(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Nový zákon o veřejných zakázkách nahrává „kamarádšoftům“, bojí se kritici

  • 70
Česko finišuje se schvalováním zákona o veřejných zakázkách, který musí začít platit už v půli dubna. Kritici ale upozorňují, že kvůli pozměňovacímu návrhu půjde zakázku přiklepnout dopředu vyhlédnuté firmě mnohem snáz než dosud. Poslanci budou o zákonu v posledním čtení hlasovat v úterý.

Už z dílny ministerstva pro místní rozvoj přišla novela s výrazně zvýšenými limity, od jaké částky se musí už soutěžit otevřeně a od jaké postupovat méně transparentně - místo 10 milionů stačí otevřená soutěž až na zakázky od 50 milionů.

Zákon přitom nezměkčuje jen to, co se musí soutěžit přísněji, ale současně dává i velký prostor k tomu upravit konečný účet za zakázku.

Prošel totiž pozměňovací návrh, podle kterého se jednotlivé položky při zakázce mohou navýšit až o 50 procent, celkově o třicet procent. Sociálně demokratický poslanec Jan Birke tento návrh vysvětluje tím, že v Evropě je to běžné. „Zejména velké projekty jsou prakticky nerealizovatelné bez toho, niž by v jejich průběhu docházelo ke změnám,“ vysvětluje Birke.

Takový návrh však kritizuje jak opozice, tak lidé z oboru veřejných zakázek. Například poslanec a někdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS) připomněl, že i na stavby Blanky bylo víceprací jen dvacet procent. „Limit 50 procent znamená velkou benevolenci a v praxi může být zneužíván,“ varuje také prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Deadline stanovený Bruselem se blíží

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura to považuje za prostor, kde mohou soutěžící podseknout v některých položkách cenu a pak ji o polovinu vyšponovat. „Pokud je kvalitně připravená dokumentace, pokud je dobrý stavební dozor, tak se do 30 procent bez problémů vejdete,“ tvrdí někdejší starosta Semil a poslanec za STAN Jan Farský.

Lucie Žilková ze společnosti Otidea, která organizuje veřejné soutěže a radí s nimi, míní, že padesátiprocentní limit povede k horší přípravě projektů. „Stále hrozí velké riziko změn místo toho, aby zákon motivoval zadavatele k důkladnější kontrole projektové dokumentace.“

K zákonu se sešlo přes tři sta pozměňovacích návrhů, většinou spíše technických. Některé pokusy na zmírnění však neprošly.

Poslancům i senátorům běží přitom se schvalováním čas. Nový zákon musí platit od 16. dubna, to je poslední datum stanovené Evropskou komisí. „Evropská komise je oprávněna v takovém případě zahájit žalobní řízení proti České republice,“ řekla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.