Česko chce rychleji vydávat víza cizincům s žádanými profesemi

  11:59aktualizováno  11:59
Dostat do Česka vytipovaného pracovníka z Ukrajiny nebo z Mongolska trvá půl roku nebo i rok, stěžují si firmy. Ministerstva teď přichystala pilotní program pro zrychlené získávání pracovníků z Ukrajiny, který by se mohl spustit už koncem roku. Hádají se však o to, zda přednostně dovážet vysokoškoláky, nebo vyhovět volání firem a otevřít dveře i středním kádrům.
Ministerstva se hádají, jestli budeme z Ukrajiny přednostně dovážet vysokoškoláky, nebo zda vyhovět volání firem a otevřít dveře i středním kádrům. Ilustrační snímek

Ministerstva se hádají, jestli budeme z Ukrajiny přednostně dovážet vysokoškoláky, nebo zda vyhovět volání firem a otevřít dveře i středním kádrům. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Připravujeme do vlády materiál k pilotnímu projektu, kterým zrychlíme systém udělování víz. Půjde o vybrané profese, kterých je v Česku nedostatek,“ říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Po Ukrajině by mohlo následovat Bělorusko, Mongolsko nebo Kazachstán.

Problém s udělováním pracovních víz pracovníkům ze třetích zemí vznikl v elektronickém systému přihlašování se k pohovorům na konzulátech. Termíny jsou věčně vyblokované a zaměstnavatelé, kteří už se zaměstnancem komunikují, mají smůlu.

Částečně by měl pomoci projekt s názvem „Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny“, podílejí se na něm i ministerstva práce, vnitra a průmyslu. Má do Česka přitáhnout experty - profesory, inženýry nebo lékaře. České firmy si vytipují vhodné kandidáty, obstarají a dodají konzulátu v Kyjevě potřebné dokumenty a tamní úředníci případ dotyčného uchazeče o vízum přednostně vyřídí. Projekt počítá s maximálně 500 pracovníky ročně.

Má to však háček, projekt cílí jen na vysoce kvalifikované lidi. To je přitom v rozporu s tím, co chtějí zaměstnavatelé, tedy lidi s výučním listem, průmyslovkou, řemeslníky. „Výrobce zdravotnických lůžek Linet potřebuje svářeče, textilka Nová Mosilana tkalce,“ vypočítává Ladislav Minčič, ředitel legislativního odboru hospodářské komory.

„Potřebovali bychom okamžitě asi 10 lidí a v druhé polovině příštího roku dalších 10 až 15 lidí. Manuální zručnost je důležitá a zapracování je poměrně dlouhé,“ říká Jan Vrba, spolumajitel novojičínské kloboučnické firmy Tonak. V regionu s relativně vysokou, osmiprocentní nezaměstnaností při hledání uchazečů na úřadě práce neuspěl.

„V podobě, v jaké je to v téhle chvíli navrženo, to nikomu nepomůže, týká se to jen pár profesorů a doktorů,“ říká Minčič. V připomínkovém řízení tak chtějí zaměstnavatelé dosáhnout rozšíření i na středně kvalifikované lidi.

Ministerstva zahraničí a průmyslu proti vnitru a resortu práce

Podle informací MF DNES se k rozšíření projektu kloní ministerstva zahraničí a průmyslu. Naopak vnitro argumentuje obavou ze zvýšení bezpečnostních rizik.

Nepřátelsky se k rozšíření staví také ministerstvo práce (MPSV). „S ohledem na to, že prioritně chceme snižovat nezaměstnanost českých občanů, nepovažujeme za nutné nějakým zásadním způsobem systém měnit. Podporujeme nicméně změkčení opatření pro vysoce kvalifikovanou pracovní sílu ze zemí, které jsou nám jazykově a kulturně blízké,“ uvedl mluvčí Petr Sulek.

Zákon o zaměstnanosti ukládá, aby se na volná místa - dnes jich je na úřadech práce hlášeno 108,5 tisíce - umisťovali přednostně Češi a občané EU. Teprve když se to nepodaří, tak může volné místo obsadit cizinec z mimoevropské země. Povolení uděluje ministerstvo práce.

Ministerstvo práce se tak staví na stranu odborářů, kteří se bojí, že by cizinci blokovali růst mezd v celých odvětvích.

Finální podoba projektu zůstává proto zatím nejasná, není ani jisté, že projekt posléze vláda schválí. Na stůl by ho měla dostat za tři týdny.

Podle návrhu by se do projektu mohly na jeden rok zapojit jen firmy, které splní určitá kritéria - nesmějí dlužit na daních a pojistném, musí mít aspoň dvouletou historii podnikání, nesmějí dostat pokutu od úřadu práce. A obsazované místo by muselo být vyvěšené na nástěnce úřadu práce minimálně 30 dní, aniž se našel vhodný český adept.

Objevují se také názory, že dlouho neobsazená pracovní místa by mohli zaplnit uprchlíci. To však není tak jednoduché. Povolení pracovat dostanou až 12 měsíců (aktuálně je v legislativním procesu zkrácení na šest měsíců) od žádosti o azyl, navíc se jejich kvalifikace nemusí krýt s potřebami zaměstnavatelů.

Kolik povolení k práci cizinci dostali?
Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

V Praze začalo Čínské investiční fórum. Mezi stovkami hostů je i šéf CITIC

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Na Pražském začala další velká událost, která má propojit český a čínský byznys. Dvoudenní investiční fórum hostí přes...

Cena nafty se vyrovnává benzinu. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v...

Mzda až na posledním místě, zaměstnanci spíš odejdou kvůli neshodám

Ilustrační snímek.

Když se dnes zeptáte šéfů firem, co je nejvíc trápí, takřka jednohlasně odpoví, že nedostatek zaměstnanců. Lámou si...Najdete na iDNES.cz