Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahraniční obchod v červnu vykázal druhý nejvyšší přebytek v historii ČR

  9:08aktualizováno  13:41
Přebytek zahraničního obchodu dosáhl 20,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 6,5 miliardy. Dosažený výsledek představuje druhý nejvyšší přebytek obchodní bilance od roku 1993, tedy od vzniku samostatné České republiky.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ke zlepšení celkového výsledku přispěl levnější dovoz minerálních paliv, který pomohl snížit deficit bilance o šest miliard korun, pozitivně na konečnou bilanci působil i nárůst v obchodě se surovinami a polotovary. Snížení přebytku v obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím a stroji ale naopak přebytek obchodní bilance ovlivnilo negativně.

Důvody příznivého výsledku zahraničního obchodu jsou podle analytiků různé. "Za skvělou obchodní bilancí stojí strmý propad dovozu. Nejvíce klesá dovoz ropy a ropných produktů. Cena ropy je jednak v porovnání s loňským rokem poloviční a silnější kurz koruny vůči americkému dolaru navíc dovoz zlevňuje. Neklesá jen cena ropy ale i její spotřeba," uvedla analytička společnosti Raiffeisenbank Helena Horská.

Vývoj přebytku zahraničního obchodu v roce 2009
 leden  3,5 mld. Kč
 únor  8,7 mld. Kč
 březen  23,4 mld. Kč
 duben  12,0 mld. Kč
 květen  11,7 mld. Kč
 červen  20,4 mld. Kč

"Červnový výsledek zahraničního obchodu ovlivnila zejména pokračující silná poptávka po automobilech v Evropě. Počty registrací nových automobilů rostly zejména v zemích, kde mají naši výrobci tradičně silné postavení. V Německu tak došlo k 40% meziročnímu nárůstu a na Slovensku bylo v červnu zaregistrováno dokonce o 57 procent více nových automobilů," zdůvodňuje vyšší přebytek ředitel Odboru ekonomických analýz MPO Jaroslav Vomastek.

Podle Heleny Horské za to může šrotovné. Automobily jsou jednou z mála věcí, kterou se podařilo úspěšně dovážet. Známky oživení lze ale ve vývozu hledat jen těžko, uvedla.

Dobrá zpráva pro korunu

"Pro korunu je tento výsledek dobrou zprávou a pokud ještě dnes centrální banka sazby nesníží, jak trh očekává, může opět začít posilovat," doplnila Horská.

Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu vzrostl vývoz do zahraničí oproti květnu o 1,6 procenta, dovoz klesl o 1,5 procenta. V meziročním srovnání ale vývoz klesl o 33 miliard korun, tedy o více než 15 procent. Ve srovnání s červnem loňského roku se snížil i dovoz o téměř 40 miliard korun, tedy o téměř 20 procent.

Recesí je podle Horské nejvíce zasažen obchod s Německem. Jedinou oblastí, kde se českému zahraničnímu obchodu vzhledem ke krizi daří jsou evropské státy stojící mimo Evropskou unii.

Nejvyššího přebytku zahraničního obchodu dosáhla česká ekonomika v březnu letošního roku, kdy kladné saldo dosáhlo 23,4 miliardy korun. Červnová bilance zahraničního obchodu je podle Českého statistického úřadu kladná nepřetržitě od roku 2004.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Najdete na iDNES.cz