Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon proti lichvě? Zbytečnost, tvrdí odpůrci

  10:58aktualizováno  10:58
Nezaměstnaný člověk si nabere nevýhodné půjčky, které není schopen splácet. Nepřehledné podmínky natištěné malým písmem ve smlouvě nestihne za pár minut ani přečíst. A nakonec skončí na ulici, protože ho soukromý rozhodce vybraný úvěrovou firmou připraví o majetek. Kdyby platily zákony regulující spotřebitelské úvěry, nemohlo by se to stát.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Poslanci budou ještě před volbami jednat o dvou normách, které mají lidi před nevýhodnými úvěry chránit. Nad takovými plány se paradoxně ošívají skupiny na obou stranách barikády - úvěrové firmy i organizace pomáhající dlužníkům.

Kontroverznější ze dvou zákonů mohou mít poslanci na stole už dnes. Chystají se jednat o návrhu sociálních demokratů, kteří chtějí regulovat výši úroků u úvěrů nebo maximální výši sankcí za jejich neplacení. Věří, že tím zabrání lichvě. Se svým plánem jsou takřka osamocení, v současném znění jej zřejmě Sněmovna nepřijme.

"Jsme si toho vědomi, proto jsme udělali několik kompromisů. Stropy úrokových sazeb nebudou dané přímo zákonem, ale bude je moci pružně měnit vláda svým nařízením," popisuje jednu ze změn poslanec Jeroným Tejc.

Poslanec chce regulovat reklamu

Regulovat by se měla i reklama na úvěry a vypadnout by také mělo kontroverzní ustanovení, podle kterého by nemohli spory týkající se spotřebitelských úvěrů řešit soukromí rozhodci, které si většinou vybere úvěrová firma. "Rozhodce by nemohl dělat kdokoliv. Rozhodci by měli buď advokátní zkoušku, nebo by podléhali registru ministerstva spravedlnosti," nastínil Tejc.

Pokud se sociálním demokratům podaří prosadit v něm tyto změny, měl by teoreticky šanci na přijetí. Poslanci by jej mohli schválit v době, kdy začnou projednávat další zákon týkající se úvěrů. Ten kvapně připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. V červnu totiž vyprší termín, kdy musí české zákony odpovídat směrnici Evropské unie, která podmínky úvěrů upravuje.

Měl by obsahovat například možnost vypovědět půjčku do dvou týdnů bez udání důvodu. Nabízet spotřebitelské úvěry by navíc mohli jen držitelé speciální živnosti. Zákon už se měl projednávat na konci loňského roku, ministerstvu jej vrátila legislativní rada vlády a je pravděpodobné, že se červnový termín nestihne.

"Současné zákony stačí"

Oba zákony navíc narážejí na nesouhlas. Zejména ustanovení o maximálních úrocích v návrhu ČSSD kritizují jak úvěrové firmy, tak neziskovky chránící dlužníky. "Návrh sociální demokracie je užitečný leda tak pro odboráře a státní zaměstnance. Těm ostatním nikdo nepůjčí," glosuje navrhované změny Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Naráží tak na obavy, že úvěrové firmy pak půjčí jen lidem, u kterých si budou jisté, že výhledově nepřijdou o zaměstnání. Přísné zákony tak podle něj paradoxně naženou lidi do náruče skutečných lichvářů.
Podle Tejce je to lichá obava. "Lichvář si nemůže dělat reklamu. Kdyby lidé neviděli v televizi legálně reklamu na úvěr s osmdesátiprocentním úrokem, ani by je nenapadlo nějakého lichváře hledat a peníze si půjčit," říká poslanec.

Proti návrhu na strop úroků je i Česká leasingová a finanční asociace zastupující úvěrové firmy. Tvrdí, že místo nových zákonů by stačilo, kdyby soudy začaly důsledně uplatňovat současné zákony. Lichvářské úroky nebo smlouvy s miniaturním písmem by pak mohly napadnout třeba s odkazem na "dobré mravy".

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Najdete na iDNES.cz