Zájem o hypotéky poklesl. Trh se propadl o pětinu

  10:29aktualizováno  12:33
Zájem o hypotéky během prvního pololetí opět poklesl. Tuzemské banky jich v tomto období poskytly meziročně o pětinu méně. Zatímco loni od ledna do června půjčily lidem 74,5 miliardy korun, letos to bylo 59,5 miliardy korun. Vyplývá to z nejnovějších statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Propad hypotečního trhu se prohloubil. | foto: Profimedia.cz

Propad hypotečního trhu se tak prohloubil. V prvním čtvrtletí poklesl meziročně o devět procent. - čtěte Češi ztrácejí zájem o hypotéky

Důvod, proč zájem o hypotéky klesl, podle ekonomů spočívá hlavně v daňové reformě, kterou zavedla vláda. Lidé se snažili získat nové bydlení před koncem loňského roku. Věděli, že vyšší sazba daně z přidané hodnoty letos zvedne ceny nových bytů a domů.

Potvrzuje to šéf Hypoteční banky Jan Sadil. "Lidé, kteří v posledních letech uvažovali o financování svého bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru, zrealizovali svůj záměr před koncem roku 2007, především s ohledem na zvýšení DPH a očekávaný růst úrokových sazeb. Proto se loňské extrémní základně, se kterou letos srovnáváme výsledky, lze jen těžko vyrovnat," uvedl.

Za celý loňský rok banky poskytly hypotéky za 142 miliard korun, tedy meziročně o 41 procent více.

Bankéři čekali větší zájem
Objem letos poskytnutých hypoték může podle jeho dřívějšího vyjádření ve srovnání s rokem 2007 v lepším případě pouze stagnovat. Přitom na počátku letošního roku ještě řada bankéřů odhadovala růst hypotečního trhu mezi deseti a dvaceti procenty.

Například Česká spořitelna za první pololetí zaznamenala propad nových obchodů téměř o více než polovinu na 11,67 miliardy korun. Hypoteční bance, která je nově kvůli propadu u České spořitelny jedničkou na trhu, klesl objem nově poskytnutých hypoték o osm procent na 19,6 miliardy korun.

Naopak Raiffeisenbank zaznamenala za letošních šest měsíců nárůst nových hypoték o více než pětinu na 12,4 miliardy korun.

Celkově banky poskytly nejen občanům, ale i podnikatelům a městům v pololetí 34 860 úvěrů za 88,7 miliardy korun, což je v případě objemu meziroční pokles o šest procent.

Od poloviny 90. let do konce června banky poskytly přes 384 tisíc hypotečních úvěrů za 741 miliard korun. Lidem půjčily téměř 373 tisíc hypoték za více než 529 miliard korun, firmám a podnikatelům téměř jedenáct tisíc úvěrů v objemu 203,5 miliardy korun a městům a obcím 849 úvěrů za 8,4 miliardy korun.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Kapři kvůli suchu podraží. Kilo vánoční pochoutky vyjde na 100 korun

Ilustrační snímek

Rybářství Třeboň navrhuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za...

Virtuální zrcadlo, kdo je nejkrásnější? Technologie mění online nákup oblečení

Rtěnku, brýle i šperky je možné si v e-shopu virtuálně vyzkoušet na vlastním...

Obchody specializující se na prodej na internetu stále usilovněji vymýšlejí, jak překonat základní nevýhodu proti...

Po šachu od Marksové opět v útoku. Firma nabízí zakázku šestkrát dráž

Ilustrační snímek

Už pátý ministr práce v řadě se snaží přesoutěžit dodavatele IT systémů na sociální dávky. Vždy to dopadne stejně –...Najdete na iDNES.cz