Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německé firmy „loví“ v pohraničí zaměstnance. Podmínkou je umět jazyk

  17:04aktualizováno  17:04
Přeshraniční burza práce v Chebu vyvolala velký zájem. Šanci najít zaměstnání u sousedů ale rozhodně nemá každý. Hodně lidí, kteří se nedokážou domluvit německy, odcházelo zklamaných.
V německém pohraničí je mimo jiné nedostatek svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. (ilustrační foto)

V německém pohraničí je mimo jiné nedostatek svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. (ilustrační foto) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Firmy z bavorského a saského příhraničí hledaly ve středu na mezinárodní burze práce na chebském úřadu práce české zaměstnance. Adepti práce v Německu zaplnili chodbu úřadu. Přišlo jich několik stovek, a aby se mohli sejít s německými zaměstnavateli, museli se obrnit trpělivostí a vystát dlouhou frontu.

"V německých příhraničních oblastech je největší zájem o zkušené odborníky a řemeslníky. O techniky, lékaře nebo inženýry, ale také o pečovatele. Nedostatek je svářečů, elektrikářů a řemeslníků s praxí. Poptávka je obrovská," řekl Gunter Oertel z pracovního úřadu v bavorském Selbu.

Upozornil ale, že nezbytnou podmínkou je dobrá znalost němčiny. "Hodně Čechů má zájem pracovat v Německu, zdaleka ne všichni uspějí. Důležité je mít životopis s fotografií, průvodní dopis a také reference od bývalých zaměstnavatelů. A zkušenosti v oboru," zdůraznil Oertel.

Ve stavebních a strojírenských profesích mají pracovníci nárok na tarifní mzdu, méně jim firma platit nesmí. To ale podle Oertla neplatí třeba v gastronomii. "Tam žádná spodní hranice není, lidi si musí dát pozor, aby je zaměstnavatel nezneužíval. Nepoctivé firmy jsou bohužel i v Německu," připustil.

Do saského Cvikova a okolí se snažila získat pracovníky z Čech Sylvia Illgenová z pracovní agentury. "Firmy mají zájem o řidiče, elektrikáře, svářeče i o pomocné síly," naznačila.

Stavební firma nabízí minimálně 9,90 eur za hodinu

S jasnou představou do Chebu přijela personalistka Karolin Dohlerová ze stavební firmy CeGeCe v Glauchau. "Rádi bychom nabídli práci stavebním elektrikářům. Už máme čtyři spolupracovníky z Čech a jsme s nimi velmi spokojeni. Jinak bychom tady nebyli," podotkla.

A kolik si Češi mohou vydělat? "Minimální mzda je 9,90 eur za hodinu, tedy téměř 250 korun," řekla Dohlerová.

Spokojenost s českými zaměstnanci přivedla do Chebu i prokuristu německé dopravní společnosti TLS Svena Migluse. "Jezdí pro nás už osm českých šoférů a rádi bychom zaměstnali další," neskrýval Miglus, podle něho může být problém s vyřízením dokladů.

"Specializujeme se na převoz nebezpečných nákladů, a proto od zaměstnanců požadujeme patřičné oprávnění. To si ale zájemci musí vyřídit a také zaplatit v České republice. Pokud k nám nastoupí, tak jim náklady proplatíme," slíbil Sven Miglus.

Spokojený odcházel z burzy Radek Müller z Chebu. "Odevzdal jsem životopis, s paní jsem si popovídal německy a doufám, že práci zámečníka dostanu. Už jen proto, že si u mého jména namalovala smajlíka."

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz