Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začal klíčový summit k záchraně eura. Česko váhá, zda půjčí své miliardy

  21:01aktualizováno  22:34
Neformální večeří začal v Bruselu klíčový summit lídrů zemí Evropské unie. Má přinést řešení vážné dluhové krize, kvůli níž je ohrožena budoucnost eura i samotné Unie. Přispět k záchraně eurozóny by měly i uvažované půjčky pro Mezinárodní měnový fond. Česko se však k tomuto plánu staví spíše odmítavě.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Evropská komise.

Představitelé sedmadvacítky se řešení, jak Unii a především eurozónu vytáhnout z dluhové pasti, pokoušeli najít už několikrát. Prozatím se jim to však nepovedlo. Kvůli problémům se začalo v Unii otevřeně hovořit i o potřebě změny základní unijní smlouvy, což bylo dosud těžko představitelné.

Evropa je v nebezpečí, hrozí jí rozpad, varuje Sarkozy

Po změně smlouvy volá Německo, připouštějí ji i další státy. Otázkou je, jak rozsáhlá by reforma byla a zda by se šlo vydat jen změnou protokolu či otevíráním celé smlouvy. Představitelé států Unie budou řešit, jak zpřísnit fiskální disciplínu a rozpočtový dohled.

Češi by měli o euru rozhodnout v referendu

Češi by měli přijetí společné evropské měny posoudit v referendu, protože současné euro je odlišné od toho původního, o kterém se hlasovalo v referendu před přistoupením České republiky k Evropské unii. Před začátkem ostře sledovaného unijního summitu v Bruselu to prohlásil český premiér Petr Nečas.

"Mělo by proběhnout referendum, protože to je jiné euro, než o kterém jsme hlasovali v roce 2003," prohlásil Nečas. Odlišnost eura spočívá podle premiéra v chystaném zavedení Evropského stabilizačního mechanismu, který má být schopen zadluženým zemím platícím eurem půjčit až 500 miliard eur (zhruba 12,7 bilionu Kč).

Mluvit se bude také automatickém uvalování sankcí pro hříšníky, kteří by nedodržovali dohodnutá pravidla. Jednání v belgické metropoli bude pokračovat i v pátek. Diplomaté očekávají složité debaty. "Tenhle summit bude těžký, dlouhý, náročný. Mluví se o historickém nebo přelomovém summitu," řekla česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Češi s půjčkou váhají, nechtějí ale zůstat osamocení

Jednat se bude také o půjčkách pro Mezinárodní měnový fond. "Pro nás by to podle těch předběžných propočtů znamenalo částku do tří a půl miliardy eur (89 miliard korun, pozn. red.), což je částka, která v podstatě dosahuje více než deset procent devizových rezerv České národní banky. Čili my po diskusi s ČNB to vidíme jako velmi problematické a velmi těžko akceptovatelné," řekl při příjezdu na zahajovací neformální večeři český premiér Petr Nečas.

Případné zapojení ČR do této pomoci ale zcela nevyloučil. "O této věci se bude jednat," řekl Nečas. "Velmi otevřeně říkám, že si těžko umím představit situaci, že by Česká republika byla jediná, kdo zůstane mimo nějaký krok Evropské unie," dodal.

V EU se nyní zvažuje, že by země eurozóny mohly kvůli krizi půjčit MMF 150 miliard eur. Dalších 50 miliard eur by mohlo přijít od nečlenských zemí eurozóny, které ale jsou členy EU. Například Švédsko se už nechalo slyšet, že je připraveno pomoci.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Nechcete UberPop? Klidně jej zakažte a žalujte, vzkázal soud zemím EU

Aplikace UberPop v momentě, kdy řidiči přichází objednávka.

Členské země Evropské unie mohou zakázat a trestně stíhat protiprávní výkon taxislužby jako UberPop, aniž by to před...

Mafie je nemorální, rozhodl evropský soud a zakázal jméno sítě restaurací

Marlon Brando ve filmu Kmotr (1972)

Značka La Mafia se sienta a la mesa (Mafie sedí u stolu) odporuje veřejnému pořádku, rozhodl ve čtvrtek soud Evropské...

KOMENTÁŘ: Hrátky s korunou vedou k euru. To se teď zaměstnancům nevyplatí

(Ilustrační snímek)

Před rokem přestala Česká národní banka oslabovat korunu. Obavy finančních ředitelů z konce intervencí však mezitím...

Najdete na iDNES.cz