Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákoník práce prošel prvním čtením

  12:23aktualizováno  18:34
Zákoník práce, nejkontroverznější norma poslední doby, prošel v prvním čtení Sněmovnou. Kritici i zastánci zůstávají stejní. ČSSD s komunisty jsou pro, ostatní mají ostré výhrady. Lidovci dokonce navrhovali zákon už v prvním čtení zamítnout. Tomu ale zabránily hlasy ČSSD a KSČM.

Ministr práce Škromach je jedním z hlavních zastánců zákoníku práce

GRAFIKA: CO PŘINÁŠÍ ZÁKONÍK

Poslanci začali o normě jednat hned odpoledne. Diskuze se ale protáhla až do večera. Výhrady, které ve Sněmovně padly, už většinou na veřejnosti zazněly. Lidovci, kteří se opírali o názor legislativní rady vlády, upozorňovali na možný rozpor s ústavou.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ale všechny pochybovače odkázal na Ústavní soud. Ten jediný je kompetentní v této věci rozhodnout, dodal.

Šéfovi lidovců Miroslavu Kalouskovi takové vysvětlení ale nestačilo a několikrát připravovanou normu označil za "legislativní zmetek."

Hlavní spor: Odbory a jejich moc
Situace kolem zákoníku byla napjatá, už když ho projednávala vláda. Zaměstnavatelé od počátku kritizovali, že dává příliš velkou moc do rukou odborů.

Ministr Škromach ale argumentoval, že nový zákoník je nutný, protože současná norma platí už 39 let, a je tedy značně zastaralá. Během projevu několikrát apeloval na poslance, aby normu podpořili.

"Neprojde-li tento zákoník práce, platí stávají zákoník a v tom jsou obsaženy všechny paragrafy, které kritizujete," varoval a zdůraznil, že se jedná i o ty části, které podle kritiků odporují ústavě.

Zákon proti nezaměstnaným?
Podnikatelům vadí hlavně dlouhé výpovědní lhůty. Podle nich jen přispějí ke zvyšování nezaměstnanosti. Nemožnost pracovníky propustit, pokud práce není, totiž podle nich znamená je ani nenajímat, pokud je jí hodně.

Tento názor ve Sněmovně podpořil i lidovecký šéf Kalousek. Otázkou podle něj není, zda je zákoník proti zaměstnancům či proti zaměstnavatelům. "Obávám se, že je především proti těm, kteří nemají práci. Ti nejbezbrannější a nejslabší touto předlohou nejsou chráněni v žádném případě," řekl.

Demonstrace pro a proti zákoníku
Proces přijímání zákoníku se tak zatím odehrává pod taktovkou ČSSD, která ho bez ohledu na koaliční partnery protlačila ve vládě a s podporou KSČM zabránila, aby skončil v prvním čtení.

Lidovci přitom byli ochotni zákon podpořit, pokud by z něj zmizely pasáže, které považují za protiústavní. Škromach ale nakonec sociální demokraty přesvědčil, aby s lidovci o změnách před prvním čtením nejednali. - více zde

ODS naznačila, že už má připravenou vlastní verzi zákoníku práce, kterou připravila společně se zaměstnavatelskými svazy. "To je možná důvod, proč se vede taková hysterická kampaň pro smetení zákoníku práce," řekl ministr Škromach.

Kdo je se zákoníkem spokojen, jsou právě odbory, které dokonce na 26. listopadu připravily demonstraci na jeho podporu (více zde). Na to vzápětí zareagovali podnikatelé, kteří zase přichystali stávku proti normě. - více zde

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...Najdete na iDNES.cz