Kauza souvisí se zkrachovalou IPB a s transakcemi akcií Plzeňského Prazdroje. Ilustrační foto.

Kauza souvisí se zkrachovalou IPB a s transakcemi akcií Plzeňského Prazdroje. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Žalobce zastavil po více než osmi letech stíhání obviněných v kauze České pivo

  • 7
Státní zástupce ve čtvrtek zastavil stíhání všech obviněných v kauze známé jako České pivo, která je jedním z případů kolem zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Policie v kauze vyšetřovala transakce s akciemi Plzeňského Prazdroje, společnosti České pivo a IPB z let 1998 až 1999.

"Státní zástupce po prostudování trestního spisu konstatuje, že ve věci byly v průběhu více jak osm a půl roku trvajícího přípravného řízení obstarány již všechny důkazy, které mají význam pro rozhodnutí," uvedla tisková mluvčí Irena Válová.

Kauza České pivo je jedním z nejkomplikovanějších případů kolem padlé IPB. V roce 1998 banka poskytla přes několik firem úvěr společnosti České pivo a ta si za vypůjčené peníze u téže banky koupila akcie Plzeňského Prazdroje a doplnila tak již vlastnictví Radegastu.

České pivo ovládala Nomura a firmu s pivovary prodala jihoafrickému pivovarnickému gigantu SAB zhruba za 22 miliard korun. Zisk z transakce získala Nomura, která byla hlavním akcionářem dnes již padlé IPB.

"Rozhodnutí pro nás není překvapením, protože jsme vždy zastávali názor, že naši zaměstnanci jednali v naprostém souladu se zákonem. Tato skutečnost byla potvrzena několika pravomocnými rozhodnutími nezávislých soudních orgánů. Nomura se nyní těší na obnovení spolupráce s českým státem a na rozvoj svých obchodních aktivit v ČR," řekl iDNES.cz mluvčí Nomury Alex Röhrich.

Policie začala případ vyšetřovat v roce 2001. Skupinu bývalých šéfů Investiční a poštovní banky podezřívala, že sérií nevýhodných operací připravila banku nejméně o sedm miliard korun. Podle závěrů státního zástupce ale škoda nevznikla.

"Tento závěr byl pravomocně potvrzen rozhodnutím Městského soudu v Praze ve spojení s rozhodnutím Vrchního soudu v Praze," uvedla mluvčí Válová.

Lidé z IPB byli původně podezřelí z toho, že se dopustili úvěrového podvodu. V roce 2005 policie jejich provinění překvalifikovala na zneužívání informací v obchodním styku.

O rok později přibyli na lavici obžalovaných také vysoce postavení představitelé japonské Nomury. Obviněn byl bývalý šéf evropské Nomury Randal Dillard a právník David Thirsk.

,