Za zákazem obchodů s akciemi Harvardu je nejistota

Komise pro cenné papíry zakázala ve čtvrtek na půl roku veškeré obchody s akciemi Harvardského průmyslového holdingu. "Zákaz převodů akcií se vztahuje na všechny změny majitelů akcií uskutečněné na základě smlouvy, a to bez ohledu na to, zda k uzavření smlouvy došlo před účinností zákazu nebo až později," řekla tisková mluvčí Komise Radka Procházková. Situace kolem hospodaření holdingu je velmi nejasná. "Není zřejmé, zda bude pokračovat proces likvidace či nikoliv, a jaký majetek a v jaké hodnotě vzhledem ke způsobu hospodaření holding vlastní," objasnila důvody nařízení.

Podle Komise pro cenné papíry může nejistota ohledně likvidace způsobit značné hospodářské ztráty. "Mohou být způsobeny přijetím investičních rozhodnutí bez znalosti potřebných skutečností.

Například tím, že akcionáři pod vlivem negativních zpráv týkajících se likvidace nebo z důvodu nedostatku informací rozhodnou prodat své akcie za cenu, která bude ve srovnání s možnou výší likvidačního zůstatku po vyjasnění hospodářské a ekonomické situace holdingu nepřiměřeně nízká," píše se v prohlášení Komise pro cenné papíry.

Důvodem rozhodnutí Komise je také pokračující stav, kdy likvidátor holdingu nemá přístup k účetním dokladům a dokumentům, bez nichž není schopen likvidovat společnosti.

Nemůže se seznámit ani s aktuální hospodářskou situací holdingu, která je velmi nejasná. Nejsou známi bližší okolnosti týkající se směnek v celkové hodnotě 10 miliard korun, kterými měla společnost Harvard Capital Management Limited zaplatit kupní cenu za veškerý majetek společnosti Harvardský průmyslový holding.

Nejsou známi ani bližší okolnosti ohledně investic holdingu v souvislosti s privatizací v Ázerbajdžánu a v Rusku.

"Bez těchto údajů a dokumentů nelze kvalifikovaně posoudit objem skutečného majetku, který bude možné po vypořádání závazků rozdělit akcionářům jako likvidační zůstatek," pokračuje prohlášení.

Při splacení směnek v hodnotě 10 miliard korun připadá podíl na likvidačním zůstatku na jednu akcii přibližně 620 korun, není však jasné, kde jsou směnky uloženy, ani zda byly vystaveny.

Dalším důvodem je situace kolem samotné likvidace, kdy dne 18. prosince 2000 a opětovně 10. ledna 2001 rozhodla mimořádná valná hromada holdingu o zrušení likvidace.

Proti těmto rozhodnutím podali někteří akcionáři i likvidátor návrh k soudu na vyslovení jejich neplatnosti. Do výsledku soudního řízení nebude jisté, zda bude likvidace pokračovat, či bude ukončena.

Dále Komise v souvislosti s prodejem veškerého majetku holdingu v roce 1997 za 10 miliard korun z účetních výkazů zjistila, že holding měl takto prodat cenné papíry v hodnotě přesahující 19 miliard korun.

Z výpisu z účtu majitele cenných papírů vedeném Střediskem cenných papírů však vyplývá, že holding neměl na svém majetkovém účtu nikdy evidovány cenné papíry v množství a hodnotě, která by odpovídala deklarované částce 19 miliard korun.