Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájezd z Německa ušetří tisíce

  1:00aktualizováno  1:00
Češi zjišťují, že se při výběru dovolené vyplatí porozhlédnout po nabídkách i u sousedů. Hlavně lidé z pohraničí mohou při koupi zájezdu u cestovních kanceláře v Německu ušetřit tisíce korun i po zaplacení dopravy na zahraniční letiště.
České cestovní kanceláře tvrdí, že odliv zatím kvůli německé konkurenci nezaznamenaly. Ilustrační foto

České cestovní kanceláře tvrdí, že odliv zatím kvůli německé konkurenci nezaznamenaly. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Například u cest do Středomoří mohou lidé uspořit v průměru dvacet až třicet procent ceny v Česku, při dovolené v exotických krajích jsou rozdíly ještě větší.

"Těžko se měří přesný počet Čechů, kteří z Německa jezdí. Každopádně jich přibývá, může to být kolem pěti procent Čechů," odhaduje analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Nárůst zájmu potvrzují i cestovní kanceláře v Česku, které zájezdy s odjezdem z Německa prodávají. "V první polovině roku prodej stoupl oproti loňsku o třetinu," řekla Jitka Zajíčková z cestovní kanceláře Rudolf Reisen, která má v Česku několik poboček.

Do Ruzyně jako do Drážďan
Lidé žijící u hranic nabídky využívají zatím nejčastěji. Z řady měst to mají blíž na letiště v Německu než v Praze. "Do Drážďan na letiště to je skoro stejně jako na Ruzyň, takže mi je jedno, odkud poletím," říká Petr Fišer z Liberce, který letěl loni poprvé z Drážďan s rodinou na dovolenou na Krétě.

"Když jsem to porovnával s nabídkami českých cestovek, vyšlo nás to dohromady asi o patnáct tisíc levněji," dodal.

Zájezdy koupené v německých kancelářích vyjdou levněji kvůli velikosti tamního trhu. Němci patří k největším cestovatelům na světě a kanceláře tam spolu více soutěží. Německé agentury tak mají možnost vyjednat mnohem lepší podmínky jak u hoteliérů, tak aerolinií.

Zvláště výhodné jsou odlety z Německa do exotických krajů, hlavně na začátku a konci sezony. "Jednou jsme tu měli zájezd za dvanáct tisíc korun na týden all inclusive na Isla Margarita v Karibiku," uvedla příklad Zajíčková.

I v sezoně se však dá pobyt například na Maledivách či Zanzibaru sehnat běžně kolem padesáti tisíc, ačkoliv z Česka takový zájezd přijde na osmdesát tisíc korun. Velké rozdíly ukázal i náhodný výběr zájezdů českých cestovních kanceláří na srpen a jejich porovnání s obdobnou nabídkou z Německa.

Neplatí to však vždy: z Česka se dají občas sehnat zejména na poslední chvíli levnější cesty. Vyplatí se proto porovnávat jednotlivé nabídky.

Německé zájezdy vycházejí často levněji než v Česku i po započtení nákladů na cestu a třeba parkování na letišti. Odstavení auta na dva týdny v Drážďanech přijde na zhruba 1800 korun, v Praze na 2500 korun. "Některá letiště mají i zvýhodněné ceny pro cizince," řekl Beránek.

Řada cestovních kanceláří pak nabízí i výhodné jízdenky vlakem přímo k letišti. Ty se vyplatí hlavně pro cesty z Mnichova nebo Frankfurtu, odkud se létá do exotických destinací.

Většina lidí si kupuje zájezdy přes internet přímo v Německu. Přibývá však i českých agentur, které prodávají z katalogů německých agentur. "Výběr mají mnohem větší," vysvětlila Zajíčková z Rudolf Reisen.

"V databázi jsou statisíce nabídek," přitakává Václav Uher, jednatel agentury NaCesty.cz, která německé zájezdy prodává přes internet. Při koupi lidé zaplatí stejnou cenu jako na německém internetu, a navíc mohou platit v korunách.

České cestovní kanceláře tvrdí, že odliv zatím kvůli německé konkurenci nezaznamenaly. "Problémem je například jazyková bariéra. Pokud se něco stane nebo zákazník něco reklamuje, může pak být problém. Navíc spousta lidí nechce jet na letiště do Německa, protože to je pro ně daleko," říká mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha.

Levné letenky
Oproti Česku se dají z Německa pořídit levněji i takzvané charterové letenky, které se na českém trhu tolik neprodávají. Zpáteční letenka s poplatky do Středomoří z Drážďan či Lipska přijde na zhruba šest tisíc korun.

Levně se dá dostat i do Karibiku či Indického oceánu. "Letenky s odletem z Frankfurtu či Mnichova na poslední chvíli stojí kolem dvanácti tisíc včetně tax," podotkl Pavel Novotný z cestovní kanceláře Soleada.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Najdete na iDNES.cz