Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon proti lichvě? Zbytečnost, tvrdí odpůrci

  10:58aktualizováno  10:58
Nezaměstnaný člověk si nabere nevýhodné půjčky, které není schopen splácet. Nepřehledné podmínky natištěné malým písmem ve smlouvě nestihne za pár minut ani přečíst. A nakonec skončí na ulici, protože ho soukromý rozhodce vybraný úvěrovou firmou připraví o majetek. Kdyby platily zákony regulující spotřebitelské úvěry, nemohlo by se to stát.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Poslanci budou ještě před volbami jednat o dvou normách, které mají lidi před nevýhodnými úvěry chránit. Nad takovými plány se paradoxně ošívají skupiny na obou stranách barikády - úvěrové firmy i organizace pomáhající dlužníkům.

Kontroverznější ze dvou zákonů mohou mít poslanci na stole už dnes. Chystají se jednat o návrhu sociálních demokratů, kteří chtějí regulovat výši úroků u úvěrů nebo maximální výši sankcí za jejich neplacení. Věří, že tím zabrání lichvě. Se svým plánem jsou takřka osamocení, v současném znění jej zřejmě Sněmovna nepřijme.

"Jsme si toho vědomi, proto jsme udělali několik kompromisů. Stropy úrokových sazeb nebudou dané přímo zákonem, ale bude je moci pružně měnit vláda svým nařízením," popisuje jednu ze změn poslanec Jeroným Tejc.

Poslanec chce regulovat reklamu

Regulovat by se měla i reklama na úvěry a vypadnout by také mělo kontroverzní ustanovení, podle kterého by nemohli spory týkající se spotřebitelských úvěrů řešit soukromí rozhodci, které si většinou vybere úvěrová firma. "Rozhodce by nemohl dělat kdokoliv. Rozhodci by měli buď advokátní zkoušku, nebo by podléhali registru ministerstva spravedlnosti," nastínil Tejc.

Pokud se sociálním demokratům podaří prosadit v něm tyto změny, měl by teoreticky šanci na přijetí. Poslanci by jej mohli schválit v době, kdy začnou projednávat další zákon týkající se úvěrů. Ten kvapně připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. V červnu totiž vyprší termín, kdy musí české zákony odpovídat směrnici Evropské unie, která podmínky úvěrů upravuje.

Měl by obsahovat například možnost vypovědět půjčku do dvou týdnů bez udání důvodu. Nabízet spotřebitelské úvěry by navíc mohli jen držitelé speciální živnosti. Zákon už se měl projednávat na konci loňského roku, ministerstvu jej vrátila legislativní rada vlády a je pravděpodobné, že se červnový termín nestihne.

"Současné zákony stačí"

Oba zákony navíc narážejí na nesouhlas. Zejména ustanovení o maximálních úrocích v návrhu ČSSD kritizují jak úvěrové firmy, tak neziskovky chránící dlužníky. "Návrh sociální demokracie je užitečný leda tak pro odboráře a státní zaměstnance. Těm ostatním nikdo nepůjčí," glosuje navrhované změny Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Naráží tak na obavy, že úvěrové firmy pak půjčí jen lidem, u kterých si budou jisté, že výhledově nepřijdou o zaměstnání. Přísné zákony tak podle něj paradoxně naženou lidi do náruče skutečných lichvářů.
Podle Tejce je to lichá obava. "Lichvář si nemůže dělat reklamu. Kdyby lidé neviděli v televizi legálně reklamu na úvěr s osmdesátiprocentním úrokem, ani by je nenapadlo nějakého lichváře hledat a peníze si půjčit," říká poslanec.

Proti návrhu na strop úroků je i Česká leasingová a finanční asociace zastupující úvěrové firmy. Tvrdí, že místo nových zákonů by stačilo, kdyby soudy začaly důsledně uplatňovat současné zákony. Lichvářské úroky nebo smlouvy s miniaturním písmem by pak mohly napadnout třeba s odkazem na "dobré mravy".

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Najdete na iDNES.cz