Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem o kanceláře v Praze roste

  10:10aktualizováno  10:10
Hlavní město je pro podniky a firmy stále atraktivní. Od začátku roku zde bylo pronajato už o padesát procent kancelářských ploch víc než v roce předchozím. Stále vznikají nové administrativní budovy, jako nyní Nile House v Karlíně.
Letos si firmy v metropoli pronajaly o padesát procent víc kancelářských ploch než loni. Ilustrační foto

Letos si firmy v metropoli pronajaly o padesát procent víc kancelářských ploch než loni. Ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Nejčastěji se v posledních letech stavějí nové administrativní budovy v Praze 4, 5 a 8. Lokality, ve kterých se nejvíce pronajímají nebo nabízejí volné kancelářské plochy, jsou stejné jako ty, kde přibývají nové budovy. Patří však mezi ně i Praha 1.

"Pokud jde o pronájmy, jednoznačně dominuje Praha 4. Od začátku roku zde bylo pronajato přes dvaapadesát tisíc metrů čtverečních. Jde však i o předpronájmy u budov, které třeba ještě nejsou postaveny, včetně těch, kde byly prodlouženy smlouvy o pronájmu," vysvětlila Monika Younisová ze společnosti Cushman&Wakefield Healey&Baker, která působí jako poradkyně v oblasti nemovitostí.

V Praze 1 je dohromady 370 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Staví se zde minimální počet nových budov. Naposledy přibyly kanceláře díky rekonstrukci paláce The Forum na Václavském náměstí na začátku tohoto roku.

Další kanceláře se už do centra nevejdou
"Centrum Prahy bylo a je pro firmy velkým lákadlem. Je zde ale nedostatek ploch pro nové stavby. Další kanceláře by zde mohly vznikat až po roce 2007," dodala Monika Younisová.

Centrum, pokud jde právě o administrativní budovy, se nyní tedy rozšiřuje právě do Prahy 8 nebo 5 na Anděl. "Firmy by samozřejmě chtěly stavět v centru. To nejde, takže se přesunují. Tím však z těchto lokalit tvoří nová administrativní centra," uvedla Monika Younisová.

Za poslední tři roky se firmy utvrdily v tom, že obě lokality spolu s Prahou 4 jsou pro ně zajímavé. "Hraje v tom roli samozřejmě dobrá dostupnost na metro. Nesmí jít také o lokality, kde není žádný život, kde nejsou obchody, banky nebo volná místa na parkování," vyjmenovala.

Na Smíchově a v Karlíně rostou kancelářské čtvrti
V Praze tak vznikají téměř nové čtvrti. Příkladem je třeba komplex kancelářských budov Office Park Nové Butovice nebo nové BB centrum v Praze 4. V příštím roce by se počet nových kancelářských staveb měl také zvyšovat.

Stále se rozrůstá projekt River City Prague v Karlíně. Nyní jsou již postaveny dvě budovy - Nile House a Danube House. V příštím roce začne stavba další, která nese název Amazon Court.

"Komplex bude mít dohromady pět budov. Po Amazon Court přijde na řadu hotel a Yukon Rezidence," upřesnil Petr Urbánek z developerské společnosti Europolis.

V posledních letech se také snižují ceny za podnájmy.

Zatímco loni firmy platily 21 eur měsíčně za metr čtvereční, letos se cena pohybuje okolo 19 eur. Důvodem je hlavně měnící se ekonomická situace v České republice. Výraznou roli pak hraje také nabídka a poptávka na trhu.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...Najdete na iDNES.cz