Naštvaní zaměstnanci pošty pochodovali Prahou, vadí jim přetěžování

  • 337
Zaměstnanci České pošty v pondělí protestovali v centru Prahy. Chtěli tak upozornit na přetěžování vedlejšími činnostmi, na špatné podmínky práce i údajnou šikanu na poště. Vedení státního podniku považuje protestní akci za neoprávněnou. Akce se zúčastnilo přibližně 30 lidí.

Protestní pochod organizovaly odborové organizace SOS - 21 a Federace výkonných zaměstnanců. Od pražského hlavního nádraží zamířil k budově ředitelství České pošty v ulici Politických vězňů. K akci menšinových odborů SOS - 21 se největší odborová centrála nepřipojila.

Odbory chtěly upozornit na neproplácení přesčasové práce a diskriminaci provozních zaměstnanců v odměňování. Organizátoři akce dále tvrdí, že pracovníci, kteří nedokážou prodat plánované množství výrobků a služeb obchodních partnerů České pošty, musejí snášet šikanu ze strany nadřízených.

Peníze míří do černé díry, píší odboráři České pošty. Chtějí vyšetřování

Vedení České pošty považuje podle mluvčího podniku Matyáše Vitíka protest menšinových odborů za neoprávněný a bude postupovat podle platných zákonů.

„Se zástupci odborových organizací se pravidelně setkáváme na jednáních. Naposledy před necelými dvěma týdny, kde jsem opakovaně Petra Pohla (předsedu SOS - 21) jako zástupce menšinových odborů, které vyhrožují stávkou, žádal o předložení jejich konkrétních požadavků, abychom o nich mohli jednat,“ uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Podle něj Pohl argumenty, které uvádí jako důvody k protestní akci, na těchto setkáních nepřednesl. „Pan Pohl při posledním jednání pouze sdělil, že cílem protestní akce je likvidace vedení České pošty,“ dodal Elkán.

Na poště působí osm odborových organizací. Většinu zaměstnanců (kolem 20 000) zastupuje Poštovní podnikový koordinační odborový výbor, který se k protestu nepřipojil. SOS - 21 a federace mají na poště řádově stovky členů.

Při prosazování svých zájmů by měly podle vedení pošty obě strany využít všechny prostředky, kterými je možné se dohodnout. Stávka či demonstrace jsou podle vedení pošty krajní variantou a měly by být využívány po vyčerpání všech jednání. „Vzhledem k faktu, že standardní cesty k nalezení oboustranně akceptovatelného řešení pan Pohl evidentně využít nechtěl, pokládá Česká pošta protestní akci za neoprávněnou a bude v dalších krocích postupovat podle platných zákonů,“ doplnil Vitík.

Protestující podpořila Asociace poštovních služeb, která sdružuje některé konkurenty České pošty. „Dnešní protesty jsou důsledkem dlouhodobé cenové politiky České pošty v oblasti poštovních i nepoštovních služeb. Domníváme se, že cílem této politiky je udržení dominantního podílu pošty na trhu, často bez ohledu na ekonomickou udržitelnost těchto aktivit,“ sdělil mediální zástupce asociace Jakub Hynek.

Doplňkový prodej na pobočkách České poště ročně přináší na tržbách zhruba 200 milionů korun. Většinu prodávaného zboží tvoří noviny, časopisy, obaly a papírenský materiál. Zhruba 30 až 35 milionů připadá na prodej losů.

Česká pošta zaměstnává přes 31 000 lidí a provozuje kolem 3 200 poboček. Její roční tržby se pohybují mezi 19 a 20 miliardami korun.

,