Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová na akci na podporu „jejího“ zákona o sociálním bydlení. | foto: Dan Materna, MAFRA

Na vládu jde zákon o sociálním bydlení. Komisi legislativní rady navzdory

  • 54
Zákon o sociálním bydlení, jednu z priorit kabinetu premiéra Sobotky, dostane na svém středečním zasedání k projednání vláda. Aby měl šanci projít ještě v tomto volebním období, přeskočil jednání Legislativní rady vlády (LRV). Komise LRV ho přitom poměrně tvrdě zkritizovala a zprávu o dopadu regulace odmítla.

Ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou tlačí čas. Aby mohl zákon projít ještě v tomto volebním období, musí se dostat na vládu během března. Jakékoli zpoždění by pro návrh znamenalo konec. Právě kvůli tomu si také ministerstvo zjednoduší proces a přeskočí projednávání na Legislativní radě vlády.

Vyhne se tak nejspíš problémům, neboť v půlce února komise LRV odmítla zdůvodnění ministerstva, proč by měl být zákon zaveden a jaké budou jeho dopady (tzv. zprávu RIA). Právníkům z komise LRV vadily například vágně vyčíslené očekávané přínosy nového zákona či fakt, že zpráva nepracovala s různými variantami řešení ale jenom s jediným - svým.

Komise požadovala přepracování RIA

„Jelikož zpráva RIA neodpovídá obecným požadavkům, neuvádí informace, které by umožnily posoudit dopady navrhované regulace, uvádí nepodložené přínosy, opomíjí některé náklady a deklarovaná výhodnost navrženého systému je zavádějící, komise RIA zprávu odmítá a požaduje její přepracování,“ kritizovali členové komise zprávu RIA ve stanovisku, které má iDNES.cz k dispozici.

Přeskočení projednávání na „velké“ legislativní radě tak zabrání tomu, aby šel zákon do vlády s negativním stanoviskem. „Není to nic výjimečného, tento postup se používá v případech, kdy je zákon buď jednoduchý, nebo když spěchá,“ vysvětluje ministr pro lidská práva a zároveň předseda LRV Jan Chvojka.

Nyní nastává druhý zmíněný případ. Ministerstvo práce proto RIA upraví „za běhu“, aby byla přepracovaná před vstupem do Sněmovny. „Momentálně v některých částech upravujeme RIA a reagujeme tak na komentáře komise. V řadě bodů se ale s odmítavým stanoviskem neztotožňujeme,“ popsal v polovině minulého týdne mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

Z původního návrhu zbylo torzo

Není to zdaleka první komplikace, kterou musel ambiciózní návrh zákona o sociálním bydlení překonat. Původně mělo jít o přelomový předpis, který by obcím přikázal nabídnout nájemný byt každému, kdo dnes pobírá příspěvek na bydlení. Obec by musela reagovat do půl roku a cílová skupina měla čítat statisíce lidí (původní návrh jsme popisovali zde).

Proti tomu ale ostře vystupovala nejen opozice, ale i koaliční partneři. Zákon vadil i starostům a v připomínkovém řízení velké většině dotčených institucí.

Po sérii kompromisů tak z původního návrhu zbylo torzo: obce do systému vstupují dobrovolně, pokud nechtějí, byt žadatelům – kterých má být mnohem méně – do tří let zajistí Státní fond rozvoje bydlení (více jsme psali zde). Za přijetí zákona několikrát před úřadem vlády demonstrovali aktivisté (více zde).