Žalobce stáhl návrh na dělení Microsoftu

  • 1
Šéfům největší softwarové firmy na světě může ze srdce spadnout další velký kámen. Odvalilo ho prohlášení ministerstva spravedlnosti Spojených států, které už nebude usilovat o rozdělení obří společnosti na dvě části. Spor Microsoftu a americké USA projednává teď znovu oblastní soud, jehož rozhodnutí o dělení firmy už jednou soud vyšší instance zamítnul.

Chceme prospět zákazníkům Microsoftu, odůvodňuje konec své tříleté snahy o rozdělení firmy ministerstvo. Přitom to byl právě resort spravedlnosti, který podal na Microsoft prvotní žalobu, ke které se později připojily další státy Unie. Ministerstvo uvedlo, že pokud by trvalo na rozdělení společnosti, "celý případ by se jen protahoval a zdržovalo by se sjednání nápravy, z které by profitovali zákazníci."

Jedním dechem ale dodává, že se bude usilovně snažit, aby soud uznal obvinění Microsoftu z monopolistického chování a co nejdříve rozhodl o tom, jak bude počítačový kolos potrestán.

Soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová, která u oblastního soudu případ převzala po svém předchůdci Thomasu Jacksonovi bude nyní pokračovat ve slyšeních obou stran, aby mohla rozhodnout, jaké sankce na Microsoft uvalí. Zvolený trest by měl do budoucna zabránit dalšímu zneužívání monopolního postavení.

"Vzhledem k jednomyslnému rozhodnutí odvolacího soudu, že Microsoft udržoval svůj monopol mezi operačními systémy pro PC, věříme, že zde existuje základ pro verdikt, který by ukončil nezákonné chování Microsoftu, zabránil mu do budoucna a otevřel trh pro konkurenci," píše se v prohlášení ministerstva.

O vývoji případu
si přečtěte ZDE.

Odvolací soud koncem června vrátil vlekoucí se spor nižší instanci a zrušil rozhodnutí soudce Thomase Penfielda Jacksona o rozdělení firmy na dvě části. Nezpochybnil ale závěr, že společnost porušila antimonopolní zákony.

Výhrady zaznívají třeba ke kontrole Microsoftu nad tím, které aplikace, jako například internetový prohlížeč Internet Explorer, se budou dodávat spolu s operačním systémem Windows. Společnost rozhoduje i o tom, jaké ikony se smí objevit na pracovní ploše počítače po nainstalování operačního systému.

Federální ministerstvo spravedlnosti a osmnáct prokurátorů z jednotlivých států Unie nyní požádalo soudkyni Kotellyovou, aby projednávání kauzy urychlila svoláním zúčastněných stran, pravděpodobně v průběhu následujících deseti dní.