Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zahraniční větrníky ohrožují českou síť, tvrdí ČEPS

  • 234
Větrné elektrárny v sousedních státech představují pro tuzemskou přenosovou soustavu hrozbu. Myslí si to společnost Česká přenosová soustava (ČEPS). Podle ní se část sítě kvůli výrobě elektřiny z větrníků na severu Německa nedávno přetěžovala, což ohrožuje distribuci v Česku. Zatmění ale nehrozí.

"Situace je v současné době stabilizovaná, ale může se kdykoliv opakovat," tvrdí ČEPS, který v Česku provozuje přenosovou soustavu. Hrozby black-outu, tedy výpadku elektřiny v české síti, kdy by mohla dočasně nastat tma v tisících nebo desetitisících českých domácností, zatím údajně nejsou.

"Situace je zvladatelná, ale pokud bude narůstat výkon v elektrárnách na severu Německa, bude se zhoršovat," řekla iDNES.cz mluvčí ČEPS Pavla Mandátová. Dodala, že je potřeba pro tyto případy upravit evropskou legislativu.

Kvůli většímu vytížení a výrobě elektřiny z větrných elektráren na severu Německa přetekla elektřina do polských a poté českých sítí, které byly dočasně přetížené. Přetlaku si všimla společnost během listopadu, kdy byl podle ČEPS provoz tuzemské soustavy na hranici únosnosti.

V budoucnu by měla být česká soustava bezpečnější. ČEPS plánuje v příštích letech investovat do jejího rozvoje a obnovy ročně až 4,5 miliardy korun. Do roku 2022 se má tuzemská distribuce elektřiny rozrůst o 675 kilometrů nového vedení a přibližně pět nových stanic. Přenosová soustava by se tak proti současnému stavu zvětšila o pětinu.

Jak čelit hrozbám? Urychlením výstavby

Podle generálního ředitele Petra Zemana ale výstavbu ohrožuje složité povolování liniových staveb a případný nesouhlas vlastníků pozemků. "Jsme schopni investice a stavbu zvládnout, ale nedokážeme urychlit povolování výstavby, a to může být problém," řekl šéf ČEPS. Společnost uvádí, že celý proces povolování a výstavby vedení zvláště vysokého napětí trvá v současnosti nejméně sedm let.

Vedle zdlouhavého procesu výstavby je podle Zemana druhým dlouhodobým problémem české energetické soustavy "nekoordinovaný rozvoj" zdrojů obnovitelné energie, zvláště sluneční.

"Nemůžeme prostě postavit elektrárnu a pak koukat, co se stane," řekl generální ředitel. Celkový počet žádostí o připojení nových obnovitelných zdrojů na začátku listopadu činil 22 770. Solární boom se snaží omezit také část poslanců a Energetický regulační úřad.

ČEPS

Působí na území ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy. Spravuje 39 rozvoden s 67 transformátory převádějícími elektrickou energii z přenosové do distribuční soustavy a trasy vedení o délce 2968 kilometrů.