Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správci nestíhají opravovat zanedbané koleje, vlaky se musí ploužit

  1:05aktualizováno  1:05
Špatný stav železničních tratí nutí České dráhy, aby jejich vlaky po kolejích jezdily leckde jen desetikilometrovou rychlostí. V některých úsecích už dopravce dokonce rezignoval a pro pasažéry raději posílá autobusy. Správa železniční dopravní cesty má problém udržovat nejen lokálky, ale i hojně využívané trasy.

Špatný stav tratí už několikrát způsobil vykolejení nákladních vlaků. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Cestující na trati mezi Mělníkem a Mšenem se vlakem svezli naposledy o předminulém víkendu. Od pondělí 15. září musí přesednout do autobusů. „Vlaky nabíraly velká zpoždění kvůli omezením,“ vysvětlil mluvčí Českých drah (ČD) Petr Šťáhlavský. Koleje patřící státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) jsou už v tak špatném stavu, že se vlaky často mohly ploužit jen desetikilometrovou rychlostí.

SŽDC každým rokem od státu dostává kolem devíti miliard korun na takzvanou provozuschopnost dráhy. Tyto prostředky slouží k udržování tuzemské železniční sítě v takovém stavu, aby po ní mohly jezdit vlaky. Jenže peníze buď SŽDC nestačí, anebo je nevyužívá dostatečně efektivně.

Správa o problému ví několik let. Špatný stav tratí už několikrát způsobil vykolejení vlaků, zatím „naštěstí“ nákladních. Kdy začne oprava kolejí mezi Mělníkem a Mšenem, přesto není jasné. V neutěšeném stavu jsou navíc desítky dalších tratí. 

Podle dopravního experta Jana Hrušky je zejména stav lokálních spojnic tristní. „Podobných tratí mají v síti dost a zdaleka se nejedná jen o ty, kde je už zastavený provoz,“ upozornil Hruška. Seznam všech úseků, kde je snížena kvůli špatnému stavu rychlost na deset kilometrů za hodinu, SŽDC redakci MF DNES nedodala.

Špatný stav kolejí ničí Drahám vlaky i reputaci

Na problematické úseky pravidelně správce železnice upozorňuje Drážní inspekce. „Obecně jde o nevyhovující stav svršku, blátivá místa, nefunkční upevňovadla, nedostatek štěrku,“ vypočítává hlavní závady náměstek generálního inspektora Jan Kučera. 

Jen letos inspekce upozornila SŽDC na velmi špatný stav na šesti úsecích. I když nejvíce problémů je hlavně na menších tratích, potíže se nevyhýbají ani hlavním tahům. Na trati z Prahy do Brna přes Vysočinu, konkrétně mezi Přibyslaví a Havlíčkovým Brodem, bylo například při kontrole až 70 procent upevňovadel spojujících pražce s kolejnicemi nefunkčních.  „V kontrolovaném úseku tratě byly zjištěny výrazně poškozené a vadné kolejnicové podpory (betonové pražce),“ uvádí protokol Drážní inspekce. 

České dráhy mají důvod být jako největší zákazník SŽDC nespokojené s kvalitou kolejí. Špatný stav tratí jim totiž kromě reputace u cestujících poškozuje samotná vozidla. Nejmarkantnější je to na trati Liberec–Tanvald, kde poničená trať poškodila nové vlaky od firmy Stadler.

SŽDC vinu odmítala, přestože kromě poškozených měchů byly některé škody patrné na první pohled, jako třeba poškrábaný lak od neprořezaných větví. SŽDC už letos zahájila rozsáhlou modernizaci celé tratě. České dráhy přesto na SŽDC příliš neútočí. Důvodem může být plánovaný převod nádraží z majetku ČD právě na správce kolejí. 

Správce železnic se do místních tratí bojí investovat

Trať mezi Mělníkem a Mšenem se začne opravovat nejdříve koncem prvního pololetí příštího roku. Pokud na to budou peníze. „V současné době zadává SŽDC jednostupňovou dokumentaci, která bude řešit rozsah nutných opravných prací. Za předpokladu finančního pokrytí výše uvedené opravy předpokládá SŽDC v prvním čtvrtletí vysoutěžení zhotovitele, realizaci pak ve druhém čtvrtletí roku 2015,“ řekl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Správci kolejí vadí, že zastupitelé měst či krajů nejsou schopni zaručit, že trať budou využívat dlouhodobě. „Bez vidiny dalšího provozování dráhy SŽDC jako řádný hospodář realizuje modernizace a rozsáhlejší úpravy zvláště tam, kde je větší jistota, že investice nevyjde vniveč a trať bude používána i v dalším období,“ řekl Ptačinský.

SŽDC chystá velké investice do regionálních tratí na příští rok, kdy bude některé úseky zrychlovat a revitalizovat. Důvodem je především snaha o dočerpání peněz z evropských dotačních fondů. 

Železniční fanoušci vidí za zanedbanou údržbou snahu o postupné zrušení některých tratí. U řady z nich je to totiž levnější řešení. Ostatně Česko má jednu z nejhustších železničních sítí na světě. Zato v okolních zemích mnohé tratě končí. Například v Německu za posledních deset let zmizelo ze sítě přes tři tisíce kilometrů kolejí.

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Jedna jízdenka pro celé Česko se prodraží, systém vyjde na 250 milionů

Ilustrační snímek

Vybudování a pětiletý provoz integrovaného systému, který má cenu jednotné jízdenky přerozdělit mezi jednotlivé...

České dráhy objednaly deset nových vlaků za tři miliardy korun

Mezi oddíly a nástupními prostory jsou automatické posuvné dveře ovládané...

České dráhy zmodernizují vozový park na mezistátních a dálkových spojích. Od sdružení společností Siemens a Škoda...

Spojit Dunaj a Labe je sci-fi, smysl dává jen část kanálu, říká Ťok

Ministr dopravy Dan ťok

Staronový ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zahájil další část mandátu oznámením o kompletní obměně vedení Českých drah....

Najdete na iDNES.cz