Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záplavy způsobily na silnicích škody za stovky milionů

  18:16aktualizováno  18:16
Současné záplavy na severní a střední Moravě způsobily podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic na silnicích škody za stovky milionů korun. Škody v podobné výši čeká také Správa železniční dopravní cesty.

V Olomouckém kraji je ohroženo přibližně 20 kilometrů silnic. Ilustrační foto. | foto: Petr Žižka, MF DNES

Její mluvčí Pavel Halla ve čtvrtek řekl, že k vyčíslení škod bude třeba počkat, až opadne voda.

U rozestavěné dálnice D1 na 307. kilometru v Olomouckém kraji se například vytvořilo jezero, podmáčení by mohlo ohrozit levou podpěru dálničního mostu.

V Olomouckém kraji je v současné době zatopen podjezd D1 Bělotín. Na podjezdu provádí hasičský záchranný sbor čerpání vody. Objízdná trasa v délce pěti kilometrů je vedena po silnici I/48. Přívalové deště zde způsobily zanesení příkopů, vytrhání silničních žlabů, sesuvy svahů a krajnic. Dále jsou porušeny čela propustků.

Čtěte: Stovky vytopených lidí volají do pojišťoven

Na dálnici D1 jsou dále v úseku mezi 305. a 306. kilometrem D1 naplaveniny a v současné době probíhá jejich odstraňování. Přivaděč Bělotín má protržený odvodňovací žlab v násypu a dochází tady k vymílání silničního a železničního náspu.

V Olomouckém kraji je ohroženo přibližně 20 kilometrů silnic. Všechny ostatní silnice první třídy jsou průjezdné. ŘSD v těchto místech v současné době mapuje skutečný rozsah škod a pořizuje fotodokumentaci.

V Moravskoslezském kraji jsou uzavřené úseky silnic Hladké Životice - Kunín a Odry - Bělotín, které jsou pod vodou. Omezený je průjezd na silnici v úseku Bludovice na hranici Zlínského kraje, kde je vozovka po celém úseku podemletá a poškozená v celém profilu, chybí opěrné zdi a kaverny. Jsou zde stržená čela propustků a poškozené mostní objekty, utržená svodidla a zábradlí.

Podle posledních zpráv ŘSD je nově na silnici I/57 v úseku mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím uzavírka pro tranzitní dopravu z důvodu vyprošťování a odstraňování následků povodně. "Odstraňovány jsou především auta a stromy, přičemž objízdné trasy jsou v místě označené," sdělila ČTK tisková mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Silnice je podle ní uzavřená také v úseku Hladké Životice - Kunín, jelikož je zde vozovka pod vodou. "Škody zatím není možné odhadnout," potvrdila Vápeníková.

Ve Zlínském kraji byly problémy na úseku silnice I/35 z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm v okolí obcí Zašová a Zubří, kde byla zaplavená komunikace, poškozená krajnice, poškozené příkopy a ucpané propustky.

Potíže byly v časných ranních hodinách odstraněny a komunikace byla zprůjezdněna.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka na konci května informoval o nedostatku peněz v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, kvůli kterému hrozí zhruba třem stovkám dopravních staveb zakonzervování. Příští rok prý na stavby a údržbu může chybět přes 50 miliard korun. Fond dopravy by měl dostat ze státního rozpočtu 36,6 miliardy korun. Je to zhruba stejně jako letos, původní výdajové rámce ale počítaly se 45 miliardami.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Najdete na iDNES.cz