Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákoník práce prošel prvním čtením

  12:23aktualizováno  18:34
Zákoník práce, nejkontroverznější norma poslední doby, prošel v prvním čtení Sněmovnou. Kritici i zastánci zůstávají stejní. ČSSD s komunisty jsou pro, ostatní mají ostré výhrady. Lidovci dokonce navrhovali zákon už v prvním čtení zamítnout. Tomu ale zabránily hlasy ČSSD a KSČM.

Ministr práce Škromach je jedním z hlavních zastánců zákoníku práce

GRAFIKA: CO PŘINÁŠÍ ZÁKONÍK

Poslanci začali o normě jednat hned odpoledne. Diskuze se ale protáhla až do večera. Výhrady, které ve Sněmovně padly, už většinou na veřejnosti zazněly. Lidovci, kteří se opírali o názor legislativní rady vlády, upozorňovali na možný rozpor s ústavou.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ale všechny pochybovače odkázal na Ústavní soud. Ten jediný je kompetentní v této věci rozhodnout, dodal.

Šéfovi lidovců Miroslavu Kalouskovi takové vysvětlení ale nestačilo a několikrát připravovanou normu označil za "legislativní zmetek."

Hlavní spor: Odbory a jejich moc
Situace kolem zákoníku byla napjatá, už když ho projednávala vláda. Zaměstnavatelé od počátku kritizovali, že dává příliš velkou moc do rukou odborů.

Ministr Škromach ale argumentoval, že nový zákoník je nutný, protože současná norma platí už 39 let, a je tedy značně zastaralá. Během projevu několikrát apeloval na poslance, aby normu podpořili.

"Neprojde-li tento zákoník práce, platí stávají zákoník a v tom jsou obsaženy všechny paragrafy, které kritizujete," varoval a zdůraznil, že se jedná i o ty části, které podle kritiků odporují ústavě.

Zákon proti nezaměstnaným?
Podnikatelům vadí hlavně dlouhé výpovědní lhůty. Podle nich jen přispějí ke zvyšování nezaměstnanosti. Nemožnost pracovníky propustit, pokud práce není, totiž podle nich znamená je ani nenajímat, pokud je jí hodně.

Tento názor ve Sněmovně podpořil i lidovecký šéf Kalousek. Otázkou podle něj není, zda je zákoník proti zaměstnancům či proti zaměstnavatelům. "Obávám se, že je především proti těm, kteří nemají práci. Ti nejbezbrannější a nejslabší touto předlohou nejsou chráněni v žádném případě," řekl.

Demonstrace pro a proti zákoníku
Proces přijímání zákoníku se tak zatím odehrává pod taktovkou ČSSD, která ho bez ohledu na koaliční partnery protlačila ve vládě a s podporou KSČM zabránila, aby skončil v prvním čtení.

Lidovci přitom byli ochotni zákon podpořit, pokud by z něj zmizely pasáže, které považují za protiústavní. Škromach ale nakonec sociální demokraty přesvědčil, aby s lidovci o změnách před prvním čtením nejednali. - více zde

ODS naznačila, že už má připravenou vlastní verzi zákoníku práce, kterou připravila společně se zaměstnavatelskými svazy. "To je možná důvod, proč se vede taková hysterická kampaň pro smetení zákoníku práce," řekl ministr Škromach.

Kdo je se zákoníkem spokojen, jsou právě odbory, které dokonce na 26. listopadu připravily demonstraci na jeho podporu (více zde). Na to vzápětí zareagovali podnikatelé, kteří zase přichystali stávku proti normě. - více zde

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Finanční poradci dostali od ČNB opět přes prsty za nekalé obchodní praktiky

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Centrální banka opět rozdává pokuty finančním poradcům. Společnost Kapitol patřící Kooperativě a pojišťovací skupině...

Najdete na iDNES.cz