Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Američané odmítají wellness programy za odměnu. Prý je diskriminují

  13:13aktualizováno  13:13
Zaměstnavatelé v USA se ještě nedávno předháněli, kdo nabídne svým lidem lepší finanční benefit v podobě wellness programu zlepšujícího zdraví. Účast ale vyžadovala, aby zaměstnanci sdělovali údaje o zdravotním stavu. S rozšířením této zaměstnanecké výhody nyní ovšem přibývá lidí, kteří podrobnosti o svém zdraví se zaměstnavatelem sdílet nechtějí.

Wellness programy, které zaměstnavatelé využívají, mohou zahrnovat odnaučení kouření nebo dohled nad dlouhodobým onemocněním typu cukrovky. Zařazením těchto programů do zaměstnaneckých benefitů chce stát snížit náklady na zdravotní péči. | foto: Planet Zen

Napětí vyvrcholilo v pondělí, kdy byla podána federální žaloba na vládní Komisi pro rovné pracovní příležitosti, která má pod palcem pravidla těchto wellness programů. Spor vede spotřebitelská organizace AARP, reprezentující starší Američany. Ta namítá, že programy porušují antidiskriminační zákony na ochranu informací o zdraví pracovníků. Zpochybňuje také, že programy jsou dobrovolné. Neúčast v nich totiž znamená finanční nevýhodu.

Vládní agentura, proti které žalobní návrh míří, vydala nová pravidla v květnu. Podle ní mohou zaměstnavatelé program nastavit až do výše 30 procent ročních nákladů na zdravotní pojištění pracovníků. Podle nadace Kaiser Family Foundation dosahuje zdravotní pojištění jednoho zaměstnance průměrně 6 435 dolarů ročně. Což znamená, že pokud účast v programu odmítnou, mohou přijít až o dva tisíce dolarů za rok.

Peníze nebo informace

Členové AARP čelí hrozbě, která plyne přímo z nových pravidel nastavených vládní komisí. Starší lidé budou muset buď přijmout významné finanční znevýhodnění nebo o sobě prozradit informace, které „jak se jednou dostanou ven, už nebudou nikdy důvěrné“, tvrdí organizace.

AARP usiluje o vydání předběžného nařízení, které by nová pravidla, jež mají vejít v platnost od roku 2017, zastavilo. Komise pro rovné pracovní příležitosti se odmítla k případu vyjádřit, píší New York Times.

Wellness programy, které zaměstnavatelé využívají, mohou zahrnovat odnaučení kouření nebo dohled nad dlouhodobým onemocněním typu cukrovky. Zařazením těchto programů do zaměstnaneckých benefitů chce stát snížit náklady na zdravotní péči.

Otázkou však je, zda některé programy, které vyžadují například vyplnění zdravotního dotazníku nebo podstoupení vyšetřená jako měření krevního tlaku, nenutí zaměstnance k předávání důvěrných informací o jejich zdravotním stavu nebo genetických informací.

Kritici namítají, že některé programy porušují také zákony bránící diskriminaci například kvůli depresi nebo genetické predispozici k rakovině prsu. Lidé se totiž musejí o takové informace se svým zaměstnavatelem podělit.

Člen vedení odborové organizace Erisa Industry Committee James Gelfand ovšem pochybuje o tom, že soudní spor má naději na úspěch. Namítá, že zaměstnavatelé se o zdravotním stavu svých lidí nikdy nedozvědí, i proto, že tyto informace v programech proudí přes třetí strany, a že je proto nediskriminují. „Není žádný důkaz, že se takové věci dějí,“ říká Gelfand.

Podle něj také nikdo zaměstnance nenutí, aby do programů vstupovali. I když neúčast v nich znamená, že člověk přijde o výhody v hodnotě tisíců dolarů ročně.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Umělkyně otevřela v USA bizarní supermarket plný plstěných imitací

Britská umělkyně Lucy Sparrowová otevřela bizarní supermarket plný plstěného...

V novém americkém supermarketu nakoupíte všechno, od rajčat po sushi, od Pepsi Coly po Heinz. Na výběr máte v Los...

Agrofert propustí 1 665 lidí z německých pekáren Lieken

Ilustrační snímek

Český holding Agrofert ruší 1 665 míst z čtyř tisíc v německé pekárenské skupině Lieken. Pekárny jsou jedny z...

Trump hrozí Turecku dalšími sankcemi, pokud nepropustí pastora

Americký prezident Donald Trump před jednáním s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem...

Spory mezi Amerikou a Tureckem se ještě více vyhrocují. Prezident Donald Trump pohrozil Ankaře dalšími ekonomickými...

Najdete na iDNES.cz