Američané odmítají wellness programy za odměnu. Prý je diskriminují

  13:13aktualizováno  13:13
Zaměstnavatelé v USA se ještě nedávno předháněli, kdo nabídne svým lidem lepší finanční benefit v podobě wellness programu zlepšujícího zdraví. Účast ale vyžadovala, aby zaměstnanci sdělovali údaje o zdravotním stavu. S rozšířením této zaměstnanecké výhody nyní ovšem přibývá lidí, kteří podrobnosti o svém zdraví se zaměstnavatelem sdílet nechtějí.

Wellness programy, které zaměstnavatelé využívají, mohou zahrnovat odnaučení kouření nebo dohled nad dlouhodobým onemocněním typu cukrovky. Zařazením těchto programů do zaměstnaneckých benefitů chce stát snížit náklady na zdravotní péči. | foto: Planet Zen

Napětí vyvrcholilo v pondělí, kdy byla podána federální žaloba na vládní Komisi pro rovné pracovní příležitosti, která má pod palcem pravidla těchto wellness programů. Spor vede spotřebitelská organizace AARP, reprezentující starší Američany. Ta namítá, že programy porušují antidiskriminační zákony na ochranu informací o zdraví pracovníků. Zpochybňuje také, že programy jsou dobrovolné. Neúčast v nich totiž znamená finanční nevýhodu.

Vládní agentura, proti které žalobní návrh míří, vydala nová pravidla v květnu. Podle ní mohou zaměstnavatelé program nastavit až do výše 30 procent ročních nákladů na zdravotní pojištění pracovníků. Podle nadace Kaiser Family Foundation dosahuje zdravotní pojištění jednoho zaměstnance průměrně 6 435 dolarů ročně. Což znamená, že pokud účast v programu odmítnou, mohou přijít až o dva tisíce dolarů za rok.

Peníze nebo informace

Členové AARP čelí hrozbě, která plyne přímo z nových pravidel nastavených vládní komisí. Starší lidé budou muset buď přijmout významné finanční znevýhodnění nebo o sobě prozradit informace, které „jak se jednou dostanou ven, už nebudou nikdy důvěrné“, tvrdí organizace.

AARP usiluje o vydání předběžného nařízení, které by nová pravidla, jež mají vejít v platnost od roku 2017, zastavilo. Komise pro rovné pracovní příležitosti se odmítla k případu vyjádřit, píší New York Times.

Wellness programy, které zaměstnavatelé využívají, mohou zahrnovat odnaučení kouření nebo dohled nad dlouhodobým onemocněním typu cukrovky. Zařazením těchto programů do zaměstnaneckých benefitů chce stát snížit náklady na zdravotní péči.

Otázkou však je, zda některé programy, které vyžadují například vyplnění zdravotního dotazníku nebo podstoupení vyšetřená jako měření krevního tlaku, nenutí zaměstnance k předávání důvěrných informací o jejich zdravotním stavu nebo genetických informací.

Kritici namítají, že některé programy porušují také zákony bránící diskriminaci například kvůli depresi nebo genetické predispozici k rakovině prsu. Lidé se totiž musejí o takové informace se svým zaměstnavatelem podělit.

Člen vedení odborové organizace Erisa Industry Committee James Gelfand ovšem pochybuje o tom, že soudní spor má naději na úspěch. Namítá, že zaměstnavatelé se o zdravotním stavu svých lidí nikdy nedozvědí, i proto, že tyto informace v programech proudí přes třetí strany, a že je proto nediskriminují. „Není žádný důkaz, že se takové věci dějí,“ říká Gelfand.

Podle něj také nikdo zaměstnance nenutí, aby do programů vstupovali. I když neúčast v nich znamená, že člověk přijde o výhody v hodnotě tisíců dolarů ročně.

Autor:

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Další státní podnik si ukrást nenecháme, varovali komunisté vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Za hazard s majetkem všech občanů označili v pátek komunisté úvahy o možné privatizace části podílu státu ve...

Další z rubriky

Technologičtí giganti míří do New Yorku, plánují vytvořit desítky tisíc míst

Sídlo společnosti Google

Společnosti Google a Amazon plánují v New Yorku vytvořit korporátní prostory pro desetitisíce zaměstnanců. Nejznámější...

Avengers a Úžasňákovi zabodovali, Disney hlásí rekordní zisk

Ilustrační snímek

Americká mediální společnost The Walt Disney Company letos vydělala ve třetím čtvrtletí 2,3 miliardy dolarů (52,5...

Fastfoody v USA lanaří důchodce a věřící. V Česku jde spíš o výjimku

Ilustrační snímek

Student, který ze školy běží hned na směnu do fastfoodu, byl dlouho jedním ze symbolů americké kultury. Situace na...

Najdete na iDNES.cz