Servisní technik kontroluje kotel

Servisní technik kontroluje kotel | foto: Profimedia.cz

Za staré kotle se bude platit daň, navrhují zelení

  • 138
Ekologickou daň mohou v příštích letech platit domácnosti, které nebudou mít v pořádku svůj kotel na vytápění. Poplatek za méně účinný kotel, který nesplňuje imisní limity, navrhuje ministerstvo životního prostředí. Pokud by jeho návrh prošel vládou a později parlamentem, může se týkat milionů lidí.

Návrh se totiž vztahuje na všechny kotle s příkonem od 15 kW do 300 kW, které se běžně používají i na vytápění rodinných a bytových domů. Právě ty tvoří v některých obcích hlavní zdroj znečištění a jemných prachových částic.

"Daň za nekvalitní kotel by se podle návrhu zákona měla začít platit od roku 2015 a vyhne se jí jen ten, kdo úřadu pošle jednou za tři roky revizní zprávu, že jeho kotel je v pořádku a splňuje předepsané parametry. Nebo pošle čestné prohlášení, že jeho kotel není napojený na ústřední vytápění," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Kdo by svou povinnost nesplnil, tomu by úřad vyměřil poplatek 500 korun. Ten by se každý rok postupně zvyšoval až na tři tisíce.

Pokud návrh projde, poprvé by majitelé starých kotlů platili už v roce 2015. Aby lidé věděli, zda mají kotel v pořádku, mohou si nechat do konce roku 2014 udělat jeho revizi od autorizované osoby. "Tu bude platit ministerstvo, ale pokud se ukáže, že kotel nesplňuje stanovené parametry, musí ho majitel nechat seřídit nebo vyměnit," upozornil ředitel odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí Jan Kužel.

Ministerstvo teď počítá i s tím, že se v Česku úplně přestanou prodávat méně kvalitní kotle. "Ověřili jsme si u našich výrobců, že kotle s lepším spalováním umějí udělat, většinu z nich však vyvezou do zahraničí. Připadá nám proto logické, aby se začaly prodávat i v Česku," uvedl Kužel. "To je pravda. Kvalitnější kotle takzvané třetí třídy prodáváme většinou jen do zahraničí, tam by si lidé kvůli přísnějším pravidlům ani jiné pořídit nemohli," uvedl Petr Cankař, majitel firmy Atmos. A dodal, že kotle první a druhé třídy s nižší účinností a větším únikem škodlivých látek prodávají jen doma nebo na východ od Česka.

Kdy i Češi budou muset kvůli kotlům sáhnout hlouběji do kapsy, zatím není jasné. "Zákon připravujeme," dodal Kužel. Podle mluvčího ministerstva Jakuba Kašpara by ho ještě letos měla projednat vláda.

Co se má změnit


Návrhy ministerstva
- majitelé kotlů s příkonem 15 až 300 kW budou muset jednou za tři roky nechat udělat revizi, jinak zaplatí poplatek 500 korun (v roce 2015), ten se bude postupně zvyšovat až na 3 tisíce

- starší, méně účinné typy kotlů by se v Česku už nesměly prodávat

- návrh také zavádí "nízkoemisní zóny" - obce by mohly zakázat do některých zón vjezd vozidlům, která nesplňují emisní limity

Souhlasíte s ekologickou daní za staré kotle?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 4. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 8484
Ano
Ano 4177