(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čím dál víc Čechů si u moře dopřává plnou penzi. Zájezdy kupují dříve

  • 58
Dovolená v zahraničí bude pro Čechy letos dražší než v loňském roce. Na zájmu o zájezdy se podle cestovek zatím slabší koruna neprojevila. Upozorňují však, že se mění spotřebitelské zvyky. Roste například podíl zájezdů all inclusive.

„Pokles necítíme, je ale znát, že roste podíl kratších dovolených,“ říká Ondřej Rušikvas z ERV Cestovní pojišťovny, která sleduje jak chování spotřebitelů, tak byznys cestovek, které pojišťuje proti úpadku. „Myslím, že se bude jezdit ven stejně jako v minulých letech,“ dodal.

Tip na zájezd

Nevíte kam na prázdniny? Vyberte si dovolenou snů na dovolena.iDNES.cz.

Slabší koruna přitom zdraží nejen veškeré služby na místě, ale například i tankování pohonných hmot při cestách k moři autem.

Listopadová změna kurzu koruny řadu lidí vystrašila, od nákupu dovolené je však nakonec neodradila. Spíše naopak – cestovky hlásí za letošní sezonu rekordní zájem o zájezdy prodané na první chvíli, tedy například ještě v lednu či únoru. I kvůli tomu by mělo ubýt zájezdů na poslední chvíli, podle asociace cestovních kanceláří klesne u některých destinací počet volných míst na poslední chvíli až o patnáct procent.

Cestovky tvrdí, že ceny zájezdů letos prakticky neupravily, údaje Českého statistického úřadu však ukazují zdražení v řádu jednotek procent, v případě Tuniska dokonce o desítky procent.

Právě Tunisko po letech poklesu zájmu hlásí letos v celé Evropě největší růst poptávky. Podle Kateřiny Petříčkové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur došlo ke zdražení hlavně u zájezdů, kde cestovky dodatečně navýšily kapacity poté, co lidé zájezdy nečekaně rychle rozebrali v akcích first moment. Pro cestovní kanceláře znamenají „first momenty“ plus, protože mají lepší přehled a mohou lépe plánovat kapacity. Na druhou stranu však kvůli tomu zažily nečekaně slabý duben a květen, lidé si zájezdy koupili už dříve.

Teplé počasí nahrává dovolené v tuzemsku

Zdražení se přitom projevuje i na výdajích Čechů například za jídlo, které není v ceně zájezdu, či výlety. „I díky tomu letos extrémně rostou zájezdy kategorie all inclusive,“ říká Tomáš Brejcha, mluvčí Čedoku. „Lidé mají rádi, když mají na dovolenou jasně daný rozpočet,“ dodal Stanislav Zíma z Exim Tours.

Pro cestovky a zájem lidí o cesty do zahraničí bude klíčové i počasí v příštích týdnech.

„Má velký vliv na rozhodování lidí, kteří kupují zájezdy na poslední chvíli,“ říká Jan Papež z ACK. Platí přitom přímá úměra – čím ošklivější počasí v Česku, tím větší poptávka po výjezdech k moři. Teplý květen a většina června proto nahrávaly spíše domácímu cestovnímu ruchu. Právě ten by měl letos díky oslabení koruny posílit. Jak kvůli Čechům šetřícím za výjezdy do zahraničí, tak cizincům, kteří mohou využít slabší koruny.

Přesná čísla o dopadu slabé koruny na domácí cestovní ruch však zatím nejsou k dispozici, liší se i zkušenosti pracovníků informačních center podle republiky.

Velký nárůst hlásí například v Beskydech. „Na léto je většina ubytování plná,“ říká Veronika Janošková z informačního centra v Rožnově pod Radhoštěm. Větší zájem turistů dokládá i počtem dotazů a návštěv v infocentru. Naopak například na Lipně je podle pracovnice informačního centra letos poptávka zatím přibližně stejná jako v minulých letech.