Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Začal hon na firmy s pirátským softwarem, v podezření jich jsou tisíce

  • 434
Protipirátská organizace BSA spouští hon na pirátské firmy v Česku. Na dvanáct tisíc jich podezírá z využívání nelegálního softwaru. V těchto dnech jim rozeslala výzvu k nápravě. Typickou černou ovcí je menší firma, kterou udala buď konkurence nebo zaměstnanci toužící po pomstě.

Organizace Business Software Alliance se obrací na tisíce firem s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti softwaru užívaného při podnikání. Nejde o trestní řízení a bezprostředně nehrozí ani pokuty. Šéf BSA sdělil iDNES.cz, že cílem není kriminalizovat firmy, ale přimět je k pořízení legálních programů a licencí.

Pokud by ale organizace předala podněty policii, mohly by podezřelé firmy na pokutách zaplatit celkem miliardy korun. Průměrná pokuta pro jednu firmu s nelegálním softwarem dosud dosahovala 260 tisíc korun. Soud navíc může za porušení autorského práva uložit až osmiletý trest vězení.

"U části obeslaných firem máme podezření z pirátství na základě různých oznámení, která jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. Další patří do kategorie společností, které jsou podle naší analýzy vystaveny velkému riziku softwarového pirátství. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě," vysvětluje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

V Česku se podle analýzy organizace nelegálně používá 37 procent softwaru a kvůli pirátství přicházejí tuzemské softwarové firmy ročně o tržby za 3,6 miliardy.

Nejčastější jsou pirátské verze operačních systémů

Nejčastěji užívají pirátské kopie programů specializované firmy jako konstruktéři, architekti, designéři nebo grafici. Programy, které využívají, jsou totiž velmi drahé, přijdou i na stovky tisíc korun. O tuto hodnotu si firmy snižují náklady na podnikání.

Na počítačích nejčastěji běží nelegální kopie operačních systémů Windows, kancelářských balíků Microsoft Office, antivirových programů nebo programů pro správu počítače. Častou kategorií je také grafický software - programy od Adobe, jako je Photoshop, nebo programy společnosti Corel. Firmy využívají i speciální konstrukční software AutoDesk, v němž se projektuje třeba ve strojním průmyslu.

Lidé často kopírují počítačové hry, muziku a filmy. "U počítačových her je míra pirátství obrovská, existuje jen malá část uživatelů, kteří si je kupují," sdělil Hlaváč.

"Dopouštějí se tím nezákonného jednání a získávají neopodstatněnou konkurenční výhodu. Hodláme proti nim tvrdě zakročit," varoval Jan Hlaváč. Polovina udání pochází od konkurenčních firem a čtyřicet procent od zaměstnanců (zpravidla se chtějí pomstít). Deset procent tvoří ostatní zdroje.