Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájemce o kreditní kartu musí doložit své příjmy

aktualizováno 
I člověk, který má dostatečné pravidelné příjmy, se může občas dostat do situace, kdy krátkodobě nemá dost peněz na kontě. Když má v takové situaci například možnost nějaké výhodné koupě, nemusí čekat na výplatu - pokud má kreditní kartu. Jejím prostřednictvím mu totiž banka jednoduše poskytne úvěr. Jeho výše závisí na velikosti příjmů.

"Maximální částka, kterou může klient našeho ústavu vybrat z bankomatu, je dvacet tisíc korun u kreditní karty VISA Classic a padesát tisíc korun u VISA Gold kreditní," říká Martin Maňák z České spořitelny.

"Na přímou úhradu zboží nejsou dány přesné limity," dodává. Komerční banka nabízí maximálně sto tisíc korun. "Zároveň je stanoven také týdenní limit," dodává zástupkyně banky Markéta Dvořáčková.

Majitel karty MAXIM od Bank Austria Creditanstalt může získat úvěr až sto osmdesát tisíc korun. Kolik peněz ale může majitel kreditní karty čerpat, je závislé vždy na konkrétních podmínkách každého klienta - tedy hlavně na jeho příjmech.

Žadatel musí mít dostatečné příjmy

V České republice již několik bank nabízí kreditní karty i běžným klientům s průměrnými příjmy. Podmínky jednotlivých bank, za kterých se tyto karty vydávají, se liší. Ve všech případech jsou však vyžadovány doklady o výši příjmů.

Kromě toho je nutné splňovat i některé další podmínky. "O kreditní kartu může požádat každý, kdo má u naší banky veden běžný účet B-konto nebo Expreskonto alespoň šest měsíců, případně A-konto po dobu minimálně tří měsíců," říká Markéta Dvořáčková z Komerční banky.

"Poté banka posoudí výši příjmů klienta a jiné úvěrové závazky a stanoví maximální výši poskytnutého úvěru," dodává Markéta Dvořáčková.

Žadatel musí vyplnit formulář,který obdrží na pobočkách banky. Tento formulář nechá potvrdit zaměstnavatelem. Banka totiž vyžaduje potvrzení o výši průměrného čistého příjmu za poslední tři měsíce a doložit se musí i jiné příjmy, jako například výživné.

Formou čestného prohlášení klient informuje banku o svých výdajích. "Podmínkou získání kreditní karty VISA MAXIM je měsíční čistý příjem alespoň sedm tisíc korun," říká Pavel Juřík z Bank Austria Creditanstalt.

Klient musí doložit svůj příjem například třemi posledními výplatními lístky, případně daňovým přiznáním za poslední rok. Žadatel vyplní ve formuláři také údaje o svých výdajích - například splátky leasingu nebo soudně nařízené platby.

MAXIM kartu může získat u Bank Austria Creditanstalt i ten, kdo nemá v této bance veden účet.

Česká spořitelna hodnotí žadatele podle průběhu vedení sporožirového, devizového a běžného účtu. Člověk, který chce u tohoto ústavu získat kreditní kartu, totiž musí mít po dobu několika měsíců veden u České spořitelny žirový účet.

Klient platí vysoké úroky

Jednou za měsíc přijde majiteli karty vyúčtování od banky a klient zpětně své dluhy splácí. Ovšem musí počítat s tím, že si banka za pohodlné půjčení peněz naúčtuje úroky, které jsou ve srovnání se spotřebitelskými úvěry vyšší.

Mohou dosáhnout až 23 procent za rok, což je v průměru o deset procent více než u půjček pro spotřebitele.

Úroky se platí vždy z té části peněz, kterou klient vyčerpal. Když tedy celkový možný úvěr dosahuje například dvaceti tisíc korun a majitel karty z něho použije patnáct tisíc korun na nákup elektroniky, platí úrok z patnácti tisíc korun.

Jestliže dluh sníží další,například pětitisícovou splátkou, úrok se počítá z deseti tisíc korun, a tak dále. Klient musí splácet každý měsíc nejméně deset procent dlužné částky a k tomu úroky.

Banky ale umožňují v průběhu splácení měnit výši splátky. Majitel kreditní karty může například kdykoli splatit celý dluh najednou.

Poplatky zahrnují často i pojištění

Náklady na získání kreditních karet závisí na bance,která je vydala, a také na samotném druhu karty.

