Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základní informace získá podnikatel na živnostenském úřadě

aktualizováno 
Na otázku, co všechno musí člověk udělat, aby mohl začít provozovat živnost, jsou různé odpovědi. Záleží totiž na okolnostech - hlavně na oboru, ve kterém chce podnikat. Pro některé podnikatelské aktivity stačí splnit jen obecné podmínky, jako například plnoletost, ale v jiných případech musí mít začínající živnostník patřičné vzdělání a třeba i několik let praxe v oboru.

První kroky by vždy měly vést na živnostenský úřad v místě bydliště podnikatele. Tam sdělí své představy a plány a pracovnice mu oznámí, jaké podmínky musí pro danou živnost splňovat a jaké doklady musí přinést. Dozví se také, do jaké kategorie spadá jeho živnost.

Zájemce nesmí mít nedoplatky

Nejsnadnější to má ten, jehož živnost náleží mezi živnosti volné. V takovém případě nejsou stanoveny žádné podmínky ohledně vzdělání podnikatele a není vyžadována ani žádná praxe. Člověk jen vyplní na živnostenském úřadě formulář o ohlášení živnosti. K němu přiloží doklad z finančního úřadu, že nemá daňové nedoplatky, a výpis z trestního rejstříku ne starší než tři měsíce. Ten získá na státním zastupitelství, pod které spadá místo jeho trvalého bydliště, zhruba do deseti dnů. Na počkání však může výpis získat na vrchním státním zastupitelství na adrese Soudní 9, Praha 4. Mimopražští podnikatelé mohou zaslat na tuto adresu žádost o výpis poštou. Za výpis se platí padesát korun. Potvrzení z finančního úřadu o daňových nedoplatcích dostane žadatel zdarma. Za živnostenský list se platí jeden tisíc korun. Jiná je situace u živností řemeslných. Mezi ty patří například pekařství, zednictví nebo řeznictví. Kromě dokladů potřebných pro volnou živnost musí zájemce o řemeslnou živnost přiložit ještě doklady dokazující vyžadované vzdělání v oboru, například výuční list. Požadavkem je také až několikaletá praxe v oboru - tu podnikatel doloží potvrzením od svého dřívějšího zaměstnavatele. Podobně k provozování vázaných živností, jako je například průvodcovská činnost nebo provozování solárií, musí žadatel o živnostenský list splňovat podmínky uvedené v živnostenském zákoně - musí tedy mít patřičnou odbornou zkoušku a někdy také vzdělání v oboru s několikaletou praxí. U ohlašovacích živností, pod které spadají živnosti volné, řemeslné i vázané, může člověk začít podnikat v den, kdy na živnostenském úřadě podal vyplněný formulář a další potřebné doklady. V případě, že splňuje všechny podmínky, musí živnostenský úřad do patnácti dnů od ohlášení živnosti vydat živnostenský list. Jestliže zamítne živnostenský list vydat, musí podnikatel svou živnost ukončit.

U některých oborů je postup složitější

Složitější postup je v případě koncesovaných živností. Těmi je například výroba či prodej střelných zbraní, směnárenská činnost nebo třeba taxislužba. Člověk, který chce provozovat koncesovanou živnost, musí na živnostenském úřadě podat žádost o koncesi. K té slouží v podstatě stejný formulář jako k ohlášení nekoncesované živnosti. Přiložit musí, stejně jako při ohlášení nekoncesované živnosti, výpis z trestního rejstříku ne starší než tři měsíce a potvrzení z finančního úřadu o tom, že nemá daňové nedoplatky. Dále musí dodat potvrzení o vyžadovaném vzdělání v oboru a o odborné praxi - podobně jako v případě vázaných a řemeslných živností. K žádosti se vyjadřují různé státní úřady, například ministerstva nebo Česká národní banka. Živnostenský úřad musí o vydání koncesní listiny rozhodnout do šedesáti dnů. S podnikáním může živnostník začít dnem nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese. Za koncesi zaplatí dva tisíce korun. V některých případech, například při výrobě potravin, musí být provozovna schválena hygienickou stanicí. Proto musí živnostník před zahájením činnosti navštívit hygienickou stanici, příslušnou podle umístění provozovny. Tam získá informace o tom, jaké podmínky musí provozovna v daném případě splňovat a jaké dokumenty musí hygienické stanici dodat. Těmi může být projektová dokumentace a popis vysvětlující, o jakou živnost jde. "Zásadní je také to, jak byla daná místnost kolaudována. Jestliže kolaudace neodpovídá zamýšlené živnosti, která má být provozována, je třeba provést novou kolaudaci," říká Miroslav Dvořák, zástupce městského hygienika hlavního města Prahy. Hygienická stanice do jednoho měsíce, v komplikovaných případech do šedesáti dnů, vydá rozhodnutí o schválení nebo neschválení projektu.

