Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahraniční dluh ve třetím čtvrtletí klesl na 1,672 bilionu korun

  11:12aktualizováno  11:12
Zahraniční dluh Česka se ve třetím čtvrtletí snížil o 9,1 miliardy korun na 1,672 bilionu korun. Představoval tak 45,7 procenta hrubého domácího produktu. Meziročně se dluh zvýšil o 206,9 miliardy korun, uvedla dnes Česká národní banka. Na konci minulého roku zahraniční dluh činil 1,59 bilionu korun a jeho podíl na HDP byl 43,8 procenta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Z celkového objemu dluhu k poslednímu dni letošního září tvoří 76 procent zahraniční závazky se splatností delší než jeden rok.

"Růst zahraničního zadlužení byl patrný zejména u závazků vládního sektoru. Vedle emisí vládních dluhopisů na zahraničních trzích přispělo k růstu stavu zadluženosti čerpání úvěrů na rozvoj infrastruktury od Evropské investiční banky," uvedla ČNB. Podíl vládního sektoru na celkové zadluženosti představuje 27,4 procenta.

Ve struktuře dlouhodobé zadluženosti se zvýšil podíl zadlužení veřejného sektoru na 51 procent. Zastoupení dlouhodobých závazků soukromého sektoru se snížilo na 49 procent.

Podíl podnikového sektoru na zahraničním dluhu se snížil na 49,6 procenta. Podíl zahraničních závazků bankovního sektoru na celkové zadluženosti činí 23 procent, informovala centrální banka.

Schodek investiční pozice ČR, tedy saldo finančních aktiv a pasiv takzvaných rezidentů ČR ve vztahu k nerezidentům, se ke konci třetího čtvrtletí zvýšil o 102,3 miliardy koruna na 1,721 bilionu korun, což odpovídá 47 procentům HDP. V meziročním srovnání je deficit vyšší o 128,3 miliardy korun.

"Ve třetím čtvrtletí bylo patrné urychlení růstu pasivního salda investiční pozice především v důsledku poklesu zahraničních aktiv. Snížení aktiv o 80,8 miliardy Kč ovlivnil vývoj pohledávek bankovního a podnikového sektoru," uvedla ČNB.

Ve snížení zahraničních aktiv bankovního sektoru se podle centrálních bankéřů promítl především pokles vkladů a úvěrů tuzemských bank poskytovaných do zahraničí. Vývoj zahraničních aktiv podnikového sektoru (bez přímých a portfoliových investic) ovlivnilo nižší poskytování vývozních úvěrů a snížení stavu ostatních zahraničních aktiv. Současně poklesl stav tuzemských přímých investic v zahraničí.

Pokles stavu portfoliových investic je důsledkem odprodejů zahraničních dluhopisů českými investory. Portfoliové investice zaujímaly na celkových aktivech investiční pozice 18,3 procenta.

Přírůstek zahraničních pasiv investiční pozice činil ve třetím čtvrtletí 21,5 miliardy Kč a jejich stav dosáhl 4,131 bilionu Kč.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Musíme zatopit údolí řek, nabízí recept na boj se suchem hydrolog Janský

Hydrolog Bohumír Jánský je profesorem na Přírodovědecké fakultě na Univerzitě...

V boji se suchem by se Češi měli vrátit k osvědčeným postupům svých předků. Kromě budování nových nádrží také obnovit...

Bere sedativa, narozeniny tráví v práci. Musk se hroutí pod problémy Tesly

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk na snímku z února 2018

Uplynulý rok zhodnotit ředitel a zakladatel Tesly Elon Musk jako nejnáročnější a nebolestivější ve své kariéře. V práci...

Další z rubriky

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

OBRAZEM: Aktivisté ve slepičích maskách zaplnili tramvaje

Happening Obránců zvířat na podporu kampaně proti chovu slepic v klecích.

Několik desítek aktivistů ve škraboškách a kostýmech slepic ze spolku Obraz - Obránci zvířat se v pondělí snažilo při...

Šikova reforma komunistům přerostla přes hlavu, utnula ji sovětská okupace

Ředitel Ekonomického ústavu ČSAV Ota Šik na XIII. sjezdu KSČ v roce 1966. Za...

Československé hospodářství se v první polovině 60. let ocitlo ve stagnaci, či dokonce krizi. A komunistický režim...

Najdete na iDNES.cz