Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Zákon proti lichvě? Zbytečnost, tvrdí odpůrci

  • 16
Nezaměstnaný člověk si nabere nevýhodné půjčky, které není schopen splácet. Nepřehledné podmínky natištěné malým písmem ve smlouvě nestihne za pár minut ani přečíst. A nakonec skončí na ulici, protože ho soukromý rozhodce vybraný úvěrovou firmou připraví o majetek. Kdyby platily zákony regulující spotřebitelské úvěry, nemohlo by se to stát.

Poslanci budou ještě před volbami jednat o dvou normách, které mají lidi před nevýhodnými úvěry chránit. Nad takovými plány se paradoxně ošívají skupiny na obou stranách barikády - úvěrové firmy i organizace pomáhající dlužníkům.

Kontroverznější ze dvou zákonů mohou mít poslanci na stole už dnes. Chystají se jednat o návrhu sociálních demokratů, kteří chtějí regulovat výši úroků u úvěrů nebo maximální výši sankcí za jejich neplacení. Věří, že tím zabrání lichvě. Se svým plánem jsou takřka osamocení, v současném znění jej zřejmě Sněmovna nepřijme.

"Jsme si toho vědomi, proto jsme udělali několik kompromisů. Stropy úrokových sazeb nebudou dané přímo zákonem, ale bude je moci pružně měnit vláda svým nařízením," popisuje jednu ze změn poslanec Jeroným Tejc.

Poslanec chce regulovat reklamu

Regulovat by se měla i reklama na úvěry a vypadnout by také mělo kontroverzní ustanovení, podle kterého by nemohli spory týkající se spotřebitelských úvěrů řešit soukromí rozhodci, které si většinou vybere úvěrová firma. "Rozhodce by nemohl dělat kdokoliv. Rozhodci by měli buď advokátní zkoušku, nebo by podléhali registru ministerstva spravedlnosti," nastínil Tejc.

Pokud se sociálním demokratům podaří prosadit v něm tyto změny, měl by teoreticky šanci na přijetí. Poslanci by jej mohli schválit v době, kdy začnou projednávat další zákon týkající se úvěrů. Ten kvapně připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. V červnu totiž vyprší termín, kdy musí české zákony odpovídat směrnici Evropské unie, která podmínky úvěrů upravuje.

Měl by obsahovat například možnost vypovědět půjčku do dvou týdnů bez udání důvodu. Nabízet spotřebitelské úvěry by navíc mohli jen držitelé speciální živnosti. Zákon už se měl projednávat na konci loňského roku, ministerstvu jej vrátila legislativní rada vlády a je pravděpodobné, že se červnový termín nestihne.

"Současné zákony stačí"

Oba zákony navíc narážejí na nesouhlas. Zejména ustanovení o maximálních úrocích v návrhu ČSSD kritizují jak úvěrové firmy, tak neziskovky chránící dlužníky. "Návrh sociální demokracie je užitečný leda tak pro odboráře a státní zaměstnance. Těm ostatním nikdo nepůjčí," glosuje navrhované změny Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Naráží tak na obavy, že úvěrové firmy pak půjčí jen lidem, u kterých si budou jisté, že výhledově nepřijdou o zaměstnání. Přísné zákony tak podle něj paradoxně naženou lidi do náruče skutečných lichvářů.
Podle Tejce je to lichá obava. "Lichvář si nemůže dělat reklamu. Kdyby lidé neviděli v televizi legálně reklamu na úvěr s osmdesátiprocentním úrokem, ani by je nenapadlo nějakého lichváře hledat a peníze si půjčit," říká poslanec.

Proti návrhu na strop úroků je i Česká leasingová a finanční asociace zastupující úvěrové firmy. Tvrdí, že místo nových zákonů by stačilo, kdyby soudy začaly důsledně uplatňovat současné zákony. Lichvářské úroky nebo smlouvy s miniaturním písmem by pak mohly napadnout třeba s odkazem na "dobré mravy".