Svůj záměr dosáhnout tříprocentního růstu výdělků už od října či ještě vyššího přidání od listopadu odboráři neprosadili.

Svůj záměr dosáhnout tříprocentního růstu výdělků už od října či ještě vyššího přidání od listopadu odboráři neprosadili. | foto: Marcelo del Pozo, Reuters

Odboráři neuspěli, státní zaměstnanci dostanou přidáno jen tři procenta

  • 86
Zaměstnanci veřejného sektoru jako učitelé, hasiči či úředníci dostanou od listopadu přidáno o tři procenta. Na tom, že původní vládní návrh se měnit nebude, se dohodli odboráři s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem. Svůj záměr dosáhnout růstu výdělků už od října či ještě vyššího přidání od listopadu odboráři neprosadili.

Od ledna se zvýší také fond kulturních a sociálních potřeb, a to minimálně o půl procentního bodu na 1,5 procenta. Výsledek jednání sdělil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

„Od 1. listopadu dojde k navýšení tarifních platů o tři procenta. Fond kulturních a sociálních potřeb bude navýšen minimálně o půl procentního bodu. Ještě je ve hře dalšího čtvrt procenta, které do fondu žádáme od ledna,“ uvedl Středula. Podle něj ministerstvo práce už dostalo pokyn k vypracování vyhlášky o platech se změnou tarifů.

Odbory požadovaly víc

Možnost zvýšení fondu na 1,75 procenta projedná ještě koaliční rada. Zda odbory s tímto požadavkem uspějí, by se měly dozvědět ve čtvrtek na mimořádném jednání tripartity o návrhu rozpočtu na příští rok. Svůj záměr dosáhnout tříprocentního růstu výdělků už od října či ještě vyššího přidání od listopadu odboráři neprosadili.

Zvýšení fondu o půl procenta představuje asi 670 milionů korun, čtvrt procenta pak polovinu této sumy. Z fondu se vyplácejí různé bonusy a příspěvky - na penzijní spoření, stravenky, rekreace či jazykové kurzy. „Čtvrt procenta není málo, přibližně to odpovídá měsíčnímu navýšení platů. Při celkovém zvýšení o 1,75 procenta se jedná o miliardu, kterou je možné využít na benefity,“ řekl Středula.

Koalice se už v dubnu dohodla na zvýšení sumy na platy o tři procenta pro příští rok. Odbory dohodu vládních stran kritizovaly. Vadilo jim, že s nimi politici o úpravě nejednali a na zvednutí výdělků se shodli při projednávání konvergenčního programu pro přijetí eura a schodku rozpočtu. Odboroví předáci poukazovali na to, že ekonomika roste a že i poslancům, ministrům a dalším činitelům se od ledna zvednou platy víc než o tři procenta.

,