Zákon o nájmech se zasekl. Při sporu není jak určit činži

  9:30aktualizováno  9:30
Už včera bylo pozdě, přesto se formování pravidel pro řešení sporů po regulaci nájemného dále protahuje. Novela občanského zákoníku, jejíž projednávání včera vláda přerušila, měla totiž nastavit způsob, jakým se bude určovat výše nájemného po skončení regulovaného růstu.

Ilustrační foto. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Tato fáze nastane ve většině republiky už v příštím roce. Výjimkou jsou krajská města (až na Ostravu a Ústí) a středočeská města s více než 10 tisíci obyvatel.

Novela, pod kterou je podepsáno ministerstvo pro místní rozvoj, měla totiž v první řadě přikázat soudům, aby v případě sporů o výši nájemného případně určily jeho výši.

Soudci budou pře patrně odkládat

Už nyní je jasné, že se to dít nebude. Novela se totiž na vládu dostane opět nejdříve za dva týdny. I když vše půjde hladce v parlamentu, ministerští úředníci odhadují, že zákon by mohl platit nejdříve v půlce příštího roku. Šest měsíců tak budou soudy zahlcovány žalobami, ale nic je nebude nutit těmito případy se vůbec zabývat.

"Zatím nelze předbíhat, jak se k tomu soudy skutečně postaví, ale obavy z exploze takových případů jistě máme," říká Vilém Šetek z Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Protistrany se dohodnou, věří ministerstvo

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský stejně jako premiér Petr Nečas obavy ze soudních průtahů nesdílejí. "Odklad nemá žádný dramatický vliv na problematiku nájemních vztahů v Česku.

400 000

bytů se mohou od ledna 2011 týkat spory o určení výše nájemného. Proces postupného zvyšování regulované činže skončí v lednu ve většině měst.

V dosavadním znění zákona je pro tvorbu nájemného uvedeno, že nájemné se po skončení regulace stanoví dohodou," uklidňuje Jankovský.

Už dříve přitom uvedl, že věří ve schopnosti lidí se domluvit bez asistence soudů. Přesto by byl rád, aby novela byla přijata co nejdříve. "Novela jen posílí úlohu soudu ve sporech o výši nájemného a uvádí výslovně, že soud by měl hledat výši nájmu v místě a čase obvyklou," uvedl Jankovský.

John novelu zbrzdil kvůli nejistému bydlení hasičů a policistů

Cestu nové právní normy přitom včera na vládě zatarasil Jankovského stranický šéf a ministr vnitra Radek John.

Tomu především vadí, že novela ruší služební byty a nově zavádí kromě nájmu na dobu určitou a na dobu neurčitou nájem na dobu výkonu práce pro pronajímatele. To podle něj snižuje právní zázemí policistů či hasičů, kteří žijí ve služebních bytech. "Je třeba zákoník ještě prodiskutovat, hlavně v souvislosti s právním zázemím nájemníků," sdělil k tomu ministr vnitra John.

Levici se nelíbí nové důvody k výpovědi

Novela je trnem v oku vedle zástupců nájemníků také levicovým politikům. Podle nich rozšiřuje důvody k výpovědi nebo povinnosti nájemníků hlásit počty osob, které v bytě přebývají.

Při dlouhodobé nepřítomnosti v bytě musí nájemník nahlásit osobu, která byt v případě potřeby majiteli zpřístupní. Nenahlášení takových informací pak může být bráno jako hrubé porušení smlouvy a i možný důvod k výpovědi.

Zákon také omezuje převod nájmu - nájem je možné převést druhým osobám jen na dva roky. Pak nájemní smlouva končí. Nově by se také neměly vyměňovat byty bez souhlasu všech stran, nyní mohl místo majitele k výměně svolit soud.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Najdete na iDNES.cz