Poskytovatelé nebudou moci úhradu vzniklých nákladů požadovat od státu.

Poskytovatelé nebudou moci úhradu vzniklých nákladů požadovat od státu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Hazardní zákon může zdražit připojení k internetu, hřímají poskytovatelé

  • 32
Zákon o hazardu, který má od příštího roku umožnit blokování vybraných internetových stránek, výrazně navýší náklady poskytovatelům internetového připojení. Může tak vést až ke zdražení koncových cen připojení. Celkový finanční dopad na providery návrh zákona nevyčísluje, firmy jej ale odhadují až na miliardu korun.

Zejména pro menší firmy v regionech by však důsledky schválení zákona o hazardu v současném znění byly téměř likvidační. Uvedlo to doménové sdružení CZ.NIC. Návrh má projednat Senát na konci května (více o zákonu čtěte zde).

„Náklady na sofistikované blokování vybraných webových stránek budou pro poskytovatele internetového připojení mnohem vyšší než ukládání provozních a lokalizačních údajů. Ty se přitom pohybují kolem 200 milionů korun ročně. V případě zákona o hazardních hrách se tak jen u poskytovatelů připojení k internetu může jednat o stovky milionů až miliardu korun,“ dodal technický ředitel internetového sdružení NIX.CZ Adam Golecký.

Stát providerům nepomůže

Poskytovatelé přitom nebudou moci úhradu vzniklých nákladů požadovat od státu. „Když Parlament schválí takovýto zákon, pak půjde o plnění zákonné povinnosti a poskytovatelé internetového připojení musí tyto náklady nést sami, respektive, dá se očekávat, že se zvýšené náklady promítnou do ceny služby internetového připojení,“ řekla partnerka advokátní kanceláře Taylor Wessing Praha Karin Pomaizlová.

KOMENTÁŘ: Kompromis, který neurazí. Hazard přežil jen s oděrkami

Systém, který umožňuje, aby o blokování vybraných stránek rozhodoval úředník ministerstva financí, nemá podle výkonného ředitele CZ.NIC Ondřeje Filipa v Evropě obdoby.

Navržené opatření umožňující blokování webových stránek zároveň podle něj nebude funkční. Obejít ho mohou jak provozovatelé hazardních serverů, kterým stát dává 15 dnů, aby přesunuli obsah na jinou adresu, tak uživatelé, kteří mohou využít celé řady jednoduchých možností, včetně oblíbených aplikací v mobilních telefonech nebo použití takzvané virtuální privátní sítě (VPN).

Regulace nepomůže, říká předseda ČTÚ

„Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístupu účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl. Navíc náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby,“ potvrdil předseda ČTÚ Jaromír Novák. Blokaci by se navíc zcela vyhnuly aplikace pro mobilní zařízení, které nevyužívají webový prohlížeč.

Legislativní změna, která už prošla Poslaneckou sněmovnou a o níž senátoři budou hlasovat 25. května, obsahuje podle poskytovatelů i další riziko. Návrh zákona sice hovoří o blokaci stránek zahraničních provozovatelů sázkových kanceláří, kteří nemají licenci pro podnikání v Česku, je však napsán tak obecně, že vystavuje ministerstvu financí bianko šek k využití proti jakékoli internetové stránce. Umožnilo by to cenzurovat provozovatele nepohodlných internetových stránek.

Zákon už doporučil ústavně-právní výbor

Nové možnosti regulace hazardu Senát zřejmě schválí. Doporučil mu to ve středu jeho ústavně-právní výbor. Rozhodl o tom navzdory snahám některých senátorů zrušit nebo alespoň omezit možnost blokovat webové stránky na základě seznamu určeného ministerstvem financí.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský přiznal, že zákon vychází vstříc legálním provozovatelům hazardu omezením hazardu nelegálního, což má zamezit daňovým únikům. Norma za stanovených podmínek legalizuje podnikání zahraničních internetových sázkových firem. Hry bude možné nabízet pouze v češtině.

Hazard si už nezahrají lidé na dávkách. Nelegální sázky stát zablokuje

Zákon ukládá povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístup na internetové stránky uvedené na seznamu nepovolených internetových her. Náměstek uvedl, že toto opatření má ve svých právních řádech 18 z 27 členských států Evropské unie.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera neuspěl s návrhem příslušná ustanovení v předloze zrušit. Podobně senátor Libor Michálek (za Piráty) neprosadil úpravu, aby o blokování stránek rozhodoval soud, nikoli ministerstvo financí. Obdobné návrhy nezískaly podporu ani ve Sněmovně.

Zákon má zavést také opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je a vymáhat sankce.

Povolování hazardních her bude nově dvoustupňové. Ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění herního prostoru bude ve výhradní pravomoci příslušné obce.

,