Služební cesty vlastním vozem dostanou zaměstnanci od nového roku lépe

Služební cesty vlastním vozem dostanou zaměstnanci od nového roku lépe zaplacené. | foto: Profimedia.cz

Zaměstnancům stoupnou náhrady za služební cesty vlastním autem

  • 183
V záplavě špatných zpráv o zdražování čeká zaměstnance i jedna příznivější novina. Týká se ale pouze těch, kteří jezdí na služební cesty. Od ledna dostanou zaměstnanci více na stravu i pohonné hmoty, pokud jezdí vlastním autem. Změny také částečně upravují systém, jak zaměstnavatelé vypočítávají diety.

Nejvíce si od příštího roku polepší ti, kteří pro služební cesty využívají vlastní auto. Zaměstnavatel jim platí fixní částku na amortizaci vozu (ta zůstává na 3,70 Kč za kilometr) a také náklady na pohonné hmoty podle ujetých kilometrů.

Cena benzinu či nafty se však nekalkuluje podle toho, kolik skutečně stojí u pump, ale určuje ji tabulková cena ve vyhlášce. Ta však byla letos po celý rok nižší než skutečné ceny na pumpách, někdy i o pětikorunu.

Nové ceny podle vyhlášky od ledna alespoň částečně tento rozdíl zmírní, i když řidiči budou stále prodělávat - například u nafty v průměru více než korunu. Pokud nechtějí na úředně stanovených cenách tratit, mohou skutečné ceny doložit účtenkou od pumpy. Pro zjednodušení ale většina z nich využívá úředních cen.

Diety v cizí měně: až po 18 hodinách na cestě

Velké změny čekají zaměstnance ve stravném. Například u zahraničních cest bude nárok na diety v plné výši až od 18 hodin pobytu v cizí zemi, dosud stačí 12 hodin. Diety za pobyty v zahraničí zůstávají na stejné úrovni jako letos, o pět eur za den klesají jen v Irsku a v Tunisku.

Změní se také způsob, jak bude účtováno bezplatné stravování. Pokud například spíte v hotelu a máte v ceně snídani, dosud záleželo na zaměstnavateli, zda vám vyplatí diety v plné výši, nebo ne. To už nebude s novelou zákona možné a zaměstnavatel bude muset stravné krátit.

Například za jedno bezplatné jídlo musí zaměstnavatel strhnout u dvanáctihodinové cesty 70 procent ze stanovené částky.

Změny se dotknou i soukromníků

Soukromí zaměstnavatelé budou mít šanci lidem nechat diety v plné výši. "Bude to pak ale zdanitelný příjem zaměstnance. Dosud byly zaměstnavatelem nekrácené diety brány částečně jako forma firemního benefitu, tuto možnost stát firmám v podstatě bere," popisuje Petr Antal z účtařské společnosti TrimmTax.

Za bezplatně poskytnuté jídlo se nebude považovat například oběd v závodní jídelně nebo drobné pohoštění ani jídlo během letu. "Zavedení povinnosti krácení stravného povede k vyšší administrativní zátěži na straně zaměstnavatele," upozorňuje Antal.

Možností, jak povinnost krácení obejít, by mohlo být například papírové vyúčtování noclehu v hotelu bez snídaně, byť by byla zahrnuta v ceně.

Samotná výše diet v tuzemsku stoupne pouze nepatrně – o korunu až dvě podle délky pracovní cesty. Za posledních deset let se tato sazba zvýšila pouze zhruba o patnáct procent.