Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MAFRA

Potraviny mají být lépe značeny. Pokuty vzrostou až na 10 milionů

  • 76
Zákazníci mají šanci, že se při nákupu potravin dozvědí více o jejich původu a že stát přitvrdí vůči těm, kdo nebudou dodržovat jejich povinné značení. Obchodníci budou muset při pultovém prodeji nebalených potravin označit podíl hlavní složky výrobku i výrobce. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou začali schvalovat poslanci.

Maximální pokuta za chybné nebo nedostatečné označování potravin má vzrůst ze současných tří na deset milionů korun. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL je důležité, aby se úředníci nebáli dávat vyšší sankce.

"Za loňský rok ještě údaje nemám, ale v roce 2012 byla nejvyšší pokuta 750 tisíc korun, která byla udělena jednomu obchodnímu řetězci," uvedl Jurečka. A to je podle něj žalostně málo.

Členka Věcí veřejných Olga Havlová, která je poslankyní za Úsvit Tomia Okamury, ve Sněmovně řekla, že by se podle ní výše pokut pro výrobce potravin a pro jejich prodejce měla odvíjet od výše ročního obratu, aby nebyly zvýhodněny velké firmy. "Když si koupím shnilou bramboru nebo rajče, je mi jedno, jestli jsem si ji koupil od velkoobchodu respektive v nějakém řetězci, nebo od drobného dodavatele," polemizoval s ní František Laudát z klubu TOP 09.

Návrh také počítá s tím, že by na kvalitu zvěřiny dohlížela Státní veterinární správa místo hygieniků, a to včetně nabídky zvěřiny v restauracích a jídelnách. "Když se mění potravinová legislativa, tak by měli všichni být ve střehu, protože neexistuje jiný zákon, který by provázel všechny občany doslova od kolébky až po hrob," uvedl v nadsázce komunista Pavel Kováčik.

Poslanci vystupovali na podporu domácích potravin

Sociální demokrat Michal Hašek přivítal, že velké obchodní řetězce mají nově u vstupu do prodejen uvádět údaje o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce. Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách prodejců potravin s ročním obratem alespoň deset milionů eur je od loňského dubna povinné na Slovensku.

"Téměř polovina zahraničních potravin dovezených do České republiky pochází z Německa a Polska. A co je alarmující, do České republiky se stále více dostávají nekvalitní potraviny. V minulém roce Státní potravinářská a zemědělská inspekce udělila pokuty z důvodu nekvalitních potravin a dalších prohřešků asi za 64 milionů korun," uvedla sociální demokratka Dana Váhalová.

"Je zarážející, že jsou dováženy dříve typicky české plodiny a komodity, jablka, zelenina, vepřové maso. Jsou dováženy za poměrně nízkou cenu, je otázka v jaké kvalitě," podpořil ji i Hašek.

Ministr zemědělství Jurečka poslancům řekl, že vláda bude dělat všechno pro to, aby zvýšila podíl domácích potravin na pultech. Popsal přitom vlastní zkušenost ze Sněmovny. Když si chtěl objednat v jedné ze sněmovních restaurací nealkoholické pivo, tak jediné, které bylo k dostání, bylo z Německa. "Měli bychom začít možná tady u sebe," řekl Jurečka.

Zákon nyní posoudí parlamentní výbory, poslanci by ho definitivně mohli schválit ještě v průběhu prvního pololetí letošního roku.