Zákon o mimosoudních dražbách rozhýbe trh nemovitostí

- Nový zákon o veřejných dražbách, který vstoupil v platnost 1. května, trh s nemovitostmi zcela určitě rozhýbe a zároveň očistí od "pseudoobchodů," kdy se místo nemovitostí prodávají pohledávky. Nabídka se oživí o nemovitosti, které banky uvolní na trh. Navíc by měly být banky více ochotné půjčovat peníze, které získají dražbami zastavěných nemovitostí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi realitními kancelářemi.

Ředitel realitní kanceláře Gavlas Ivo Gavlas předpokládá, že banky neuvolní zastavené nemovitosti naráz. Nebylo by totiž v silách dražebníků připravit najednou všechny nemovitosti k dražbám.

Navíc masívní "výprodej" zastavených nemovitostí by snížil jejich ceny, což by pro banky nebylo výhodné.

"V roce 1999 byly prodány nemovitosti v celkové hodnotě zhruba 120 miliard korun. Pokud si uvědomíme, že hodnota nemovitostí zastavených v bankách se odhaduje na přibližně 300 miliard korun, je zřejmé, že realitní trh tyto nemovitosti ani nemůže absorbovat," řekl Gavlas.

Pozitivní vliv zákona o veřejných dražbách Gavlas vidí zejména v tom, že banky budou moci poskytovat výhodnější úvěry daleko většímu počtu klientů.

Zastavené nemovitosti budou nyní moci okamžitě vydražit bez toho, aby se svých práv dovolávaly u soudu, a navíc nebudou muset blokovat tak velké finanční prostředky v rezervách a opravných položkách určených ke krytí ztrát z nesplácených úvěrů.

Zákon bude působit i preventivně, lze očekávat zlepšení platební morálky alespoň u části dlužníků.

Fakt, že řada nemovitostí v portfóliích bank je podle názoru ČNB nadhodnocena, cenovou hladinu neovlivní. Úspěch dražeb zastavených nemovitostí závisí na vyvolávací ceně. Pokud bude stanovena úměrně tržní ceně, dražené nemovitosti najdou nové vlastníky, uvedl Gavlas.

Uplatnění zákona může ceny nemovitostí v Česku snížit, řekl ředitel realitní kanceláře Rak Jaroslav Novotný. Podle něho bude záležet na rozsahu nabídky v jednotlivých segmentech trhu a strategii, kterou věřitelé zvolí.

"Banky by však byly samy proti sobě, kdyby vrhly na trh velké množství nemovitostí. Současné možnosti trhu a jeho schopnost absorbovat nabídku, je limitovaná ekonomickou silou poptávky," dodal.

Podle něho by se v případě, že banky budou chtít prodat naráz velké množství nemovitostí, mohlo stát, že se některé objekty stanou neprodejnými.

Výrazný pokles ceny určitých typů nemovitostí by mohl nastat jen tehdy, kdy by věřitelé chtěli prodat zastavené nemovitosti v krátkém časovém úseku, řekl ředitel Ideal Reality RK Jiří Rabas.

Nabídka by totiž výrazně převyšovala poptávku, zejména u komerčních nemovitostí (např. výrobních a skladovacích areálů, některých hotelových zařízení).

Rabas nepředpokládá, že by se případné snížení cen týkalo objektů určených k bydlení. Jejich obchodování bude nadále komplikováno nutností zajistit náhradní bydlení pro dlužníka (vlastníka nemovitosti).