Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německé firmy „loví“ v pohraničí zaměstnance. Podmínkou je umět jazyk

  17:04aktualizováno  17:04
Přeshraniční burza práce v Chebu vyvolala velký zájem. Šanci najít zaměstnání u sousedů ale rozhodně nemá každý. Hodně lidí, kteří se nedokážou domluvit německy, odcházelo zklamaných.
V německém pohraničí je mimo jiné nedostatek svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. (ilustrační foto)

V německém pohraničí je mimo jiné nedostatek svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. (ilustrační foto) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Firmy z bavorského a saského příhraničí hledaly ve středu na mezinárodní burze práce na chebském úřadu práce české zaměstnance. Adepti práce v Německu zaplnili chodbu úřadu. Přišlo jich několik stovek, a aby se mohli sejít s německými zaměstnavateli, museli se obrnit trpělivostí a vystát dlouhou frontu.

"V německých příhraničních oblastech je největší zájem o zkušené odborníky a řemeslníky. O techniky, lékaře nebo inženýry, ale také o pečovatele. Nedostatek je svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. Poptávka je obrovská," řekl Gunter Oertel z pracovního úřadu v bavorském Selbu.

Upozornil ale, že nezbytnou podmínkou je dobrá znalost němčiny. "Hodně Čechů má zájem pracovat v Německu, zdaleka ne všichni uspějí. Důležité je mít životopis s fotografií, průvodní dopis a také reference od bývalých zaměstnavatelů. A zkušenosti v oboru," zdůraznil Oertel.

Ve stavebních a strojírenských profesích mají pracovníci nárok na tarifní mzdu, méně jim firma platit nesmí. To ale podle Oertla neplatí třeba v gastronomii. "Tam žádná spodní hranice není, lidi si musí dát pozor, aby je zaměstnavatel nezneužíval. Nepoctivé firmy jsou bohužel i v Německu," připustil.

Do saského Cvikova a okolí se snažila získat pracovníky z Čech Sylvia Illgenová z pracovní agentury. "Firmy mají zájem o řidiče, elektrikáře, svářeče i o pomocné síly," naznačila.

Stavební firma nabízí minimálně 9,90 eur za hodinu

S jasnou představou do Chebu přijela personalistka Karolin Dohlerová ze stavební firmy CeGeCe v Glauchau. "Rádi bychom nabídli práci stavebním elektrikářům. Už máme čtyři spolupracovníky z Čech a jsme s nimi velmi spokojeni. Jinak bychom tady nebyli," podotkla.

A kolik si Češi mohou vydělat? "Minimální mzda je 9,90 eur za hodinu, tedy téměř 250 korun," řekla Dohlerová.

Spokojenost s českými zaměstnanci přivedla do Chebu i prokuristu německé dopravní společnosti TLS Svena Migluse. "Jezdí pro nás už osm českých šoférů a rádi bychom zaměstnali další," neskrýval Miglus, podle něho může být problém s vyřízením dokladů.

"Specializujeme se na převoz nebezpečných nákladů, a proto od zaměstnanců požadujeme patřičné oprávnění. To si ale zájemci musí vyřídit a také zaplatit v České republice. Pokud k nám nastoupí, tak jim náklady proplatíme," slíbil Sven Miglus.

Spokojený odcházel z burzy Radek Müller z Chebu. "Odevzdal jsem životopis, s paní jsem si popovídal německy a doufám, že práci zámečníka dostanu. Už jen proto, že si u mého jména namalovala smajlíka."

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

ČEZ vyplatí dividendu 33 korun za akcii, rozhodla valná hromada po 13 hodinách

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, 33 korun za akcii před zdaněním. Po více než...

Kofola chce oživit a vrátit na výsluní slovenskou minerálku Kláštorná

Ilustrační snímek

Nápojářská skupina Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná. Značku chce oživit a vrátit na výsluní....

Antimonopolní úřad posvětil vstup CITIC Group do CEFC Europe

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil vstup čínské státní společností CITIC Group do společnosti CEFC Group...

Najdete na iDNES.cz