Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zamítnutá reklamace nebezpečné pračky

  11:15aktualizováno  11:15
Když se Rudolf Mandaus z Vamberku nedávno z televizních zpráv dozvěděl, že Česká obchodní inspekce stáhla z prodeje několik výrobků z teleshoppingu, protože jsou nebezpečné, zalekl se. Jeden z těch výrobků - elektrickou minipračku XPB08 od společnosti TV Products CZ - totiž před měsícem koupil s manželkou jejím rodičům k 60. výročí svatby.

A teď slyší z televize, že pračka může ohrozit život. "Rodičům jsme okamžitě zakázali, aby v ní prali, a hned druhý den jsme se ji vypravili reklamovat do prodejny v Hradci Králové, kde jsme ji koupili," říká Rudolf Mandaus.

GRAFIKA:
CO ZAKÁZALA ČOI

Mezitím si na internetových stránkách České obchodní inspekce ověřil, že skutečně jde o jeden a ten samý výrobek. Shodné byly firma, název výrobku i typové označení.

V obchodě je však odmítli. "Nedovedli pochopit, proč reklamujeme výrobek, který funguje."

Když ale zákazník trval na svém "Nechci výrobek, který je nebezpečný," předložili mu prohlášení o shodě, které potvrzuje, že pračka odpovídá všem normám a předpisům. Zároveň naznačili, že kontrola České obchodní inspekce je součástí jakési kampaně, která má záměrně snížit důvěru zákazníků ve značku TV Products.

"Jsme přesvědčeni, že televizní reportáž je jen dalším z nekalých kroků naší konkurence, která inzeruje své anonymní výrobky pod smyšlenými značkami a v teleshoppingu pro jistotu neuvádí ani dodavatele," píše firma v dopise, který měli v obchodě připravený pro nespokojené zákazníky.

Mandausovi tedy napoprvé nepochodili, ale vzdát se rozhodně nehodlají. "Dnes je pračka opět v krabici a my máme jistotu, že se rodiče dožijí i 61. výročí svatby," říkají. Jsou připraveni se soudit, jak jim ostatně doporučuje i mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

"Samozřejmě že mohou výrobek reklamovat kvůli závadám, které na něm zjistil orgán státního dozoru. A v případě, že prodávající reklamaci zamítne, mohou na něj podat žalobu na porušení paragrafu 616 občanského zákoníku."

Ten říká, že prodávající odpovídá za to, že prodávaná věc je ve shodě s kupní smlouvou, tedy že odpovídá všem právním předpisům. "Mě jako zákazníka teď zajímá jediné: je ta pračka bezpečná, nebo není?" říká Rudolf Mandaus.

Co na to Česká obchodní inspekce? Na jedné straně je výrobek, který jednoznačně nesplňuje podmínky pro uvedení na trh, na straně druhé existuje prohlášení o shodě, které potvrzuje, že je výrobek bezpečný. "To bude předmětem správního řízení," říká mluvčí.

Nebezpečné výrobky
Výrobky z televizních reklam příliš často figurovaly ve stížnostech zákazníků, které docházely České obchodní inspekci, proto na ně zaměřila svou pozornost. Z nabídky sedmi zásilkových teleshoppingových společností vybrala ke kontrole 25 výrobků, které podléhají zákonu o technických požadavcích na výrobky.

Výsledky předčily nejčernější očekávání. U dvanácti výrobků byly zjištěny tak závažné závady, které mohou ohrozit zdraví uživatelů, že byl vydán zákaz jejich prodeje.

Klamavé výrobky
Výrobky z televizní reklamy se zabýval i test MF DNES (11. února a 11. března), který se zaměřil na jejich funkčnost . Antichrápač, antištěkač či tolik populární kosmodisk nechala redakce posoudit odborníky.

Ti zjistili, že mnohé výrobky jsou přinejmenším sporné. Klamou zákazníky, protože nemají takové vlastnosti, jaké se slibují v reklamě.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

TEST DNES: Proteinové tyčinky jsou rychlý a drahý zdroj bílkovin, jídlo nenahradí

Proteinové tyčinky

Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné...

TEST DNES: Úplné výsledky testu müsli, ovocných a ořechových tyčinek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet „zdravých“ tyčinek. První část testu je věnována müsli tyčinkám a flapjackům. Druhá je...

TEST DNES: Úplné výsledky testu vanilkových zmrzlin z obchodu

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet značek vanilkových zmrzlin, dortů a sněhu z mrazicích boxů v obchodech. Do výběru jsme...Najdete na iDNES.cz