Zaměstnanci textilek ztratí na podzim práci

  9:38aktualizováno  9:38
Zaměstnance dačického Otavanu a jindřichohradecké Jitky čeká neradostný návrat z celozávodních dovolených. Vedení obou textilních firem budou rozdávat hromadné výpovědi. Otavan chce svůj dačický provoz se stovkou zaměstnanců úplně zavřít, Jitka svůj počet pracovníků sníží o dvě stě dvacet.
Průmysl, továrna

Průmysl, továrna | foto: Profimedia.cz

Propuštěné, převážně ženy, čeká nelehké shánění nového zaměstnání. "Právě pro ženy to bude obtížné," poznamenala ředitelka jindřichohradeckého úřadu práce Stanislava Zemanová.

Přestože je na Jindřichohradecku jen šestiprocentní nezaměstnanost, je tento okres v jižních Čechách výjimečný malou nabídkou volných pracovních míst.

V současnosti jich úřad práce nabízí přes dvě stě, tedy méně, než kolik opustí lidí na podzim brány Jitky.

Na jedno místo přitom připadá patnáct uchazečů, tedy jako například v průmyslovém Sokolově. Jihočeský průměr je šest uchazečů na jedno místo.

Na Třebíčsku v kraji Vysočina, kam by mohli dojíždět za prací dačičtí zaměstnanci Otavanu, je situace obdobná. Šestnáct zaměstnanců na jedno pracovní místo. Navíc Otavan kromě stovky lidí z Dačic propustí stejné množství i z provozu v Jemnici, která leží právě na Třebíčsku.

Otavan nabídne dojíždění do Slavonic
Otavan však nabídne zaměstnancům dojíždění do nedalekého závodu ve Slavonicích. "Předpokládáme, že by tam mohlo přejít asi šedesát lidí," poznamenal generální ředitel firmy Lubomír Skála.

Otavan k propouštění přinutila špatná ekonomická situace způsobená tlakem asijské konkurence. Firma se ve ztrátě pohybuje už čtyři roky a za tu dobu prodělala sto sedmdesát jeden milion korun. Postupně uzavírá jednotlivé provozy - loni to byl Český Krumlov a Nová Bystřice, teď na konci září přijde na řadu Soběslav.

Po zrušení dačického a jemnického provozu zůstane Otavanu už jen výroba s dvěma sty až dvěma sty padesáti zaměstnanci ve Slavonicích. Nyní zaměstnává šest set lidí.

Jitka se do ztráty dostala poprvé loni, kdy prodělala téměř čtyřicet milionů korun. "Ani letos Jitka nevykazuje dobré hospodářské výsledky," uvedl nový generální ředitel jindřichohradecké textilky Jiří Šmehlík, kterého do funkce místo Bohumila Vrhela dosadil nový majitel Jitky, brněnská firma Pletora. Ta textilku koupila od skupiny SPGroup za 185 milionů korun minulý týden.

Propuštění dvou set dvaceti lidí je pouze prvním krokem ozdravné kůry. "Určitě budou ještě další změny," potvrdil ředitel Šmehlík. Konkrétnější s ohledem na obchodní tajemství nebyl.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Bez plastů se jídlo zkazí o týden dřív. Bioplast stojí čtyřnásobek

Síťka na vaše pomelo s plastovým úchytem. Přece nebudete riskovat, že vám...

Řetězce restaurací a supermarketů se pod tlakem aktivistů a politiků zbavují jednorázových obalů. U potravin to ale tak...

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...

Zmrzlina, nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama na zmrzlinu v soutěži Sexistické prasátečko 2018.

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...Najdete na iDNES.cz