Zahraniční obchod v listopadu příjemně překvapil

V listopadu dovezly firmy do Česka o 12,1 miliardy korun více zboží, než kolik ho ze země vyvezly. Ekonomové očekávali podstatně horší výsledek, v průměru kolem 17 miliard. Podílel se na tom i fakt, že zatímco export vzrostl meziročně o 28 procent, import pouze o 23 procent. "Vzhledem k tomu, že saldo v obchodu s nerostnými palivy (kam patří i ropa a zemní plyn - pozn. red.) činilo v listopadu 8,8 miliardy, je zřejmé, že zbytek obchodní bilance byl skončil se schodkem zhruba 3,3 miliardy. To je na listopad nezvykle nízké číslo," řekl David Marek z Patria Finance.

"Loni byl listopadový propad obchodní bilance po vyloučení nerostných paliv 8 miliard, předloni 7,1 miliardy," dodal.

"Deficit obchodní bilance za listopad naznačil, že obavám z rychlého růstu dovozu spotřebního zboží se klade příliš velká váha. Hlavním zdrojem schodku zůstaly vysoké dovozy ropných produktů," tvrdí Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

"Uctyhodný růst vývozu strojů a dopravních prostředků o plných 42 procent vypovídá o neškodnosti kurzu koruny na konkurenceschopnost zboží s vyšší přidanou hodnotou a stále dost rychle rostoucí poptávce v zemích našich největších obchodních partnerů," pokračoval.

"Dynamika růstu dovozů strojů a dopravních prostředků (o 33 procent - pozn. red.) je zcela v souladu s přílivem přímých zahraničních investic a nad úrovní 20-ti procenty podle mého názoru zůstane po celý příští rok," domnívá se Ivo Nejdl.

Příčiny dobrého výsledku vidí David Marek několik: "Prvním z nich je zrychlení růstu vývozu strojů a dopravních prostředků na 42 procent. Na tomto faktu se podílí příznivý vliv zahraničních investic, které zvyšují exportní kapacity a konkurenceschopnost zboží vyráběného v tuzemsku.

Díky tomu skončila bilance v obchodu se stroji a dopravními prostředky v mírném přebytku, 1,3 miliardy korun."

"V přebytku překvapivě skončila také bilance v obchodu se spotřebním zbožím. Zvýšené dovozy na předvánoční trh se projeví až v prosincové obchodní bilanci. Oč byl listopadový výsledek lepší než očekávání, o to horší by mohlo být záporné saldo v prosinci, které by se mohlo přehoupnout přes hranici 20 miliard korun."

"Dalším faktem, který ukazuje na rostoucí exportní výkonnost, je rychlý růst vývozu na vyspělé trhy. Vývoz do zemí Evropské unie se v letošním roce zvýšil o 25 procent. Navíc zrychluje tempo růstu vývozu do zemí s tranzitivní ekonomikou," dodal Marek.

Kromě dobrého vývozu spatřuje Richard Podpiera z Atlantik finanční trhy jednu z příčin dobrého zlepšení obchodní bilance i klesajíí cenu ropy: "Domnívali jsme se, že nižší světová cena se projeví s větším zpožděním. I tak je skupina nerostných paliv odpovědná za významnou část celkového schodku."

"Listopadový výsledek je velmi pozitivní, ovšem měsíční data jsou dost volatilní a mohou být ovlivněna jednorázovým vývozem nebo dovozem - na potvrzení pozitivního trendu si budeme muset počkat."

"Na druhé straně je možné, že po tradičně vysokém schodku schodku v prosinci se obchodní bilance v příštím roce bude vyvíjet pozitivně. Cena ropy dále klesá, růst spotřebitelské poptávky bude i v roce 2001 omezený a nové podniky vytvořené s pomocí zahraničního kapitálu by měly začít zvyšovat český export," domnívá se Richard Podpiera.

"Na druhou stranu zpomalení růstu v Německu a EU celkově bude příští rok působit proti rychlému růstu českého exportu. Vždyť v listopadu při celkovém růstu exportu o 27,7 procenta vzrostl export do EU o 21,5 procenta a do Německa pouze o 14,3 procenta," upozornil.