Západ se odklání od uhlí, Česko se toho zatím bojí

  9:00aktualizováno  9:00
Evropa a Spojené státy se stále více obávají důsledků spalování fosilních paliv v elektrárnách. Spolu s ekology už před emisemi skleníkových plynů varují i ekonomové. Česká vláda je vůči odklonu od uhlí skeptická.

Uhelná elektrárna Schwarze Pumpe v Německu. | foto: Jan Brož, MF DNES

Guvernér britské centrální banky Mark Carney v úterý prohlásil, že investoři do klasických elektráren kvůli klimatickým změnám mohou očekávat vysoké ztráty.

Carneyho prohlášení může přinést obrat v pohledu na celý sektor, protože banky a pojišťovny budou opatrnější při financování podobných energetických projektů. Británie přitom už před sedmi lety přijala první zákon o snižování spotřeby fosilních paliv. Od té doby klesla zhruba o pětinu.

Ekologové nyní tlačí, aby obdobnou závaznou normu přijalo také Česko. Ve středu vláda dostala na stůl analýzu, jak při přípravě normy postupovat. Zda se však záměr, který připravilo ministerstvo životního prostředí, podaří přetavit i do paragrafů, není zatím jisté.

Kabinet se totiž kloní spíše k dalšímu spalování uhlí, a to v souvislosti s prolomením limitů těžby na severu Čech.

Energie z obnovitelných zdrojů bude levnější než z uhlí

Ceny energie vyrobené z obnovitelných zdrojů přitom rychle klesají a brzy budou levnější než elektřina z klasických zdrojů. Například aktuální dokument z dílny Mezinárodní energetické agentury uvádí, že cena energie vyrobené ze slunce se do roku 2025 srovná s cenou z uhelných zdrojů či plynových elektráren. V místech s optimálním slunečním svitem - například v Indii, Saúdské Arábii či ve státech na jihu USA - se náklady vyrovnaly už dnes.

Publikace navíc uvádí, že díky masivnímu nástupu solární energetiky i levnějším panelům klesly za uplynulých pět let náklady na výrobu elektřiny ze slunce o polovinu.

Jiná studie z dílny finanční skupiny Citigroup zase předpovídá, že cena energie z větru bude už za pět let zcela srovnatelná s elektřinou z konvenčních elektráren. Týká se to především větrníků umístěných na mořském pobřeží.

Vědec varuje před úprkem od jádra

A podobně uvažují akademici. Nobelista Steven Chu, profesor fyziky na Stanfordově univerzitě a bývalý ministr energetiky USA, nedávno MF DNES řekl, že doba, kdy bude obnovitelná energie levnější než jiné zdroje, je poměrně blízko. „Díky rychlému rozvoji technologií v obnovitelné energetice a vývoji levných řešení na skladování elektrické energie bude během následujících desetiletí obnovitelná energie nejlevnějším řešením,“ tvrdí.

Ještě pár let by však podle něj mohla hrát hlavní roli nová generace jaderných reaktorů. Ta zajistí energii, kdykoliv je třeba, což zatím obnovitelné zdroje neumějí. Právě to ale podle amerického vědce změní nové, levné možnosti skladování a skutečnost, že velké jaderné či uhelné elektrárny budou nahrazeny velkými solárními či větrnými parky, které jsou k vidění již dnes v jižních státech USA nebo severozápadní Evropy.

Chu proto varuje, že německý překotný úprk od jádra nemusí být nejlepším řešením. Podle aktuálního plánu mají být poslední tři jaderné elektrárny v Německu odstaveny nejpozději v roce 2022. „Přál bych si, aby Německo provozovalo jaderné reaktory po celou dobu jejich životnosti. Umožnilo by to mnohem pozvolnější vývoj,“ říká Chu.

Ostatně ambiciózní cíle si v oblasti obnovitelných zdrojů v poslední době začala klást i Čína, která se dosud na životní prostředí příliš neohlížela. Země, která nyní vypustí při výrobě energií více než čtvrtinu celosvětových emisí skleníkových plynů, plánuje spustit obchodování s emisními povolenkami. Do roku 2030 chce výrazně zvednout podíl zelené elektřiny.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Výzva pro závislé mileniály: 100 000 dolarů za roční půst bez smartphonu

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Jsou američtí mileniálové ochotní vzdát se na jeden rok používání svého smartphonu? Značka nápojů Vitaminwater, která...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Daň za protesty žlutých vest. Francie poruší rozpočtové pravidlo EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron holds na tiskové konferenci na summitu EU...

Rozpočtový schodek Francie se bude příští rok pohybovat kolem 3,2 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to...

Najdete na iDNES.cz