Zahraniční obchod spadl do minusu

  • 2
Schodek českého zahraničního obchodu dosáhl v únoru 4,3 miliardy korun. Proti přebytku v únoru 2002 je výsledek o 7,1 miliardy horší. Bilanci zhoršila nejvíce obchodní směna s Čínou a Německem. Nejvýraznější útlum zaznamenali statistici u obchodu se stroji a dopravními prostředky.

V únoru v porovnání s loňskem vzrostl pouze dovoz, a to o sedm procent. Vývoz naproti tomu zůstal na úrovni února minulého roku.

V únoru 2002 byl však vývoj mimořádný, při mírném růstu vývozu výrazně poklesl dovoz a obchodní bilance vykázala přebytek 2,8 miliardy korun.

Podle statistického úřadu se obchodní bilance nepříznivě vyvíjela v obchodě se zpracovatelskými výrobky, zejména vlivem obchodu se stroji a dopravními prostředky. I přes růst cen ropy se nezhoršila bilance u minerálních paliv.

"Na jedné straně výrazně vzrostl dovoz strojů a zařízení pro průmysl, což souvisí s budováním produkčních kapacit. Na straně druhé dochází k výpadkům exportů v odvětvích, která jsou výrazně zasažená slabou poptávkou v zahraničí, silící asijskou konkurencí a zřejmě také posílením koruny vůči dolaru," říká Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

Komentář Atlantik FT
Z teritoriálního pohledu se na horším výsledku odrazil především obchod s Čínou (růst pasiva o 1,4 miliardy) a Německem.

Podle Davida Marka z Patria Finance se už začíná rýsovat dopad zahraničního obchodu na růst hrubého domácího produktu v prvním měsících tohoto roku.

"I přes relativně nízká salda není moc důvodu k optimismu. V 1. čtvrtletí by obchod se zbožím mohl ekonomiku zpomalit až o dva procentní body," míní Marek, který tempo růstu ekonomiky v tomto období odhaduje na 1,5 procenta.