(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Za vstup do lesa pokuta až 30 tisíc. Stát chce pomoci myslivcům

  • 1154
Myslivci mají šanci, že jejich postavení vůči ostatním návštěvníkům lesa posílí. Ministerstvo zemědělství v rámci novely zákona o myslivosti rozšiřuje možnosti, jak lidem vstup do lesa zakázat. Pokuta za narušení honitby se má zvýšit na 30 tisíc korun. Podle kritiků hrozí po značnou část roku omezení pohybu v krajině.

Každý obyvatel Česka vyrazí v průměru dvacetkrát ročně do lesa. S rostoucí oblibou pobytu v přírodě však souvisí i to, že v posledních dvou letech značně přibylo konfliktů mezi myslivci a veřejností. Ministerstvo se jim proto rozhodlo předejít

Podle kritiků to ale resort s bojem s neukázněnými návštěvníky značně přehnal. „Doposud byl zákaz také možný, avšak pouze na krátkou dobu. Nyní bude možné uzavřít honitbu na mnoho měsíců,“ říká Daniel Pitek, soukromý zemědělec a člen předsednictva Strany zelených, který celou novelu kritizuje.

Myslivci mohou žádat o znepřístupnění honitby veřejnosti u obecních úřadů už nyní v době rozmnožování, hnízdění, kladení a odchovu mláďat nebo provádění lovů. Podle kritiků se však pravomoci myslivců novelou natolik rozšíří, že umožní uzavřít honitbu prakticky nepřetržitě.

Zákaz na celý rok?

Nově bude rozhodnutí o zákazu platit okamžitě, a ne až poté, co vůči němu ostatní zainteresované strany vysloví připomínky. Za porušení zákazu bude navíc hrozit pokuta až 30 tisíc korun místo dosavadních 10 tisíc. Ve stejné míře se zvyšují sankce třeba i pro ty, kdo nechají po honitbě volně pobíhat psa či jiné domácí zvíře.

Nejde přitom zdaleka jen o lesy. V Česku je celkem 6,9 milionu hektarů honiteb a rozloha celé České republiky je zhruba jen o milion hektarů vyšší. Pod honitby tedy spadají i pole, louky, sady a prakticky veškerá volná krajina v Česku.

Novela zákona navrhuje reflexní prvky i pro myslivce na společném lovu

Ministerstvo připouští, že zákon může teoreticky vést k dlouhodobému zákazu vstupu veřejnosti do přírody. „Celoroční zákaz vstupu je zřejmě neodůvodnitelný. Příslušný správní orgán musí odůvodnit omezení či zákaz vstupu nejen z hlediska rozsahu, ale i z hlediska časového. V případě, že s tím dotčené osoby nebudou souhlasit, mají možnost se bránit způsobem, který jim poskytuje správní řád,“ uvádí mluvčí resortu Hynek Jordán.

Podle něj může jít spíše o nařízení pohybovat se výhradně po vyznačených turistických trasách. Zákaz by se také neměl dotýkat například cyklostezek, které se nezřídka budují za evropské peníze a znemožnění pohybu po nich by mohly evropské úřady vyhodnotit jako porušení podmínky pro příjem dotace. Na vlastníky, nájemce, případně pachtýře honebních pozemků se opatření také nevztahuje, ti mohou dál v lese vykonávat hospodářskou činnost.

Zda novela v této podobě zůstane, ale zůstává značně nejisté. Návrh nyní projednají ministři a poté zamíří do Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že se myslivosti mnoho zákonodárců věnuje, jde tradičně o zákon, který čelí největšímu tlaku lobbistů - a také se nejvíc mění.

Reakce ministra zemědělství Mariana Jurečky

Zákaz nebo omezení vstupu není žádný naschvál, kterým by chtěli úřednici šikanovat návštěvníky lesů a krajiny obecně. Tato omezení se používají jen ve velmi výjimečných případech a musí být odůvodněná. Slouží totiž k ochraně života a zdraví houbařů a výletníků, ale také k ochraně zvěře. Omezení nebo zákaz může vydat obec s rozšířenou působností pro jednu honitbu nebo její část například v době lovů, aby při něm nebyli turisté zraněni. Opatření může platit v některých specifických lokalitách také v době, kdy zvěř hnízdí nebo odchová mladé, aby je lidé neplašili a zbytečně tím nezpůsobili smrt mláďat. (...)

Zákaz nebo omezení vydává obec s rozšířenou působností poté, co posoudí oprávněnost žádosti uživatele honitby, což je například místní myslivecké sdružení. Pokud opatření vydá, může platit jen na omezenou část honitby, na určitou roční dobu nebo na některé dny či hodiny v týdnu. Nařízení může mít například i takovou podobu, že pouze nařizuje návštěvníkům nepouštět se mimo vyznačené turistické trasy. Na vlastníky, nájemce, případně pachtýře honebních pozemků se opatření samozřejmě nevztahuje, ti mohou dál v lese vykonávat hospodářskou činnost.

Proti vydání opatření může kdokoliv podat do 30 dní odůvodněné námitky. V praxi platí, že informaci o zákazu nebo omezení vyvěsí uživatel honitby na cedule na stezkách u vstupu do lesa, aby byli všichni upozorněni, jaká pravidla v honitbě platí. Tak to funguje léta, na tom není nic nového.

Marian Jurečka, ministr zemědělství