Začal jako prodavač růží, teď řídí světovou firmu

  11:32aktualizováno  11:32
Jeden z nejúspěšnějších podnikatelů Česka Zbyněk Frolík z firmy Linet se umísil v soutěži European Business Awards 2010 v kategorii Cena pro mezinárodního podnikatele roku mezi deseti nejlepšími kandidáty. Nejvyšší cenu však dostal ředitel irské firmy Taxback. Frolík získal "pouze" čestné uznání.

Zbyněk Frolík vlastní firmu Linet, která do celého světa vyváží hlavně speciální zdravotnická lůžka. | foto: MF DNES

Finále soutěže proběhlo v úterý v Paříži. Soutěž v minulých ročnících vyhrály firmy jako Procter & Gamble nebo Nokia. Letos se přihlásilo 3 500 účastníků z celé Evropy. Zbyněk Frolík a Linet reprezentoval Česko v kategorii Cena pro mezinárodního podnikatele roku. Vedle Linetu se evropského klání zúčastnili i Agrofert či slovenská Unipharma.

Frolík přitom pochází ze zemědělské rodiny. "Tam jsem se naučil dělat, když se musí, to je princip zemědělství," vysvětlil. Jak podnikat, zjistil záhy. "Už za minulého režimu jsem prodával řezané růže. Pak jsem nastoupil do motolské nemocnice, kde se zrodil nápad vyrábět lůžka, spojit nějakou ohnutou trubku, motorek a pár koleček"“ řekl Frolík s tím, že každý podnikatel je idealista. Těsně po sametové revoluci se vrhl na realizaci svých nápadů. Ale vůbec jednoduché to nebylo.

Začínal na zelené louce

Od začátku chtěl být nejlepší, věřil, že čeští technici dokáží vymyslet i stvořit prvotřídní výrobky. "Hodně jsme jezdili se společníky po nemocnicích u nás i v zahraničí a ptali se sester i pacientů, co je na lůžkách špatně, co by šlo vylepšit," podotkl Frolík.

Tak získala firma dobře konstrukčně řešená lůžka. A začalo se prodávat. "Museli jsme dohonit vyspělé světové firmy. Takže se pracovalo za desetkrát méně než u naší konkurence, ale lidi to bavilo," popsal začátky Frolík. Všechny vydělané peníze se pak dál investovaly do rozvoje firmy.

Tak se postupně probojovávali na tuzemské i světové trhy. Frolík nakonec najal dva designéry z Prahy a z Moravy. "Tím dostaly naše dobře technické výrobky zajímavou tvář, která se hodně líbila. Postupně začali do Želevčic jezdit lidé třeba z firmy Siemens nebo Phillips."

Raketový start v roce 2000

"Naše česká ekonomika je ve srovnání se světem velice malá. Když jezdíte po světě, brzy zjistíte, že se prodá úplně všechno," myslí si Frolík. Linet začal jezdit do Sao Paola, do Dubaje a do Japonska, vystavovali v Düsseldorfu a Paříži. O zajímavé výrobky z Čech začal být zájem. "Naše výrobky začaly být předmětem touhy, nikoliv jen volby," řekl obchodník.

Problémy byly ale s jazykem. "Z počátku jsme neuměli řeči, museli jsme se učit za pochodu. V roce 2003 jsem jel jako Podnikatel roku do Monte Carla, anglicky jsem neuměl, tak jsem se přihlásil na měsíc do jazykové školy," říká se smíchem Frolík. Po odchodu ze školy najal Frolík svého tamějšího učitele Simona Armstronga, ten začal vyučovat anglicky a koordinovat obchod Linetu s Angličany.

Linet, zdravotnická lůžka

Linet, zdravotnické lůžko

Linet, lůžko Eleganza XC.

Linet, zdravotnické lůžko

Vzorem Zbyňka Frolíka se stal Tomáš Baťa. "Baťa se učil u Forda a jinde, pak z toho udělal systém a vybudoval firemní kulturu. Sice tvrdou, ale funkční," podotýká Frolík.

V Linetu pracuje asi šest set lidí, základem pokroku jsou právě mladí zaměstnanci. "Spolupracujeme se školami, kolegové na nich učí nebo jsou v technických radách. Věkový průměr je v Linetu třicet pět a půl roku," dodal Frolík, který založil Akademii produktivity a inovací.

Ta vychovává experty v oblasti průmyslového inženýrství nebo poskytuje další vzdělávání lidem z praxe. "Linet je už dost velký, chceme sice dál rozšiřovat výrobu a obrat, já osobně mám ale i další plány," řekl Frolík.

Ředitel odchází

Začátkem listopadu vyměnil pár lidí ve vedení firmy a sám odešel z vrcholného postu aktivního ředitele. "Řízení teď nechám těm mladším. Osobně se chci zapojit do charitativních a sociálních projektů," dodal Frolík.

"Symbol dvojčat v New Yorku mi vždycky připomene, že i ta největší jistota může ve vteřině zmizet. Také tam seděli největší obchodníci a mysleli si, že řídí svět"“ uzavřel s pohledem na fotku Manhattanu.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Najdete na iDNES.cz