Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za tunel záložny Pria padl 6letý trest

  14:09aktualizováno  14:09
Bezmála tři roky se táhl proces s předsedou představenstva záložny Pria Františkem Zoubkem. Ten se se zodpovídal z toho, že společně s dcerou Kamilou Březinovu kampeličku v letech 1999 a 2000 vytuneloval. V pátek se věřitelé dočkali verdiktu.

Krajský soud v Brně poslal Zoubka na šest let za mříže za porušování povinností při správě cizího majetku. Jeho dcera Kamila Březinová, která působila ve funkci místopředsedkyně představenstva, vyvázla s tříletou podmínkou s odkladem na zkušební dobu pěti let.

"Motivoval je zisk a oba mají na svědomí škodu velkého rozsahu. Nesporně aktivnější osobou z obou obžalovaných byl František Zoubek, proto mu soud uložil ještě peněžitý trest," uvedl předseda senátu Ivo Zummer. Zoubek musí podle rozsudku zaplatit pokutu přes tři miliony a oba odsouzení mají navíc uhradit poškozené záložně, která je v likvidaci, celkem třiadvacet milionů.

Šedesátiletý Zoubek opouštěl soudní síň s rozhořčením ve tváři. Od počátku totiž tvrdil, že záložnu položil až zásah státu a uvalení nucené správy.

"Je to politický proces na objednávku," řekl pouze. Podle cedulky s odkazem na webové stránky www.intercity.cz, kterou ukazoval novinářům místo dalšího komentáře, však odsouzení čekal.

"Brněnský krajský soud evidentně neunesl tlak médií a tlak související s žalobou na vládu ČR ve Štrasburku. Rozhodnutí je nepochopitelné, zdrcující," píše se mimo jiné v prohlášení na webové stránce.

Závěr procesu jako vždy sledovali Zoubkovi příznivci i odpůrci. Ti v čele se zmocněncem poškozených Miroslavem Hrdinou netajili uspokojení.

"Vkladatelé sice dostali  devadesát procent  náhrady ze zajišťovacího fondu, ale Zoubek podstatně poškodil stát," řekl Hrdina.

Družstevní záložna Pria patřila mezi sedm největších tuzemských kampeliček. Pět tisíc členů do ní vložilo téměř 380 milionů korun. Od roku 2000 je kvůli špatnému hospodaření v nucené správě. Ve vedení seděli většinou Zoubkovi příbuzní.

Soud uznal obžalované vinnými v devíti bodech obžaloby. Podle verdiktu uzavírali nevýhodné smlouvy o provedení práce a peníze z Prii často odtékaly ve prospěch jiných podniků a osob. Na náklady kampeličky byl například zrekonstruován dům Zoubkovy manželky. Agentuře L.V.P Holding zaplatila záložna za zlepšení mediálního obrazu na čtyři roky dopředu štědrými více než pěti miliony. 

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz