Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záplavy způsobily na silnicích škody za stovky milionů

  18:16aktualizováno  18:16
Současné záplavy na severní a střední Moravě způsobily podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic na silnicích škody za stovky milionů korun. Škody v podobné výši čeká také Správa železniční dopravní cesty.

V Olomouckém kraji je ohroženo přibližně 20 kilometrů silnic. Ilustrační foto. | foto: Petr Žižka, MF DNES

Její mluvčí Pavel Halla ve čtvrtek řekl, že k vyčíslení škod bude třeba počkat, až opadne voda.

U rozestavěné dálnice D1 na 307. kilometru v Olomouckém kraji se například vytvořilo jezero, podmáčení by mohlo ohrozit levou podpěru dálničního mostu.

V Olomouckém kraji je v současné době zatopen podjezd D1 Bělotín. Na podjezdu provádí hasičský záchranný sbor čerpání vody. Objízdná trasa v délce pěti kilometrů je vedena po silnici I/48. Přívalové deště zde způsobily zanesení příkopů, vytrhání silničních žlabů, sesuvy svahů a krajnic. Dále jsou porušeny čela propustků.

Čtěte: Stovky vytopených lidí volají do pojišťoven

Na dálnici D1 jsou dále v úseku mezi 305. a 306. kilometrem D1 naplaveniny a v současné době probíhá jejich odstraňování. Přivaděč Bělotín má protržený odvodňovací žlab v násypu a dochází tady k vymílání silničního a železničního náspu.

V Olomouckém kraji je ohroženo přibližně 20 kilometrů silnic. Všechny ostatní silnice první třídy jsou průjezdné. ŘSD v těchto místech v současné době mapuje skutečný rozsah škod a pořizuje fotodokumentaci.

V Moravskoslezském kraji jsou uzavřené úseky silnic Hladké Životice - Kunín a Odry - Bělotín, které jsou pod vodou. Omezený je průjezd na silnici v úseku Bludovice na hranici Zlínského kraje, kde je vozovka po celém úseku podemletá a poškozená v celém profilu, chybí opěrné zdi a kaverny. Jsou zde stržená čela propustků a poškozené mostní objekty, utržená svodidla a zábradlí.

Podle posledních zpráv ŘSD je nově na silnici I/57 v úseku mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím uzavírka pro tranzitní dopravu z důvodu vyprošťování a odstraňování následků povodně. "Odstraňovány jsou především auta a stromy, přičemž objízdné trasy jsou v místě označené," sdělila ČTK tisková mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Silnice je podle ní uzavřená také v úseku Hladké Životice - Kunín, jelikož je zde vozovka pod vodou. "Škody zatím není možné odhadnout," potvrdila Vápeníková.

Ve Zlínském kraji byly problémy na úseku silnice I/35 z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm v okolí obcí Zašová a Zubří, kde byla zaplavená komunikace, poškozená krajnice, poškozené příkopy a ucpané propustky.

Potíže byly v časných ranních hodinách odstraněny a komunikace byla zprůjezdněna.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka na konci května informoval o nedostatku peněz v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, kvůli kterému hrozí zhruba třem stovkám dopravních staveb zakonzervování. Příští rok prý na stavby a údržbu může chybět přes 50 miliard korun. Fond dopravy by měl dostat ze státního rozpočtu 36,6 miliardy korun. Je to zhruba stejně jako letos, původní výdajové rámce ale počítaly se 45 miliardami.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Najdete na iDNES.cz