Živnost je třeba nahlásit

Živnostenským úřadem cesty podnikatele po úřadech nekončí. Do třiceti dnů po obdržení živnostenského listu nebo koncese je třeba navštívit finanční úřad, pod který podnikatel spadá podle místa svého trvalého bydliště. Na finančním úřadě se musí zaregistrovat jako samostatně výdělečně činná osoba - plátce daně z příjmu. Bude-li využívat pro své podnikání automobil a chce-li si náklady na jeho používání odpočítat ze základu daně z příjmu, musí se také zaregistrovat jako plátce silniční daně. Každý živnostník se musí nahlásit také na správě sociálního zabezpečení, příslušné podle místa jeho trvalého bydliště. Stačí, když tak učiní do osmého dne po zahájení činnosti. Minimální měsíční záloha pojistného je 467 korun. Ale podnikatel je nemusí platit, s tím, že celkovou částku zaplatí až zpětně, podle toho, jakých dosáhl příjmů. Jestliže bude živnostník zaměstnávat další osoby, musí je na správě sociálního zabezpečení nahlásit také do osmi dnů od jejich nástupu do zaměstnání. Další zastávkou podnikatele by měla být zdravotní pojišťovna. V té musí oznámit zahájení činnosti do osmi dnů ode dne, kdy s touto činností začal. Podobně musí nahlásit také údaje o svých zaměstnancích do osmi dnů po jejich zaměstnání. Minimální částka pojistného, kterou platí osoba samostatně výdělečně činná, se počítá podle výše minimální mzdy a v současné době činí 608 korun za měsíc.

Zástupce nemusí být zaměstnancem

Jestliže podnikatel nechce osobně vykonávat činnosti spjaté se svou živností nebo jestliže nesplňuje například podmínku vzdělání v oboru, může využít jinou osobu, která tyto podmínky splňuje - takzvaného odpovědného zástupce. V takovém případě musí na živnostenském úřadě podnikatel předložit také čestné prohlášení odpovědného zástupce, že souhlasí s ustanovením do této funkce a s tím, že přebírá všechny povinnosti, které po něm zákon vyžaduje. U ohlašovací živnosti řemeslné nebo vázané a u ohlašovací živnosti koncesované musí být přiloženy také doklady o odborné způsobilosti odpovědného zástupce. Nikdo však nesmí pracovat jako odpovědný zástupce pro více než dva podnikatele. l Shánění informací na různých institucích je zbytečné; většinou poradí zaměstnanci živnostenských úřadů

Jaké podmínky musí splňovat podnikatel?

Podnikat může každý svéprávný člověk starší osmnácti let, který nebyl odsouzen za úmyslný nebo nedbalostní trestný čin souvisící s podnikáním ani za jiný úmyslný trestný čin s trestem nepodmíněného odnětí svobody alespoň na jeden rok. Takový trest může být udělen například i za jízdu pod vlivem alkoholu, jestliže řidič způsobí někomu smrt. Další překážkou může být prohlášení konkursu na majetek zájemce o podnikání. V takových případech podnikatel živnostenské oprávnění nedostane vůbec, nebo jen při splnění zvláštních podmínek. Člověk, který chce začít podnikat, musí být také bez daňových nedoplatků. Jestliže dluží státu daně, musí je nejdříve uhradit.

Živnostník musí mít prostory k podnikání

K tomu, aby člověk mohl začít podnikat, potřebuje mít prostory k podnikání. Na základě žádosti živnostenského úřadu musí podnikatel dokázat, že má vlastnické nebo užívací právo k prostorám, ve kterých je umístěna jeho provozovna. Jsou tedy v zásadě dvě možnosti: buď je podnikatel majitelem budovy, ve které podniká, nebo má budovu či místnosti pronajaty. Člověk může podnikat i v bytě, ve kterém bydlí - ale jen se souhlasem vlastníka domu, ve kterém se byt nachází. Souhlas může udělit i správce, je-li k udílení takového souhlasu zmocněn.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Petr Chmela (v popředí) z Tescomy přijal gratulace k titulu podnikatele roku od...
Nominace na Podnikatele roku se uzavírají, pošlete svůj tip

Čas pro podání přihlášek do osmnáctého ročníku prestižní soutěže EY Podnikatel roku se rychle krátí. Uzávěrka je už tuto sobotu 21. října, svůj tip můžete...  celý článek

Majitel skupiny KKCG Karel Komárek
Ropný magnát Komárek rozšiřuje IT stopu KKCG. Koupil 70 procent AutoContu

Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka koupila 70procentní podíl v předním českém dodavateli informačních technologií AutoCont. Firma o tom informovala ve...  celý článek

Vítězem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku se ve Zlínském kraji stal...
České firmy chtějí zvýšit růst pomocí inovací, světové více investují do lidí

Za největší problém do budoucna považují čeští podnikatelé nedostatek kvalitních lidí. Až dvě třetiny firem v něm vidí hlavní riziko pro další růst, ukázal...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.