Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájemce o koupi Sklo Bohemia možná prověří BIS

  10:58aktualizováno  12:58
Bezpečnostní informační služba možná prověří lidi, kteří se angažovali mezi zájemci o koupi zkrachovalých skláren ve Světlé nad Sázavou. Poslanci dnes k tomuto kroku vyzvali vládu. Zároveň chtějí, aby se vláda situací kolem prodeje podniku zabývala na své nejbližší schůzi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S návrhem přišel předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Nelíbí se mu okolnosti prodeje skláren novému majiteli, kterým se v úterý stala firma Vivaria.

"Podle našich informací došlo ke krokům které vzbuzují velkou pochybnost o průhlednosti celého procesu," prohlásil Svoboda. Prý se obává, že za novým majitelem stojí ti samí lidé, kteří sklářský podnik přivedli ke krachu. "Chci proto prověřit, kdo je za těmi firmami," uvedl Svoboda.

Ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že kauzou by se měla zabývat policie. Pokud se tak už neděje, podá prý podnět policejnímu prezidentovi.

Ministr průmyslu Vladimír Tošovský o prodeji skláren řekl, že jde o standardní soudní řízení. Varoval proto před nepřípustným zasahováním do nezávislostí soudní moci.

Mluvčí BIS Jan Šubert MF DNES řekl, že služba sama automaticky sleduje, co se odehrává ve vrcholných patrech ekonomiky. "Nadto nám může vláda či prezident v intencích tohoto zákona zadávat konkrétní úkoly. Stává se to a není to nic výjimečného. Naším úkolem je chránit strategické ekonomické zájmy republiky," uvedl.

Prodej napadne neúspěšný zájemce

Za pražskou firmou Vivaria stojí podnikatel Lubor Červa, který figuruje v dalších dvou společnostech zabývajících se obchodem, realitní činností a výrobou textilu. Podle obchodního rejstříku vznikla Vivaria před devíti lety a její základní kapitál činí 100 tisíc korun. Zabývá se zpracováním dřeva, zprostředkovatelskou činností a působí také v oblasti služeb.

Rozhodnutí věřitelského výboru o prodeji skláren je proti srsti také světelskému podnikateli Jiřímu Huderovi. Ten je jedním z jednatelů Crystal Bohemian Company a prodej chce právně napadnout. Tvrdí, že podle písemného sdělení insolvenční správkyně Heleny Horové končila lhůta pro zvyšování cenových nabídek v pondělí s tím, že je tento termín konečný a po jeho uplynutí už žádná další jednání o navyšování nabídek nebudou, napsala ČTK.

V úterý byl ale Hudera znovu vyzván k navýšení nabídky, a to telefonicky, jak uvádí, aniž by byl na zahájení další licitace předem upozorněn. Cenu prý nejprve navýšil na 155 milionů korun, ale k dalšímu zvyšování už přistoupit nechtěl, protože se neměl možnost dohodnout s druhým jednatelem firmy.

Světelské sklárny byly součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Většině sklářů skončil pracovní poměr do začátku letošního února. Na majetek skláren bylo do 29. května podáno 13 nabídek. Věřitelský výbor pak pokračoval ve vyjednávání o kupní ceně se třemi nejvážnějšími zájemci, všichni deklarovali zájem o obnovení výroby skla.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz