Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahraniční obchod dopadl nejhůře od roku 1994

  9:06aktualizováno  11:59
Obchod České republiky se zahraničím stále oslabuje. Zahraniční obchod, tedy rozdíl mezi vývozem a dovozem, skončil v listopadu schodkem 0,5 miliardy korun, meziročně tedy o 13 miliard hůře. Deficit ovlivnil hlavně propad obchodu s dopravními prostředky a stroji.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Export se propadl o historických 18 procent zásluhou poklesu vývozu osobních aut. To také naznačuje, jak špatné výsledky můžeme čekat od listopadové průmyslové výroby. Zároveň s propadem vývozu klesá i dovoz, a proto výsledek obchodní bilance nebyl ještě víc zdrcující. Pokles dovozu dosáhl 6letého maxima," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

"Obchodní bilance za listopad potvrdila obavy z rychlého zhoršování stavu ekonomiky, když její meziroční zhoršení bylo vůbec nejvyšší od roku 1994 ( z +12,5 miliardy v roce 2007 na -0,5 miliardy korun v roce 2008)," uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Bilance zahraničního obchodu

Říjnová obchodní bilance byla ve schodku čtyři miliardy korun. V listopadu mohl být podle Horské výsledek horší, výsledné číslo ale nevypadá tak špatně kvůli rychlejšímu poklesu dovozu. Vývoz zboží se v listopadu meziměsíčně snížil o 4,3 procenta a dovoz o 7,9 procenta.

Loni v listopadu byla obchodní bilance v přebytku 12,5 miliardy korun.

"Pokles vývozu jsme očekávali, ale že bude tak propastný, jenom potvrzuje další negativní zprávy, které z ekonomiky přichází v posledním období. Jsou dokladem toho, že se dopady recese v zemích našich hlavních obchodních partnerů nemohly vyhnout ani nám," uvedl k výsledkům ČSÚ prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Překvapil obchod s palivy

Propad nejvíce ovlivnil pokles přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 8,3 miliardy korun. Pozitivně naopak působilo zejména snížení propadu obchodu s chemickými výrobky o 2,2 miliardy korun.

"Největším překvapením je pravděpodobně další zhoršení bilance s minerálními palivy a ropou, jejichž dovozy podle posledních čísel v listopadu dál prudce rostly, a to ve chvíli, kdy ceny ropy již znatelně poklesly (barel ropy spadl z letních maxim okolo 150 dolarů ke 40 dolarům za barel)," uvedl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

"Tento cenový efekt se podle našeho názoru musí v obchodní bilanci v nejbližších měsících projevit a zapůsobit na obchodní bilanci pozitivně," dodal Bureš.

V běžných cenách klesl meziročně vývoz o 18 procent a dovoz o 13,2 procenta. Výsledky ovlivnil i nižší počet pracovních dní; loňský listopad měl o tři pracovní dny méně než v předchozím roce.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz