Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájemce o koupi Sklo Bohemia možná prověří BIS

  10:58aktualizováno  12:58
Bezpečnostní informační služba možná prověří lidi, kteří se angažovali mezi zájemci o koupi zkrachovalých skláren ve Světlé nad Sázavou. Poslanci dnes k tomuto kroku vyzvali vládu. Zároveň chtějí, aby se vláda situací kolem prodeje podniku zabývala na své nejbližší schůzi.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S návrhem přišel předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Nelíbí se mu okolnosti prodeje skláren novému majiteli, kterým se v úterý stala firma Vivaria.

"Podle našich informací došlo ke krokům které vzbuzují velkou pochybnost o průhlednosti celého procesu," prohlásil Svoboda. Prý se obává, že za novým majitelem stojí ti samí lidé, kteří sklářský podnik přivedli ke krachu. "Chci proto prověřit, kdo je za těmi firmami," uvedl Svoboda.

Ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že kauzou by se měla zabývat policie. Pokud se tak už neděje, podá prý podnět policejnímu prezidentovi.

Ministr průmyslu Vladimír Tošovský o prodeji skláren řekl, že jde o standardní soudní řízení. Varoval proto před nepřípustným zasahováním do nezávislostí soudní moci.

Mluvčí BIS Jan Šubert MF DNES řekl, že služba sama automaticky sleduje, co se odehrává ve vrcholných patrech ekonomiky. "Nadto nám může vláda či prezident v intencích tohoto zákona zadávat konkrétní úkoly. Stává se to a není to nic výjimečného. Naším úkolem je chránit strategické ekonomické zájmy republiky," uvedl.

Prodej napadne neúspěšný zájemce

Za pražskou firmou Vivaria stojí podnikatel Lubor Červa, který figuruje v dalších dvou společnostech zabývajících se obchodem, realitní činností a výrobou textilu. Podle obchodního rejstříku vznikla Vivaria před devíti lety a její základní kapitál činí 100 tisíc korun. Zabývá se zpracováním dřeva, zprostředkovatelskou činností a působí také v oblasti služeb.

Rozhodnutí věřitelského výboru o prodeji skláren je proti srsti také světelskému podnikateli Jiřímu Huderovi. Ten je jedním z jednatelů Crystal Bohemian Company a prodej chce právně napadnout. Tvrdí, že podle písemného sdělení insolvenční správkyně Heleny Horové končila lhůta pro zvyšování cenových nabídek v pondělí s tím, že je tento termín konečný a po jeho uplynutí už žádná další jednání o navyšování nabídek nebudou, napsala ČTK.

V úterý byl ale Hudera znovu vyzván k navýšení nabídky, a to telefonicky, jak uvádí, aniž by byl na zahájení další licitace předem upozorněn. Cenu prý nejprve navýšil na 155 milionů korun, ale k dalšímu zvyšování už přistoupit nechtěl, protože se neměl možnost dohodnout s druhým jednatelem firmy.

Světelské sklárny byly součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Většině sklářů skončil pracovní poměr do začátku letošního února. Na majetek skláren bylo do 29. května podáno 13 nabídek. Věřitelský výbor pak pokračoval ve vyjednávání o kupní ceně se třemi nejvážnějšími zájemci, všichni deklarovali zájem o obnovení výroby skla.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz