Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanci textilek ztratí na podzim práci

  9:38aktualizováno  9:38
Zaměstnance dačického Otavanu a jindřichohradecké Jitky čeká neradostný návrat z celozávodních dovolených. Vedení obou textilních firem budou rozdávat hromadné výpovědi. Otavan chce svůj dačický provoz se stovkou zaměstnanců úplně zavřít, Jitka svůj počet pracovníků sníží o dvě stě dvacet.
Průmysl, továrna

Průmysl, továrna | foto: Profimedia.cz

Propuštěné, převážně ženy, čeká nelehké shánění nového zaměstnání. "Právě pro ženy to bude obtížné," poznamenala ředitelka jindřichohradeckého úřadu práce Stanislava Zemanová.

Přestože je na Jindřichohradecku jen šestiprocentní nezaměstnanost, je tento okres v jižních Čechách výjimečný malou nabídkou volných pracovních míst.

V současnosti jich úřad práce nabízí přes dvě stě, tedy méně, než kolik opustí lidí na podzim brány Jitky.

Na jedno místo přitom připadá patnáct uchazečů, tedy jako například v průmyslovém Sokolově. Jihočeský průměr je šest uchazečů na jedno místo.

Na Třebíčsku v kraji Vysočina, kam by mohli dojíždět za prací dačičtí zaměstnanci Otavanu, je situace obdobná. Šestnáct zaměstnanců na jedno pracovní místo. Navíc Otavan kromě stovky lidí z Dačic propustí stejné množství i z provozu v Jemnici, která leží právě na Třebíčsku.

Otavan nabídne dojíždění do Slavonic
Otavan však nabídne zaměstnancům dojíždění do nedalekého závodu ve Slavonicích. "Předpokládáme, že by tam mohlo přejít asi šedesát lidí," poznamenal generální ředitel firmy Lubomír Skála.

Otavan k propouštění přinutila špatná ekonomická situace způsobená tlakem asijské konkurence. Firma se ve ztrátě pohybuje už čtyři roky a za tu dobu prodělala sto sedmdesát jeden milion korun. Postupně uzavírá jednotlivé provozy - loni to byl Český Krumlov a Nová Bystřice, teď na konci září přijde na řadu Soběslav.

Po zrušení dačického a jemnického provozu zůstane Otavanu už jen výroba s dvěma sty až dvěma sty padesáti zaměstnanci ve Slavonicích. Nyní zaměstnává šest set lidí.

Jitka se do ztráty dostala poprvé loni, kdy prodělala téměř čtyřicet milionů korun. "Ani letos Jitka nevykazuje dobré hospodářské výsledky," uvedl nový generální ředitel jindřichohradecké textilky Jiří Šmehlík, kterého do funkce místo Bohumila Vrhela dosadil nový majitel Jitky, brněnská firma Pletora. Ta textilku koupila od skupiny SPGroup za 185 milionů korun minulý týden.

Propuštění dvou set dvaceti lidí je pouze prvním krokem ozdravné kůry. "Určitě budou ještě další změny," potvrdil ředitel Šmehlík. Konkrétnější s ohledem na obchodní tajemství nebyl.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz