěn dorazila během deseti dnů k 70 kilometrů vzdálenému pobřeží Louisiany obří ropná skvrna, která posléze zasáhla další čtyři americké státy - celkem 1 730 kilometrů pobřeží.

Vrt se podařilo definitivně utěsnit až v září. Následky ekologické katastrofy uhynuly stovky delfínů a velryb, dva tisíce ptáků a 470 mořských želv, uvádí Reuters. Nejvíc utrpěly ekologicky cenné mokřady v deltě řeky Mississippi. Havárie v oblasti ochromila také rybolov a turistický ruch (vše o havárii najdete zde).

Část uniklé ropy se podařilo spálit, část rozptýlit pomocí chemických prostředků. Z většiny tak zůstala v moři. Podle odhadů až třetina uniklé ropy může být stále hluboko na dně moře. V Mexickém zálivu tak stále umírají delfíni a ptáci žijící v pobřežních oblastech (více o následcích katastrofy najdete zde).

Připomeňte si, co se tehdy v Mexickém zálivu stalo:

20. dubna 2015

,