Zaměstnanci textilek ztratí na podzim práci

  9:38aktualizováno  9:38
Zaměstnance dačického Otavanu a jindřichohradecké Jitky čeká neradostný návrat z celozávodních dovolených. Vedení obou textilních firem budou rozdávat hromadné výpovědi. Otavan chce svůj dačický provoz se stovkou zaměstnanců úplně zavřít, Jitka svůj počet pracovníků sníží o dvě stě dvacet.
Průmysl, továrna

Průmysl, továrna | foto: Profimedia.cz

Propuštěné, převážně ženy, čeká nelehké shánění nového zaměstnání. "Právě pro ženy to bude obtížné," poznamenala ředitelka jindřichohradeckého úřadu práce Stanislava Zemanová.

Přestože je na Jindřichohradecku jen šestiprocentní nezaměstnanost, je tento okres v jižních Čechách výjimečný malou nabídkou volných pracovních míst.

V současnosti jich úřad práce nabízí přes dvě stě, tedy méně, než kolik opustí lidí na podzim brány Jitky.

Na jedno místo přitom připadá patnáct uchazečů, tedy jako například v průmyslovém Sokolově. Jihočeský průměr je šest uchazečů na jedno místo.

Na Třebíčsku v kraji Vysočina, kam by mohli dojíždět za prací dačičtí zaměstnanci Otavanu, je situace obdobná. Šestnáct zaměstnanců na jedno pracovní místo. Navíc Otavan kromě stovky lidí z Dačic propustí stejné množství i z provozu v Jemnici, která leží právě na Třebíčsku.

Otavan nabídne dojíždění do Slavonic
Otavan však nabídne zaměstnancům dojíždění do nedalekého závodu ve Slavonicích. "Předpokládáme, že by tam mohlo přejít asi šedesát lidí," poznamenal generální ředitel firmy Lubomír Skála.

Otavan k propouštění přinutila špatná ekonomická situace způsobená tlakem asijské konkurence. Firma se ve ztrátě pohybuje už čtyři roky a za tu dobu prodělala sto sedmdesát jeden milion korun. Postupně uzavírá jednotlivé provozy - loni to byl Český Krumlov a Nová Bystřice, teď na konci září přijde na řadu Soběslav.

Po zrušení dačického a jemnického provozu zůstane Otavanu už jen výroba s dvěma sty až dvěma sty padesáti zaměstnanci ve Slavonicích. Nyní zaměstnává šest set lidí.

Jitka se do ztráty dostala poprvé loni, kdy prodělala téměř čtyřicet milionů korun. "Ani letos Jitka nevykazuje dobré hospodářské výsledky," uvedl nový generální ředitel jindřichohradecké textilky Jiří Šmehlík, kterého do funkce místo Bohumila Vrhela dosadil nový majitel Jitky, brněnská firma Pletora. Ta textilku koupila od skupiny SPGroup za 185 milionů korun minulý týden.

Propuštění dvou set dvaceti lidí je pouze prvním krokem ozdravné kůry. "Určitě budou ještě další změny," potvrdil ředitel Šmehlík. Konkrétnější s ohledem na obchodní tajemství nebyl.

Autoři:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Nulové mýtné nebude zadarmo. Stát i dopravce čeká spousta administrativy

Ilustrační snímek

Na konci příštího roku začne na 900 kilometrech silnic prvních tříd platit kamionové mýtné. Stane se tak bez ohledu na...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Najdete na iDNES.cz