Za Transgas už stát moc neutrží

  • 2
Stát už nemůže počítat s nijak zvlášť velkým výnosem z prodeje zbylého podílu plynárenského podniku Transgas. A možná, že se mu tři procenta akcií firmy, za jejíž většinu před rokem získal historicky nejvyšší privatizační příjem, nepodaří prodat vůbec.

Prakticky jediný možný zájemce o akcie, německá společnost RWE Gas, která loni 97 procent akcií Transgasu koupila za 4,1 miliardy eur (zhruba 130 miliard korun), totiž zbytek zatím nechce.

"Předběžně jsme konzultovali s RWE Gas, zda by byli ochotni koupit zbytek Transgasu, a dostali jsme vyhýbavou odpověď. Přímý prodej zbylých akcií do rukou majoritního vlastníka proto nepřichází v úvahu," uvedl vysoce postavený úředník Fondu národního majetku. Zbytek firmy se tak stát pokusí prodat formou veřejné soutěže, o jejímž zahájení bude ve středu jednat vláda.

Nicméně šance, že by stát získal další stovky milionů až miliardy korun, je mizivá. "Pokud RWE nakonec nedá nějakou nabídku, stěží se najde jiný zájemce. Firmy, které se specializují na otravování velkých akcionářů, na to nebudou mít peníze a seriózní investoři nemají důvod do společnosti vstupovat," míní zdroj z Fondu národního majetku. Mluvčí RWE Gas Andreas Brabeck pouze uvedl, že firma se k tomu do rozhodnutí vlády nebude vyjadřovat.

Proč si stát tři procenta akcií vůbec nechával? O privatizaci rozhodovala minulá vláda a bývalý ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr mínil, že je dobré zachovat státu možnost svolávat valné hromady společnosti. To lze právě již se třemi procenty akcií.

Kritici však tvrdí, že možnost ovlivňovat podnik s tak malým balíkem je nulová, a navíc by se stát připravil o větší balík peněz, kdyby prodal firmu celou. "Byla chyba, že se Transgas neprodal celý, tři procenta firmy státu nejsou k ničemu a nyní za ně dostaneme mnohem méně," souhlasí s těmito názory člen vedení FNM.