Německé firmy „loví“ v pohraničí zaměstnance. Podmínkou je umět jazyk

  17:04aktualizováno  17:04
Přeshraniční burza práce v Chebu vyvolala velký zájem. Šanci najít zaměstnání u sousedů ale rozhodně nemá každý. Hodně lidí, kteří se nedokážou domluvit německy, odcházelo zklamaných.
V německém pohraničí je mimo jiné nedostatek svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. (ilustrační foto)

V německém pohraničí je mimo jiné nedostatek svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. (ilustrační foto) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Firmy z bavorského a saského příhraničí hledaly ve středu na mezinárodní burze práce na chebském úřadu práce české zaměstnance. Adepti práce v Německu zaplnili chodbu úřadu. Přišlo jich několik stovek, a aby se mohli sejít s německými zaměstnavateli, museli se obrnit trpělivostí a vystát dlouhou frontu.

"V německých příhraničních oblastech je největší zájem o zkušené odborníky a řemeslníky. O techniky, lékaře nebo inženýry, ale také o pečovatele. Nedostatek je svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. Poptávka je obrovská," řekl Gunter Oertel z pracovního úřadu v bavorském Selbu.

Upozornil ale, že nezbytnou podmínkou je dobrá znalost němčiny. "Hodně Čechů má zájem pracovat v Německu, zdaleka ne všichni uspějí. Důležité je mít životopis s fotografií, průvodní dopis a také reference od bývalých zaměstnavatelů. A zkušenosti v oboru," zdůraznil Oertel.

Ve stavebních a strojírenských profesích mají pracovníci nárok na tarifní mzdu, méně jim firma platit nesmí. To ale podle Oertla neplatí třeba v gastronomii. "Tam žádná spodní hranice není, lidi si musí dát pozor, aby je zaměstnavatel nezneužíval. Nepoctivé firmy jsou bohužel i v Německu," připustil.

Do saského Cvikova a okolí se snažila získat pracovníky z Čech Sylvia Illgenová z pracovní agentury. "Firmy mají zájem o řidiče, elektrikáře, svářeče i o pomocné síly," naznačila.

Stavební firma nabízí minimálně 9,90 eur za hodinu

S jasnou představou do Chebu přijela personalistka Karolin Dohlerová ze stavební firmy CeGeCe v Glauchau. "Rádi bychom nabídli práci stavebním elektrikářům. Už máme čtyři spolupracovníky z Čech a jsme s nimi velmi spokojeni. Jinak bychom tady nebyli," podotkla.

A kolik si Češi mohou vydělat? "Minimální mzda je 9,90 eur za hodinu, tedy téměř 250 korun," řekla Dohlerová.

Spokojenost s českými zaměstnanci přivedla do Chebu i prokuristu německé dopravní společnosti TLS Svena Migluse. "Jezdí pro nás už osm českých šoférů a rádi bychom zaměstnali další," neskrýval Miglus, podle něho může být problém s vyřízením dokladů.

"Specializujeme se na převoz nebezpečných nákladů, a proto od zaměstnanců požadujeme patřičné oprávnění. To si ale zájemci musí vyřídit a také zaplatit v České republice. Pokud k nám nastoupí, tak jim náklady proplatíme," slíbil Sven Miglus.

Spokojený odcházel z burzy Radek Müller z Chebu. "Odevzdal jsem životopis, s paní jsem si popovídal německy a doufám, že práci zámečníka dostanu. Už jen proto, že si u mého jména namalovala smajlíka."

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Padělaných bankovek je méně než loni, oznámila Česká národní banka

Česká národní banka předvedla zabavené padělky českých bankovek. (11. ledna...

Česká národní banka zadržela za první čtvrtletí letošního roku 1521 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v...

Po šachu od Marksové opět v útoku. Firma nabízí zakázku šestkrát dráž

Ilustrační snímek

Už pátý ministr práce v řadě se snaží přesoutěžit dodavatele IT systémů na sociální dávky. Vždy to dopadne stejně –...

Masaryk bude na dvacetikoruně, ČNB oslaví výročí republiky novými vzory mincí

ČNB zvýšila úrokové sazby. Co to udělá s hypotékami?

Česká národní banka oslaví 100 let založení Československa emisí nových vzorů 20korunových mincí. Ty se budou od...Najdete na iDNES.cz