Zahraniční obchod skončil v květnu s přebytkem 9,2 miliardy

  10:14aktualizováno  10:14
Zahraniční obchod skončil v květnu s přebytkem 9,2 miliardy korun. Meziročně si polepšil o 3,9 miliardy. Na dobrý výsledek měl vliv hlavně růst vývozu strojů a dopravních prostředků.

Peníze - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Očekávání trhu na to dnešní číslo byla nastavena na 7,2 miliardy korun. Když si to dám všechno dohromady, tak máme opět výborný výsledek. Je to hlavně o autech, strojích a počítačích," komentuje to analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Přebytek zvýšil zejména obchod se stroji a dopravními prostředky (6,4 miliardy) a polotovary a materiály (1,8 miliardy).

Prohloubil se naopak deficit v obchodě s minerálními palivy o 4,4 miliardy a snížil se přebytek v obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím o 0,9 miliardy.

Vývoj zahraničního obchodu posunul korunu na nový rekord vůči euru. Obchoduje se nyní za 23,72 Kč/EUR.

Pravdu ukáže až červencová statistika
Ke zlepšení obchodní bilance přispěl pokles dovozu. Podle předběžných údajů se meziměsíčně po sezonním očištění vývoz snížil o 1,8 procenta a dovoz o 7,2 procenta. Trend vývoje ukazuje na pokles vývozu o 0,1 procenta a dovozu o 0,2 procenta. V porovnání s minulým rokem klesl dovoz o dvě procenta.

Vývoz strojů a dopravních prostředků celkově vzrostl o 2,5 procenta (2,7 miliardy), z čehož se nejvíce zvýšil vývoz telekomunikačních zařízení (3,4 miliardy), výpočetní techniky (0,3 miliardy) a silničních vozidel (0,2 miliardy).

Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory se výsledek nedá interpretovat tak, že se exportérům daří. "Průměrný kurz byl v květnu ještě na únosných 25,04 CZK/EUR. Dnes ráno byl přitom na 23,72. Jinými slovy dnešní statistika pokrývá období pro exportéry daleko příznivější, než je současnost," uvedl. Objektivnější by měla být až červencová statistika uveřejněná v září.

Obrat zahraničního obchodu ve výši 401,1 mld. Kč byl v letošním roce nejnižší. Květen 2008 měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc předchozího roku.

Se státy EU byla měsíční bilance aktivní 44,3 miliardy, se státy mimo EU pasivní 35,1 miliardy.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Cena nafty se vyrovnává benzinu. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v...

Elektrokoloběžek v Praze možná přibude, magistrát jedná s další firmou

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

V Praze chce sdílené elektrické koloběžky provozovat kromě americké společnosti Lime i další firma. Ve čtvrtek to...Najdete na iDNES.cz