Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahraniční dluh ve třetím čtvrtletí klesl na 1,672 bilionu korun

  11:12aktualizováno  11:12
Zahraniční dluh Česka se ve třetím čtvrtletí snížil o 9,1 miliardy korun na 1,672 bilionu korun. Představoval tak 45,7 procenta hrubého domácího produktu. Meziročně se dluh zvýšil o 206,9 miliardy korun, uvedla dnes Česká národní banka. Na konci minulého roku zahraniční dluh činil 1,59 bilionu korun a jeho podíl na HDP byl 43,8 procenta.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Z celkového objemu dluhu k poslednímu dni letošního září tvoří 76 procent zahraniční závazky se splatností delší než jeden rok.

"Růst zahraničního zadlužení byl patrný zejména u závazků vládního sektoru. Vedle emisí vládních dluhopisů na zahraničních trzích přispělo k růstu stavu zadluženosti čerpání úvěrů na rozvoj infrastruktury od Evropské investiční banky," uvedla ČNB. Podíl vládního sektoru na celkové zadluženosti představuje 27,4 procenta.

Ve struktuře dlouhodobé zadluženosti se zvýšil podíl zadlužení veřejného sektoru na 51 procent. Zastoupení dlouhodobých závazků soukromého sektoru se snížilo na 49 procent.

Podíl podnikového sektoru na zahraničním dluhu se snížil na 49,6 procenta. Podíl zahraničních závazků bankovního sektoru na celkové zadluženosti činí 23 procent, informovala centrální banka.

Schodek investiční pozice ČR, tedy saldo finančních aktiv a pasiv takzvaných rezidentů ČR ve vztahu k nerezidentům, se ke konci třetího čtvrtletí zvýšil o 102,3 miliardy koruna na 1,721 bilionu korun, což odpovídá 47 procentům HDP. V meziročním srovnání je deficit vyšší o 128,3 miliardy korun.

"Ve třetím čtvrtletí bylo patrné urychlení růstu pasivního salda investiční pozice především v důsledku poklesu zahraničních aktiv. Snížení aktiv o 80,8 miliardy Kč ovlivnil vývoj pohledávek bankovního a podnikového sektoru," uvedla ČNB.

Ve snížení zahraničních aktiv bankovního sektoru se podle centrálních bankéřů promítl především pokles vkladů a úvěrů tuzemských bank poskytovaných do zahraničí. Vývoj zahraničních aktiv podnikového sektoru (bez přímých a portfoliových investic) ovlivnilo nižší poskytování vývozních úvěrů a snížení stavu ostatních zahraničních aktiv. Současně poklesl stav tuzemských přímých investic v zahraničí.

Pokles stavu portfoliových investic je důsledkem odprodejů zahraničních dluhopisů českými investory. Portfoliové investice zaujímaly na celkových aktivech investiční pozice 18,3 procenta.

Přírůstek zahraničních pasiv investiční pozice činil ve třetím čtvrtletí 21,5 miliardy Kč a jejich stav dosáhl 4,131 bilionu Kč.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Najdete na iDNES.cz