Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahraniční obchod dopadl nejhůře od roku 1994

  9:06aktualizováno  11:59
Obchod České republiky se zahraničím stále oslabuje. Zahraniční obchod, tedy rozdíl mezi vývozem a dovozem, skončil v listopadu schodkem 0,5 miliardy korun, meziročně tedy o 13 miliard hůře. Deficit ovlivnil hlavně propad obchodu s dopravními prostředky a stroji.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Export se propadl o historických 18 procent zásluhou poklesu vývozu osobních aut. To také naznačuje, jak špatné výsledky můžeme čekat od listopadové průmyslové výroby. Zároveň s propadem vývozu klesá i dovoz, a proto výsledek obchodní bilance nebyl ještě víc zdrcující. Pokles dovozu dosáhl 6letého maxima," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

"Obchodní bilance za listopad potvrdila obavy z rychlého zhoršování stavu ekonomiky, když její meziroční zhoršení bylo vůbec nejvyšší od roku 1994 ( z +12,5 miliardy v roce 2007 na -0,5 miliardy korun v roce 2008)," uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Bilance zahraničního obchodu

Říjnová obchodní bilance byla ve schodku čtyři miliardy korun. V listopadu mohl být podle Horské výsledek horší, výsledné číslo ale nevypadá tak špatně kvůli rychlejšímu poklesu dovozu. Vývoz zboží se v listopadu meziměsíčně snížil o 4,3 procenta a dovoz o 7,9 procenta.

Loni v listopadu byla obchodní bilance v přebytku 12,5 miliardy korun.

"Pokles vývozu jsme očekávali, ale že bude tak propastný, jenom potvrzuje další negativní zprávy, které z ekonomiky přichází v posledním období. Jsou dokladem toho, že se dopady recese v zemích našich hlavních obchodních partnerů nemohly vyhnout ani nám," uvedl k výsledkům ČSÚ prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Překvapil obchod s palivy

Propad nejvíce ovlivnil pokles přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 8,3 miliardy korun. Pozitivně naopak působilo zejména snížení propadu obchodu s chemickými výrobky o 2,2 miliardy korun.

"Největším překvapením je pravděpodobně další zhoršení bilance s minerálními palivy a ropou, jejichž dovozy podle posledních čísel v listopadu dál prudce rostly, a to ve chvíli, kdy ceny ropy již znatelně poklesly (barel ropy spadl z letních maxim okolo 150 dolarů ke 40 dolarům za barel)," uvedl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

"Tento cenový efekt se podle našeho názoru musí v obchodní bilanci v nejbližších měsících projevit a zapůsobit na obchodní bilanci pozitivně," dodal Bureš.

V běžných cenách klesl meziročně vývoz o 18 procent a dovoz o 13,2 procenta. Výsledky ovlivnil i nižší počet pracovních dní; loňský listopad měl o tři pracovní dny méně než v předchozím roce.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Najdete na iDNES.cz