Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zahraniční investoři vodu zdražují, protože Češi šetří. Řešení je v rukou obcí

  • 284
O zahraničních investorech v českém vodárenství se nemluví v českých vodách příliš lichotivě. Městy a obcemi ovládané firmy mohou být sice méně efektivní, většinou však zisky reinvestují do svých sítí, což je pro Česko výhodnější.

Příkladem je Plzeň, kde dlouhé roky působila Veolia. Jenže právě kvůli smlouvě s Veolií nemohla západočeská metropole získat na modernizaci své vodárenské sítě dotace, a tak se radní rozhodli se společností ukončit spolupráci.

Minulý týden radnice zákazníky vodáren překvapily: od září zlevní vodu lidem o tři koruny za kubík.

Desetník z každé koruny

Právě Veolia na dividendách získala loni nejvíce. V Česku užívá model, kdy nevlastní vodárenskou síť, ale jen ji provozuje. V některých oblastech, například v severních či středních Čechách, se ještě o zisky dělí s firmami, které patří městům a obcím. Výrazně navýšila dividendu například v Praze, kde přitom loni čelila velkému výpadku s dodávkami pitné vody v Praze 6.

Podle mluvčí Veolie Marcely Dvořákové sloužil pro výplatu dividend u některých firem v jejich vlastnictví nerozdělený zisk či zrušené rezervní fondy. Upozornila naopak, že ziskovost klesá.

I tak však mají některé velké vodárenské společnosti z každé koruny tržeb kolem deseti haléřů zisku. Jsou přitom v monopolním postavení. Vodárny, které jsou v zahraničních rukou, tvrdí, že jsou efektivnější než v městském či obecním vlastnictví. I politici už však začínají zjišťovat, že z ceny vody a návratu do českých rukou se stává zajímavé téma. Čím dál víc komunálních politiků mluví o tom, jak chtějí vodu získat pod svou kontrolu.

Například v Libereckém kraji už se objevily první billboardy před krajskými volbami řešící cenu vody. Mají jen malý háček: kraj do vodného a stočného nemůže vůbec mluvit, klíč ke změně mají města a obce.

Šetříte vodou? Zdražíme ji

Některé případy privatizace vodárenství v Česku jsou ještě u soudů. Ty řeší například způsob, jak se Vodovody a kanalizace Zlín rozhodly kdysi nechat provozovat infrastrukturu Moravskou vodárenskou, patřící rovněž Veolii.

Češi dlouho zdražování čelili tím, že spotřebovávali méně vody. Většinou tím však neušetřili: vodárny zdražily více, než o kolik klesla spotřeba. Ta loni už přestala klesat a mírně začala růst. Pitná voda se stala jednou z komodit, které od roku 1989 nejvíce podražily.