"Naše kreditní karta má dvouletou platnost a ročně stojí tři sta padesát korun," říká Markéta Dvořáčková z Komerční banky a vysvětluje: "Poplatek zahrnuje cestovní a úrazové pojištění pro cesty do zahraničí. Za správu úvěru majitel karty zaplatí padesát korun měsíčně."

Česká spořitelna účtuje při vydání kreditní karty VISA Classic jednorázově šest set korun, za kartu VISA Gold je to dva a půl tisíce korun.

V obou případech poplatek zahrnuje pojištění proti úrazu, pojištění léčebných výloh, kauce, zpoždění a ztráta zavazadel či zpoždění letu. VISA Gold má nabídku pojištění ještě širší.

MAXIM karta od Bank Austria Creditanstalt je vydávána zdarma - její majitel ale musí platit měsíční poplatek ve výši šedesáti korun. Pojištění si lze k této kartě dokoupit.

***

Na principu kreditní karty už fungují delší dobu například karty Aura nebo O.K. karty. Ty ale nejsou vydávány bankami a většinou není možné na ně čerpat hotovost. Výjimkou je karta Aura.

Její majitel může vybírat hotové peníze ve vybraných pobočkách Union banky. Běžně ale tyto prostředky slouží k nákupu zboží ve vybraných prodejnách.

Stejně jako u bankovních kreditních karet splácí klient vyúčtovanou částku později společnosti, která kartu vydala.

Podmínky používání kreditních karet

Banka
Karta     Max. čerpaná     Poplatek za výběr    Poplatek za přímou
                částka (v Kč)       z bankomatu            úhradu kartou

Česká spořitelna
VISA Classic   Podle příjmu klienta 1)    2 Kč/20 Kč+0,5 % z     zdarma
                                                  vyb. částky/100 Kč+0,5 % 2)
VISA Gold kreditní Podle příjmu klienta 3) 2 Kč/20 Kč+0,5 % z vyb.  zdarma
                                                        částky/100 Kč+0,5 % 2)

Bank Austria Creditanstalt
VISA MAXIM    180 000    20 Kč/100 Kč+0,5 %   zdarma
                                                z vyb.částky 4)

Komerční banka
Inter Card kreditní     100 000     5 Kč/1 % z vyb. částky,     zdarma
                                                 EC/MC min. 100 Kč 4)

Poznámka: 1) pro výběr z bankomatu 20 000 korun; 2) z bankomatu ČS/z bankomatu jiné banky/z bankomatu v zahraničí (nutno zaplatit ještě 0,5 - 1 % konverzní poplatek); 3) pro výběr z bankomatu 50 000 korun; 4) bankomat v tuzemsku/v zahraničí

Banka
Karta     Za kartu     Správa úvěru   Úročení dluhu    Min. měs. splátka
               (v Kč/rok)   (v Kč/měsíc)     (za měsíc)

Česká spořitelna
VISA Classic  600    zdarma      1,21 %       10 % z dlužné částky + úroky
VISA Gold kreditní  2500    zdarma    1,21 %    10 % z dlužné částky + úroky

Bank Austria Creditanstalt
VISA MAXIM   zdarma      60     1,95 %       10 % z dlužné částky + úroky,
                                                                                min. 300 Kč

Komerční banka
Inter Card kreditní    350    50    1,375 %       10 % z dlužné částky + úroky,
EC/MC                                                                           min. 100 Kč

PRAMEN: BANKY

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Obchodní ředitel řetězce COOP Josef Plesník
Vzpomínky na JZD nám škodí, mladé družstva nelákají, říká šéf COOP

COOP letos slaví 170 let. Na velký večírek to však nevypadá. Obce nechávají obchody zavřít a mladí se do družstevničení nehrnou. Až 800 prodejen může být brzy...  celý článek

Šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček
Ani elektřina, ani plyn. Budoucností jsou spalovací motory, říká plynárník

Neuplyne týden, aniž by nějaký významný politik neohlásil přechod k elektromobilitě. O konci spalovacích motorů se stále častěji mluví i v automobilkách. Ale...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Lidé kupují solární panely včetně baterií. Jistí se tak před blackouty

Zájem lidí o solární elektrárny na střechách nastartovaly peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám. Zároveň roste obliba baterií, které umožňují...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.