Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanci textilek ztratí na podzim práci

  9:38aktualizováno  9:38
Zaměstnance dačického Otavanu a jindřichohradecké Jitky čeká neradostný návrat z celozávodních dovolených. Vedení obou textilních firem budou rozdávat hromadné výpovědi. Otavan chce svůj dačický provoz se stovkou zaměstnanců úplně zavřít, Jitka svůj počet pracovníků sníží o dvě stě dvacet.
Průmysl, továrna

Průmysl, továrna | foto: Profimedia.cz

Propuštěné, převážně ženy, čeká nelehké shánění nového zaměstnání. "Právě pro ženy to bude obtížné," poznamenala ředitelka jindřichohradeckého úřadu práce Stanislava Zemanová.

Přestože je na Jindřichohradecku jen šestiprocentní nezaměstnanost, je tento okres v jižních Čechách výjimečný malou nabídkou volných pracovních míst.

V současnosti jich úřad práce nabízí přes dvě stě, tedy méně, než kolik opustí lidí na podzim brány Jitky.

Na jedno místo přitom připadá patnáct uchazečů, tedy jako například v průmyslovém Sokolově. Jihočeský průměr je šest uchazečů na jedno místo.

Na Třebíčsku v kraji Vysočina, kam by mohli dojíždět za prací dačičtí zaměstnanci Otavanu, je situace obdobná. Šestnáct zaměstnanců na jedno pracovní místo. Navíc Otavan kromě stovky lidí z Dačic propustí stejné množství i z provozu v Jemnici, která leží právě na Třebíčsku.

Otavan nabídne dojíždění do Slavonic
Otavan však nabídne zaměstnancům dojíždění do nedalekého závodu ve Slavonicích. "Předpokládáme, že by tam mohlo přejít asi šedesát lidí," poznamenal generální ředitel firmy Lubomír Skála.

Otavan k propouštění přinutila špatná ekonomická situace způsobená tlakem asijské konkurence. Firma se ve ztrátě pohybuje už čtyři roky a za tu dobu prodělala sto sedmdesát jeden milion korun. Postupně uzavírá jednotlivé provozy - loni to byl Český Krumlov a Nová Bystřice, teď na konci září přijde na řadu Soběslav.

Po zrušení dačického a jemnického provozu zůstane Otavanu už jen výroba s dvěma sty až dvěma sty padesáti zaměstnanci ve Slavonicích. Nyní zaměstnává šest set lidí.

Jitka se do ztráty dostala poprvé loni, kdy prodělala téměř čtyřicet milionů korun. "Ani letos Jitka nevykazuje dobré hospodářské výsledky," uvedl nový generální ředitel jindřichohradecké textilky Jiří Šmehlík, kterého do funkce místo Bohumila Vrhela dosadil nový majitel Jitky, brněnská firma Pletora. Ta textilku koupila od skupiny SPGroup za 185 milionů korun minulý týden.

Propuštění dvou set dvaceti lidí je pouze prvním krokem ozdravné kůry. "Určitě budou ještě další změny," potvrdil ředitel Šmehlík. Konkrétnější s ohledem na obchodní tajemství nebyl.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz