Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem o kanceláře v Praze roste

  10:10aktualizováno  10:10
Hlavní město je pro podniky a firmy stále atraktivní. Od začátku roku zde bylo pronajato už o padesát procent kancelářských ploch víc než v roce předchozím. Stále vznikají nové administrativní budovy, jako nyní Nile House v Karlíně.
Letos si firmy v metropoli pronajaly o padesát procent víc kancelářských ploch než loni. Ilustrační foto

Letos si firmy v metropoli pronajaly o padesát procent víc kancelářských ploch než loni. Ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Nejčastěji se v posledních letech stavějí nové administrativní budovy v Praze 4, 5 a 8. Lokality, ve kterých se nejvíce pronajímají nebo nabízejí volné kancelářské plochy, jsou stejné jako ty, kde přibývají nové budovy. Patří však mezi ně i Praha 1.

"Pokud jde o pronájmy, jednoznačně dominuje Praha 4. Od začátku roku zde bylo pronajato přes dvaapadesát tisíc metrů čtverečních. Jde však i o předpronájmy u budov, které třeba ještě nejsou postaveny, včetně těch, kde byly prodlouženy smlouvy o pronájmu," vysvětlila Monika Younisová ze společnosti Cushman&Wakefield Healey&Baker, která působí jako poradkyně v oblasti nemovitostí.

V Praze 1 je dohromady 370 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Staví se zde minimální počet nových budov. Naposledy přibyly kanceláře díky rekonstrukci paláce The Forum na Václavském náměstí na začátku tohoto roku.

Další kanceláře se už do centra nevejdou
"Centrum Prahy bylo a je pro firmy velkým lákadlem. Je zde ale nedostatek ploch pro nové stavby. Další kanceláře by zde mohly vznikat až po roce 2007," dodala Monika Younisová.

Centrum, pokud jde právě o administrativní budovy, se nyní tedy rozšiřuje právě do Prahy 8 nebo 5 na Anděl. "Firmy by samozřejmě chtěly stavět v centru. To nejde, takže se přesunují. Tím však z těchto lokalit tvoří nová administrativní centra," uvedla Monika Younisová.

Za poslední tři roky se firmy utvrdily v tom, že obě lokality spolu s Prahou 4 jsou pro ně zajímavé. "Hraje v tom roli samozřejmě dobrá dostupnost na metro. Nesmí jít také o lokality, kde není žádný život, kde nejsou obchody, banky nebo volná místa na parkování," vyjmenovala.

Na Smíchově a v Karlíně rostou kancelářské čtvrti
V Praze tak vznikají téměř nové čtvrti. Příkladem je třeba komplex kancelářských budov Office Park Nové Butovice nebo nové BB centrum v Praze 4. V příštím roce by se počet nových kancelářských staveb měl také zvyšovat.

Stále se rozrůstá projekt River City Prague v Karlíně. Nyní jsou již postaveny dvě budovy - Nile House a Danube House. V příštím roce začne stavba další, která nese název Amazon Court.

"Komplex bude mít dohromady pět budov. Po Amazon Court přijde na řadu hotel a Yukon Rezidence," upřesnil Petr Urbánek z developerské společnosti Europolis.

V posledních letech se také snižují ceny za podnájmy.

Zatímco loni firmy platily 21 eur měsíčně za metr čtvereční, letos se cena pohybuje okolo 19 eur. Důvodem je hlavně měnící se ekonomická situace v České republice. Výraznou roli pak hraje také nabídka a poptávka na trhu.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz